Australia – 10 miejsc, które musisz zobaczyć podczas podróży

Rankingi

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Jeśli zainspirował was nasz ostatni tekst, dziennik z podróży do Australii, i już planujecie sami odwiedzić Antypody, polecamy Waszej uwadze miejsca, które koniecznie muszą znaleźć się na waszej liście!

Plaża w Aystralii

Choć Australia jest około 36 razy większa od Polski, zamieszkuje tam 2 razy mniej ludzi niż w naszym kraju. Co ciekawe, Australię naprawdę można nazwać krajem kangurów, gdyż ten kontynent zamieszkuje 2 razy więcej tych zwierząt niż ludzi!

Najprawdopodobniej Australia to było idealne miejsce na wakacje 2020 – nie mielibyśmy tam żadnych problemów z kwarantanną i dystansem społecznym. Ale! Zanim wybierzecie się do Australii musicie wiedzieć, że występują tam najbardziej jadowite węże i pająki na świecie. Jeśli lubicie pływać i surfować, to uważajcie na śmiertelne parzące meduzy, pięciometrowe krokodyle oraz rekiny. Gotowi?

Australijski Outback

Outback to pustynna część kontynentu, która zajmuje 90 procent jego powierzchni i jest zamieszkiwana przez 10 procent ludności. Możecie tutaj podziwiać czerwoną glebę, pustynie oraz najpiękniejsze wschody i zachody słońca, a także obserwować nocą gwiazdy.  Miasta pojawiają się raz na 500 kilometrów, dlatego zdecydowanie nie polecam zatrzymywania się tu na dłużej ekstrawertykom, którzy potrzebują zgiełku i ludzi. Jeśli jednak chcecie pobyć sami ze sobą i poobserwować zwierzęta, to miejsce idealne dla was.

coober-pedy-australia

The Wave

The wave jest  cudem natury, którego nie możecie przegapić podczas pobytu w Australii.  Powstała na skutek deszczu i wiatru i wygląda jak fala z kamienia. Co ciekawe miejsce nie jest oblegane przez turystów, bo zwykle nikomu nie jest tam po drodze.

Dwunastu apostołów

W tym miejscu niestety spotkacie mnóstwo turystów. To za sprawą widoku, który rzeczywiście zapiera dech w piersiach. Nazwa pochodzi od skał, wystających z oceanu, które stanowią pozostałości rozpadającego się klifu.

Rafa Coral Bay

To prawdziwy raj dla każdego nurka, gdyż już 10 metrów od brzegu rozpoczyna się rafa. W związku z tym nawet bez profesjonalnego sprzętu, możecie zobaczyć tutaj podwodny świat. W przeciwieństwie do Wielkiej Rafy lazurową wodę i podwodny świat możecie zobaczyć całkowicie za darmo. Doceńcie prezent od natury i zadbajcie o to, żeby pozostawić plażę w takim samym stanie, jak ją zastaliście, aby inni również mogli się nią cieszyć.

rafa

Coober Peddy

To miasto w języku aborygeńskim, znaczy tyle, co „biały człowiek w dziurze”. Coober Peddy jest miejscem, w którym można znaleźć najdroższy kamień świata – opal. Jeśli chcecie spróbować swoich sił, to musicie być bardzo cierpliwi i odporni na wysoką temperaturę. To miasto znajduje się w środku pustyni i jest tu tak gorąco, że domy mieszkańców Coober Peddy znajdują się pod ziemią.

Uluru

Uluru to czerwona góra, która znajduje się na pustyni w samym środku kontynentu. Samotna góra jest chyba najbardziej popularnym symbolem Australii. To święta góra Aborygenów, która stanowi dla nich najważniejsze miejsce kultu. To największy monolit na świecie, a sam obwód ma 10 km, stąd jej obejście zajmuje około 4 godzin. Nie warto wchodzić na szczyt i bezcześcić święte miejsce Aborygenów. Polecam obejść ją dookoła i wybrać taki czas, aby zobaczyć ją o zachodzie słońca. Wtedy czerwona góra zachwyci was tęczą kolorów.

uluru

Sovereign Hill

Koniecznie odwiedźcie też złote miasteczko z okresu Gorączki Złota, w którym będziecie mogli cofnąć się w czasie. W Sovereign Hill możecie zapukać do domu mieszkańców i porozmawiać z nimi o historii, wejść do sklepu z XIX wieku, a także odwiedzić kopalnię złota. Możecie też przebrać się w ubrania sprzed trzech wieków i spróbować swoich sił  w poszukiwaniu złota. Kto wie, może akurat dopisze wam szczęście.

Sydney

To największe miasto Australii, które powstało w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie stanowi centrum turystyczne, kulturalne i handlowe. Symbolami miasta są Sydney Tower, most Horbour Bridge oraz opera zaprojektowane i wybudowane przez Jørna Utzona.

Opera w Sydney

Hobart

To drugie po Sydney miasto w Australii na terenie Tasmanii, które zostało założone  w 1804 roku jako kolonia karna. Obecnie Hobart jest centrum finansowym Australii i ma ponad 200 tysięcy mieszkańców.

Melbourne

Podczas podróży po Australii nie powinniście pominąć drugiego co do wielkości miasta na kontynencie, które  d 1901 do 1927 było stolicą Australii. Melbourne zostało okrzyknięte przez magazyn The Economist za najlepsze miasto do życia na świecie.  Nic więc dziwnego, że to największe skupisko polonijne Australii.

Melbourne nocą - Życie w Australii

           

           

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA