6 parków narodowych, które musisz zobaczyć w Kanadzie

Rankingi

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Jeśli planujecie wycieczkę do Kanady to z pewnością macie dość zgiełku miast, codzienności i skrzynki pocztowej, która prześladuje was ciągłymi powiadomieniami. W Kanadzie możecie z łatwością odciąć  się od cywilizacji i wreszcie pobyć sam na sam z naturą.  Czas wyruszyć w podróż szlakiem sześciu parków narodowych, które musicie zobaczyć w Kanadzie.

Wodospady Niagara

Wodospady Niagara

Park Narodowy Banff

Banff to najstarszy i zarazem najczęściej odwiedzany przez turystów park narodowy w Kanadzie. Odwiedzających przyciągają zapewne gorące źródła Upper Hot Springs, gdzie podczas relaksującej kąpieli można podziwiać mający prawie 3000 m n.p.m szczyt Rundle. Na terenie parku znajdują się także jeziora  Peyto Lake oraz Moraine z  zachwycającym, turkusowym kolorem wody. Park znajduje się  w południowo – zachodniej części prowincji Alberta w pobliżu miasta Calgary. PN Banaff utworzono w XIX wieku, a pod koniec XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"<yoastmark

 

Park Narodowy Riding Mountain

Riding Mountain znajduje się w południowo- wschodniej części prowincji Manitoba i jest miejscem stworzonym dla miłośników zwierząt. To także park, który pokochają pływający kajakami, gdyż Riding Mountain słynie z wielu pięknych jezior. To rezerwat biosfery, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Riding Mountain jest także domem dla bizonów, łosi azjatyckich, wilków i kojotów. W parku wytyczono ponad 400 km ścieżek.

 

Park Narodowy Kluane

Kto by nie chciał spotkać na swojej drodze niedźwiedzia grizzly? Właśnie dlatego warto się udać do Kluane, gdyż ponad 80% terenu parku pokrywają góry i lodowce. W parku narodowym Kluane znajduje się zresztą najwyższy szczyt Kanady Mount Logan o wysokości 5966 m n.p.m. Warto również zwrócić uwagę na górę Mount Kennedy, którą znajdziemy w Górach Świętego Eliasza w Kordylierach. Historia tej góry jest związana z zamachem na prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego, gdyż górę zdobył po raz pierwszy jego młodszy brat Robert, rok po próbie zabójstwa Johna.

Park Narodowy Klaune

Park Narodowy Klaune

 

Park Narodowy Yoho

Nazwa parku wywodzi się od słowa ‘yoho’, który oznacza tyle, co okrzyk zachwytu. To określenie jest bardzo adekwatne, gdyż w tym miejscu znajduje się wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do osiągnięcia jedności z naturą. Park Narodowy Yoho jest jednym z siedmiu parków, które wyznaczono na terenie Kolumbii Brytyjskiej. Yoho znajduje się na południowym – wschodzie i jest jednym z najstarszych parków w Kanadzie. Możemy tu znaleźć liczne jeziora, szczyty górskie i wodospady. To miejsce słynie także z niezwykłego ukształtowania fauny i flory i zachwycającej panoramy, którą zobaczysz m.in. przy jeziorach Emerald Lake,  Lake O’ Hara, a także podczas trekkingu w Górach Skalistych. Właśnie tam natkniecie się na szczyt Burgess, którego obraz widniał przez lata na banknocie dziesięciodolarowym.

 

Park Prowincjonalny Algonquin

Jeśli jesteście w pobliżu Toronto lub Ottawy to warto zajrzeć do parku Algonquin, który znajduje się niedaleko tych dwóch miast w prowincji Ontario. Co ciekawe nazwa tego parku pochodzi od nazwy plemienia Algonquin – jednego z pierwszych narodów Ameryki. W parku znajdziecie 2400 km jezior oraz 1200 km rzek i strumieni. To miejsce idealne dla miłośników jazdy konnej, kajakarzy lub tych, którzy kochają obserwować dzikie zwierzęta.

Jezioria Ontario

Jeziora Ontario

Park Narodowy Auyuittuq

Nazwa parku w tłumaczeniu na język polski to ‘ziemia, która nigdy nie staje’. To z pewnością nawiązanie do lokalizacji parku, który jest położony na wyspie Ziemia Baffina – największej wyspie Archipelagu Arktycznego. Warto odwiedzić ten park ze względu na fiordy, lodowce, a także zachwycające pola lodowe.  Jeśli wybierzecie się do parku narodowego Auyuttuq to nie możecie przejść obojętnie obok szczytu Mount Asgard,  który zwraca uwagę swoimi dwoma wieżami połączonymi siodłem. Wznoszący się na wysokość 1675 m n. p. m. Mount Thor zawdzięcza swoją nazwę mitycznemu bogowi Thor. Szczyt możecie rozpoznać po ścianie pionowej mającej pond 1250 metrów.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA