Torres del Paine Patagonia

Rankingi

10 Najpiękniejszych gór świata

W dobie cyfryzacji i wysokiego stopnia poznania naszej planety, możemy bez żadnych przeszkód oglądać krajobrazy nawet z najdalszych zakątków świata. My postanowiliśmy zebrać dla Was 10 najpiękniejszych szczytów górskich świata. Wybór był bardzo trudny, gdyż konkurencja ogromna. Pięknem gór zachwycają się często nawet ci, którzy po górach nie chodzą, tak więc zapraszamy wszystkich, nie tylko pasjonatów gór, do zapoznania się z naszą dziesiątką i czekamy też na wasze propozycje!

Wśród wybranej przez nas dziesiątki, kolejność jest przypadkowa. Nie byliśmy w stanie uszeregować najpiękniejszych gór na kolejnych miejscach.

Matterhorn (4478 m n.p.m.)

Jeden z najsłynniejszych szczytów w Europie. Położony na granicy Włoch i Szwajcarii, szósty pod względem wysokości w Alpach. Majestatyczny wygląd przepięknej piramidy skalnej oraz trudności czekające w trakcie wspinaczki od dekad kuszą alpinistów z całego świata.Matterhorn szczyt Alpy Szwajcaria

Cerro Torre (3133 m n.p.m.)

Niesamowita iglica skalna położona w Patagonii, na granicy Argentyny i Chile. Uznawana za jedną z najtrudniejszych pod względem technicznym gór świata. Po raz pierwszy góra została zdobyta dopiero w 1959 roku.

Cerro Torre w Patagonii

Fot. Alex Proimos

K2 (8611 m n.p.m.)

Położony w Karakorum, na granicy Pakistanu i Chin. Drugi co do wysokości szczyt świata i przez wielu uznawany za najtrudniejszą do zdobycia górę na świecie. Arena zmagań polskiej ekspedycji ubiegłej zimy.

K2 Karakorum drugi szczyt Ziemi

Fot. Maria Ly, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11110022

Uszba (4710 m n.p.m.)

Jeden z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych szczytów Kaukazu. Położona w Gruzji góra Uszba, ze względu na swój wygląd często nazywana jest Matterhornem Kaukazu.

Uszba szczyt w Gruzji, Kaukaz

Fot. VillaK

Laila Peak (6096 m n.p.m.)

Bardzo charakterystyczny, szpiczasty szczyt w pakistańskim Karakorum. Nie ma pewności co do daty pierwszego wejścia gdyż oficjalnie władze pakistańskie nie wydają zgody na jego zdobywanie.

Laila Peak w pasmie Karakorum, Pakistan

Fot. mtzendo

Fitz Roy (3375 m n.p.m.)

Ściany bajkowego wręcz szczytu Fitz Roy w Patagonii, na granicy Chile i Argentyny są nie lada wyzwaniem dla alpinistów z całego świata. Fitz Roy jest sąsiadem wspomnianego wcześniej szczytu Cerro Torre.Góra Fitz Roy, Argentyna

Tre Cime di Lavaredo (3003 m n.p.m.)

Wyjątkowo piękny oraz trudny do zdobycia szczyt we włoskich Dolomitach. Składa się z trzech charakterystycznych wierzchołków do czego nawiązuje jego nazwa.Tre Cime, Dolomity, Włochy

Alpamayo (5947 m n.p.m.)

Położona w peruwiańskich Andach góra Alpamayo to częsty zwycięzca konkursów piękności wśród gór. Faktycznie, jej wygląd jest wyjątkowy, a w szczególności wiecznie biała, niczym pomalowana farbą kopuła szczytowa.Alpamayo w peruwiańskich Andach

Artesonraju (6025 m n.p.m.)

Kolejna góra znajdująca się w peruwiańskich Andach. Jak głosi legenda (całkiem prawdopodobna), wygląd tej góry był inspiracją dla stworzenia logo słynnej, hollywoodzkiej wytwórni filmowej Paramount Pictures.

Artesonraju Andy Peru Paramount Pictures

Fot. Interisti – Lorenzo

Mount Assiniboine (3618 m n.p.m.)

Ostatnią pięknością w naszym zestawieniu jest zlokalizowana w Kanadzie Mount Assiniboine.  Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Ameryki Północnej oraz kolejna góra, która swoim wyglądem przypomina alpejski Matterhorn.

Mount Assiniboine w Kanadzie

Fot. Kurt Stegmüller

Zdajemy sobie sprawę, że pewnie niektórzy z Was nie zgodzą się z naszym wyborem, tak więc czekamy również na wasze propozycje. U nas, w pokonanym polu pozostały takie piękności, jak m.in. Ama Dablam w Nepalu czy nowozelandzki Mitre Peak. A jakie są wasze typy?

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA