Istria – 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

Rankingi

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

1. Istria – Motovun
Niewielka miejscowość znajdująca się w głębi półwyspu. Wyjątkowość zawdzięcza malowniczemu położeniu na szczycie wzgórza. Dzięki swojej lokalizacji Motovun był bardzo ważną i ciężką do zdobycia fortecą. Do dziś zachowała się średniowieczna zabudowa oraz mury miejskie.

Istria - Motovun perła Istrii Chorwacja

Motovun i okolice, fot. [email protected]

Istria - Chorwacja Istria Motovun zabytki

fot. Shadowgate

2. Istria – Pula
Największe miasto Istrii, którego historia sięga czasów przedromańskich. Najsłynniejszym zabytkiem Puli jest zbudowany przez Rzymian amfiteatr przypominający Koloseum.

Istria - Pula Istria Chorwacja koloseum

fot. Sebastian Muller

Istria - Pula Istria Chorwacja

fot. Peter Collins

3. Istria – Przylądek Kamenjak
Nieopodal Puli, na samym południowym krańcu półwyspu znajduje się malowniczy Przylądek Kamenjak. Okolica została objęta utworzonym tu parkiem krajobrazowym, który warto odwiedzić ze względu na piękną, postrzępioną linię brzegową. Można podziwiać tu m.in. malownicze plaże, klify a także liczne malutkie wysepki. Na jednej z nich znajduje się XIX-wieczna latarnia morska.

Przylądek Kamenjak Istria Chorwacja Adriatyk

Przylądek Kamenjak, fot. liqube

Latarnia morska Kamenjak Chorwacja Istria

Latarnia morska, fot. liqube

4. Istria – Grožnjan
Maleńka lecz niesłychanie malownicza miejscowość, pełna wąskich uliczek, zaułków i przejść. Grožnjan znany jest jako „wioska artystów”, co krok możemy natknąć się na pracownię bądź galerię sztuki.zabytki Groznjan polwysep Istria

Groznjan Istria Chorwacja

fot. Zolakoma

5. Istria – Hum
Miejscowość chwali się tym, że jest zarejestrowana oficjalnie jako „najmniejsze miasto świata”, według różnych wersji liczy od kilku do nieco ponad 20 mieszkańców. Mimo mikroskopijnych rozmiarów, układ ulic oraz zabudowa mają charakter miejski. Atrakcją turystyczną są coroczne wybory burmistrza (żupana).

Hum Istria Chorwacja

fot. Shadowgate

Hum Istria

fot. Tatjana Todorovic

6. Istria – Poreč
Kolejna z miejscowości pamiętających czasy rzymskie a nawet dawniejsze. Jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc na Istrii. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest Bazylika Eufrazjusza z VI wieku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Porec Adriatyk Istria Chorwacja

fot. Shadowgate

Porec Istria Chorwacja

fot. Mario Fajt

7. Istria – Rovinj
Miasto zbudowane oryginalnie na wyspie, którą połączono z lądem dopiero w XVIII wieku. Z racji bardzo ograniczonej przestrzeni zabudowa jest wyjątkowo gęsta, wykorzystywano każdy skrawek wolnej ziemi. Znajdujące się najbliżej morza kamienica wręcz wchodzą do wody.

panorama Rovinj Istria

Istria – fot. Andrey

rovinj istria

Istria – fot. Nico Kaiser

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA