6 atrakcji turystycznych, które przestały istnieć

Na spokojnie, Rankingi

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Często zdarza się, że zmieniamy nasze plany podróżnicze. Czasem przekładamy wyjazd na inny termin, a niekiedy zamiast jechać w miejsca A, wybieramy się w miejsce B, dodając, że będzie jeszcze czas pojechać tam gdzie wcześniej planowaliśmy. Jak się okazuje, jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że atrakcje turystyczne po prostu przestają istnieć. Przyczyn może być wiele. Wybryki wandali, pożary, wojny czy zmiany klimatyczne. Z tych i innych powodów ucierpiało już wiele miejsc, my wybraliśmy dla Was 6 atrakcji, które zniknęły z powierzchni Ziemi!

Posągi Buddy w Bamianie, Afganistan

Gigantyczne posągi Buddy, pochodzące z VI w. n.e.  Wydrążone w skale przez buddyjskich mnichów pochodzących z Indii zostały zniszczone w 2001 roku przez Talibów. Zburzenia dokonano z przyczyn religijnych, za pomocą ognia artyleryjskiego oraz ładunków wybuchowych.

Lazurowe Okno, Malta

Gozo Malta zniszczona atrakcja

Lazurowe Okno przed katastrofą

Most skalny u wybrzeży wyspy Gozo. Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty, miejsce uwielbiane przez fotografów. Lazurowe Okno powstało w wyniku erozji skał wapiennych. W ostatnich latach fale morskie naruszyły skały podpierające most, a w marcu 2017 roku całość runęła do wody.

Lazurowe Okno, łuk skalny na wyspie Gozo

Lazurowe Okno przed i po zawaleniu się, fot. Schoschi

Łuk skalny Maroko

Podobny los spotkał słynny łuk skalny na popularnej plaży Legzira w Maroku. Wody oceanu, które stworzyły znaną atrakcję turystyczną, ostatecznie ją zniszczyły.

Łuk skalny, Legzira, Maroko

Piękny łuk skalny przed zawaleniem się

Skała Duckbill w Oregonie, Stany Zjednoczone

Duckbill, nadmorska skała z piaskowca była jednym najbardziej charakterystycznych miejsc w tej części wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Mimo zakazów, turyści często wchodzili na skałę, pozując na niej do zdjęć, przez co przyczyniali się do stopniowego jej osłabiania. W 2016 roku do Internetu trafiło nagranie, na którym widać grupę młodych ludzi strącających skałę w kierunku oceanu. Zapytani przez świadka zdarzenia o powód takiego zachowania, odpowiedzieli, że wcześniej jeden z nich złamał nogę wchodząc na skałę i zniszczyli ją dla bezpieczeństwa. Był to prawdopodobnie jeden z najgłupszych przykładów wandalizmu w historii.

Pagoda Lingguan, Mianzhu, Chiny

Największa drewniana buddyjska pagoda w Azji oraz położona obok niej świątynia spłonęły w ciągu kilku godzin w grudniu 2017 roku. Mająca kilkaset lat pagoda została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 2008 roku, a następnie poddana renowacji. Niestety w trakcie pożaru została całkowicie zniszczona. Nie wyklucza się podpalenia zabytku.

Lodowiec Chacaltaya w Boliwii

Przykład atrakcji turystycznej, która przestała istnieć w wyniku zmian klimatycznych. Położony na wysokości 5300 m n.p.m. lodowiec zaczął intensywnie topnieć w latach 80., a w 2009 roku zniknął praktycznie całkowicie. Wtedy też zamknięto funkcjonujący od 1939 roku wyciąg narciarski.

Szczyt Chacaltaya, Andy boliwijskie

Widok ze szczytu Chacaltaya

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA