Atrakcje Izraela – 7 najciekawszych atrakcji naturalnych

Rankingi

Pierwszymi skojarzeniami jakie mamy z państwem Izrael są najczęściej: Ziemia Święta, Jerozolima, kultura i dziedzictwo trzech wielkich religii, konflikt izraelsko-palestyński. Warto jednak dostrzec, że kraj ten to także niesamowite bogactwo przyrodnicze. Wybierzemy się zatem teraz w podróż i zobaczmy najciekawsze atrakcje Izraela stworzone przez naturę.

Czerwony Kanion w Izraelu, niedaleko miejscowości Eliat.
Czerwony Kanion
Ein Avdat to naturalna atrakcja Izraela
Ein Avdat jest kanionem wyrzeźbionym przez rzekę
Ein Gedi to niewątpliwa atrakcja Izraela
Ein Gedi zapiera dech
Rezerwat Ein Gedi cieszy się duża popularnością w Izraelu
Ein Gedi to największa pustynna oaza w Izraelu.
Rezerwat przyrody Ein Gedi to atrakcja Izraela
Ein Gedi w Izraelu
Ein Gedy i słynny ukryty wodospad
Ukryty wodospad w Ein Gedi
Góra Arbel jest atrakcją naturalną Izraela
Góra Arbel to niewątpliwa atrakcja Izraela
Góralka Syryjska w Izraelu
Góralka Syryjska w okolicy góry Arbel
Atrakcja Izraela: Maktesz Ramon zwany niebieskim kraterem
Maktesz Ramon to geologiczna ciekawostka
Maktesz Ramon czyli niebieski krater
Niesamowity Maktesz Ramon w Izraelu
Morze Martwe to niesamowita atrakcja Izraela
Czytanie gazety w Morzu Martwym
Morze Martwe i wytrącone bryły soli
Bryły soli wytrącone z wody Morza Martwego
Wodospad Dawia jest jedną z wielu atrakcji Izraela
Ein Gedi i Wodospad Dawia
Rafa koralowa w Izraelu jest warta obejrzenia
Naturalna atrakcja Izraela - rafa koralowa
Kolorowa rafa w Izraelu
Rafa koralowa
Izrael szczyci się piękną rafą koralową
Rafa koralowa

1. Atrakcje Izraela – Red Canyon (Czerwony Kanion)

Jest jedną z atrakcji położonych w niedalekiej odległości od miejscowości Eilat. Znajduje się tutaj krótki, około 200-metrowy, lecz zapierający dech w piersiach, szlak. Prowadzi on przez wąwóz z czerwonego piaskowca, momentami posiadającego fioletowo-biały odcień. Swój kolor zawdzięcza utleniającym się minerałom. Choć na trasie znajduje się kilka drabinek i poręczy, to nie jest ona wymagająca i może z niej skorzystać każdy, nawet rodziny z dziećmi. Ten niesamowity, głęboki kanion powstał przez wymywanie piaskowca podczas błyskawicznych powodzi (tzw. flash flood). Trzeba uważać na warunki atmosferyczne i w razie ostrzeżeń o opadach zrezygnować z trekkingu, ponieważ kanion zamienia się wtedy w rwący potok i może stanowić zagrożenie życia.

2. Atrakcje Izraela – Maktesz Ramon

To geologiczne cudo, zwane często błędnie kraterem, najlepiej podziwiać z punktu widokowego, który znajduje się w miejscowości Mitzpe Ramon. Teoretycznie krater powstaje albo w wyniku uderzenia meteorytu (krater uderzeniowy) albo występuje na szczytach stożków wulkanicznych (krater wulkaniczny). To, co nosi nazwę krateru w Izraelu nie jest ani pochodzenia kosmicznego ani wulkanicznego, lecz powstało w wyniku erozji. Więc dlaczego nazywa się ono potocznie kraterem, a nie kanionem? Ano dlatego, że ma on około 40 kilometrów długości, nawet do 10 kilometrów szerokości i do 300 metrów głębokości. Będąc na skraju przepaści rozpościera się przed nami niesamowity widok na ogromne zagłębienie pofałdowane licznymi pagórkami. Jest to świetne miejsce na podziwianie wschodów słońca.

3. Atrakcje Izraela – Ein Avdat

Jest kanionem wyrzeźbionym przez rzekę w białych skałach kredowych, bardzo miękkich i przez to podatnych na erozję. Poprowadzono tutaj szlak przez dolinę do wodospadu. Trasę można rozpocząć tylko z jednej strony, ale wyjść można na dwa sposoby. Po wyrzeźbionych w stromej ścianie schodkach i kilku zawieszonych metalowych drabinkach, można wydostać się na drugi parking, z którego rozpościera się niesamowity widok na dolinę. Drugą opcją natomiast jest zawrócenie tą samą trasą, którą się przyszło, bez potrzeby wspinania się po dość stromych schodach i powrót do pierwszego parkingu. Czas przejścia szlaku jest szacowany na około 3 godziny.

4. Atrakcje Izraela – Góra Arbel

Znajduje się w parku narodowym będącym zarazem rezerwatem natury Arbel National Park and Nature Reserve. Góra wzrasta na wysokość 181 m n.p.m. i około 390 m nad poziomem „Morza Galilejskiego” które jest tak naprawdę jeziorem. Jest ona zbudowana z twardych kamieni wapiennych i dolomitowych, które tworzą urwisko. Posiada imponującą pionową ścianę, a u jej podnóża znajdują się liczne jaskinie. W jednej z nich została wyryta forteca, która prezentuje się bardzo majestatycznie. Ze szczytu góry Arbel, rozpościera się piękny widok na panoramę Galilei. W rezerwacie zostały wytyczone szlaki turystyczne o czasie przejścia od 30 minut aż do 3 godzin.

5. Atrakcje Izraela – Ein Gedi

Znajduje się tutaj rezerwat natury. Jest to największa pustynna oaza w Izraelu. We wschodniej części rezerwatu znajduje się malowniczy, pustynny kanion Nahal David, na końcu którego mieści się Wodospad Dawida. Lekko nad wodospadem znajduje się niewielka jaskinia, a całkiem powyżej źródła wodospadu tzw. „suchy kanion”, który napełnia się wodą podczas obfitych opadów i tworzy kolejny imponujący wodospad.

W zachodniej części znajduje się rezerwat Nahal Arugot, w którym mieszczą się liczne strumienie i wodospady, małe jeziorka słodkiej wody, a także jaskinie. Najciekawszy jest wodospad u końca doliny, gdzie w swoistym basenie powstałym z wody spadającej z wodospadu można zażyć kąpieli. Trasy w rezerwacie są zróżnicowane pod kątem trudności i długości, a czas przejścia szacowany od 30 minut do nawet 4 godzin. W rezerwacie można spotkać koziorożce nubijskie oraz góralki syryjskie.

6. Atrakcje Izraela – Dead Sea (Morze Martwe)

Słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 422 m p.p.m. i ciągle się obniża, a maksymalna głębokość wynosi 377 m. Kryptodepresja czyli głębokość dna względem poziomu morza sięga 817 m p.p.m. Jezioro jest bardzo mocno zasolone, o stężeniu około 26%, co oznacza, że nie występują tutaj praktycznie żadne organizmy żywe. Wyporność jest tak duża, że aby utrzymać się na powierzchni nie trzeba wykonywać żadnych ruchów. Woda zawiera bardzo dużą ilość składników mineralnych, które mają właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Najwięcej łatwo dostępnych plaż znajduje się w miejscowości Ein Boqeq.

7. Atrakcje Izraela – Eilat Coral Beach

W miejscowości Eilat, na południu miasta, w bliskiej odległości do granicy z Egiptem, znajduje się drobnokamienista plaża z piękną rafą koralową. Można tutaj swobodnie zanurzyć się w wodach Morza Czerwonego i podziwiać podwodny, kolorowy świat. Rafa znajduje się blisko linii brzegowej, około 2,5 metra i ciągnie się na przestrzeni około jednego kilometra. Jest ona stosunkowo młoda, bo ma dopiero około 2500 lat. Charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunkową organizmów ją budujących.

 

Jak widzimy, Izrael to też piękna natura i niesamowite widoki. Tych siedmiu najważniejszych naturalnych miejsc na mapie Izraela nie wolno przegapić. Nie jest to jednak wszystko, co oferuje ten kraj w kwestii atrakcji naturalnych – występuje tutaj wiele innych ciekawych miejsc, będących rezerwatami przyrody czy parkami narodowymi wartymi zobaczenia. Dlatego wybierając się do Izraela warto zastanowić się nad kupnem specjalnej wejściówki w trzech wariantach: wejście do trzech, wejście do sześciu, bądź do wszystkich parków narodowych. Są one ważne przez dwa tygodnie. Kupując taką wejściówkę zaoszczędzimy czas na stanie przy każdej kasie oraz pieniądze, już przy zwiedzeniu średnio pięciu parków lub rezerwatów taka wejściówka się opłaca. Informację na temat biletów, gdzie je kupić, ich cen oraz informacje o parkach i rezerwatach można znaleźć na stronie internetowej parks.org.il dostępnej w języku angielskim.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA