10 zakątków świata na Boże Narodzenie

Ciekawostki

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Czujecie atmosferę Świąt? A może macie już dość corocznej krzątaniny, sprzątania i lepienia pierogów? Gdzie warto uciec przed świąteczną gorączką? Inspiracje od Travel Architects.

christmas

Laponia

Po co czekać na Świętego Mikołaja skoro możecie go odwiedzić w Finlandii! To wspaniała alternatywa dla tych, którzy byli niegrzeczni lub chcą zwrócić nietrafiony prezent. To jedno z najbardziej świątecznych miejsc na świecie. Boże Narodzenie mogłoby tu trwać cały rok. Może dlatego świąteczna gorączka tu nie dotarła? Przecież nawet jeśli ktoś nie zdąży ze sprzątaniem czy dwunastoma potrawami, to zawsze może przesunąć święta o jeden dzień i nikt się nie zorientuje. Jeśli nie zatrzymacie się w wiosce Mikołaja, to polecam spędzić noc w igloo, z którego będziecie mieć widok na zorzę polarną.

laponia dom

Nowy Jork

Jeśli nie chcecie spędzać świąt Bożego Narodzenia na kole podbiegunowym z dala od szumu i zgiełku, może przekona was wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Z pewnością poczujecie tu atmosferę świąt przy największej choince na świecie, która w każdym roku znajduje się przy Rockefeller Center.  Właśnie tam znajdziecie słynne lodowisko i kupicie prezenty na targach świątecznych w Columbus Circle. Nawet jeśli nie przekona was oferta kulturalna Nowego Jorku – w co wątpię – to możecie zorganizować plan zwiedzania śladami kultowego filmu  Kevin sam w Nowym Jorku.

 

Tallin

Stolica Estonii od lat słynie z najpiękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych. To właśnie w tym mieście w 1441 roku po raz pierwszy ubrano choinkę w przestrzeni publicznej. Możecie odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy, pojeździć na łyżwach oraz zwiedzić Muzeum Marcepanu.

 

Reykjavik

Islandia wygląda magicznie o każdej porze roku. Jednak warto ją odwiedzić w czasie świąt Bożego Narodzenia ze względu na zorzę polarną. Wraz z pięknie oświetlonymi miasteczkami, tworzy coś w rodzaju iluminacji świetlnej. Nawet jeśli nie przyjdzie do was Mikołaj to w Reykjaviku przywita was Yule Lands, czyli islandzki Mikołaj, który występuje tutaj aż w trzynastu rożnych wariantach. Koniecznie odwiedźcie jarmark na placu Ingolfstorg, na którym znajdziecie lokalne przysmaki świąteczne i ręcznie robione dekoracje. Niską temperaturę może wam zrekompensować kąpiel w gorących źródłach, a także cisza i bliskość natury.

reykjavik

Norymberga

W Niemczech warto zobaczyć jarmark świąteczny Christkindlesmarkt, z którego słynie Norymbergia. Na targu znajdziecie norymberskie rękodzieło, pierniki i prezenty. Będziecie mogli również skosztować lokalnej kiełbasy i grzanego piwa. Norymberga jest ciekawym miastem do zwiedzania ze względu na architekturę i historię. Ponadto gdybyście chcieli wrócić na Sylwestra do domu, to z pewnością nie będziecie mieć problemu z powrotem do Polski.

Kopenhaga

Duńczycy uchodzą za najszczęśliwszych ludzi na świecie, dlatego nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej Polaków spędza święta Bożego Narodzenia w Danii. Kopenhaga jest szczególnym miejscem, gdyż mieni się tysiącem świateł, które odbijają się w szklącej wodzie. Co więcej, na każdym rogu możecie znaleźć jarmark świąteczny. Obowiązkowo musicie odwiedzić ogród Tivoli – kolorowy park rozrywki oraz pojeździć na łyżwach w Frederiksberg Have. Nie możecie także opuścić Kopenhagi bez skosztowania tradycyjnej duńskiej kaczki – chyba, że jesteście wegetarianami.

kopehnaga

Madera

Jeśli chcecie uciec przed niskimi temperaturami w Boże Narodzenie, ale jednocześnie nie możecie sobie pozwolić na wyjazd poza Europę, to może przekona was Portugalia. W grudniu będzie tu około 20 stopni, a w stolicy Funchal, weźmiecie udział w świątecznych widowiskach i obrzędach, które są wyjątkowe dla tej wyspy. Nie możecie przegapić Mszy Koguta, czyli tradycyjnej pasterki. Poza czym czeka was portugalski festiwal szopek bożonarodzeniowych, z których każda jest prawdziwym dziełem sztuki. Warto również skosztować portugalskich potraw wigilijnych. To m.in. ośmiornica, dorsz, kapusta galicyjska, a także Arroz Doce (słodki pudding) oraz Filhoses (pączki o smaku pomarańczy).

madera

Gdybyście mieli więcej czasu na Półwyspie Iberyjskim, to zachęcam do odwiedzenia Hiszpanii. Warto wziąć udział w hucznych obrzędach Święta Trzech Króli w Walencji. To będą z pewnością wyjątkowe Święta! Będziecie mieli możliwość przeżycia zimy bez śniegu, a same ozdoby bożonarodzeniowe i Święty Mikołaj z piasku to naprawdę ekstremalne przeżycie, które zapisało się w mojej pamięci na długo.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA