Australijski Dziki Zachód – pustka pełna skarbów

Artykuły, Z przygodami

Australii nie trzeba reklamować. Tysiące kilometrów pustych plaż, niespotykana nigdzie indziej fauna, miasta regularnie otwierające ranking najlepszych do życia na całej Ziemi i obecność jednej z najstarszych kultur świata. To wszystko na drugim po Antarktydzie najrzadziej zaludnionym kontynencie. Można odnieść wrażenie, że Australia składa się głównie z pustych przestrzeni z rzadka poprzecinanych osobliwościami.

panorama Perth

Panorama Perth

 

Po bezdrożach

Pisząc o antypodach ciężko jest mi zachować pozory obiektywności. W końcu to w Australii i Nowej Zelandii nabierałem pierwszych autostopowych szlifów, uczyłem się samodzielności i radzenia sobie z kilkumiesięczną rozłąką z przyjaciółmi i rodziną. Australię zjeździłem wzdłuż i wszerz „zaliczając” większość pozycji opisywanych przez znanych polskich blogerów i przewodniki Lonely Planet. Ale widziałem też to, czemu blogi i przewodniki poświęcają zdecydowanie za mało uwagi. O tym chciałbym napisać trochę więcej.

kangury

Australia jest tak duża, że mając napięty grafik łatwo dać się skusić na loty regionalne. Do każdej większej atrakcji turystycznej kontynentu można dolecieć samolotem. Przykład? Chociażby słynne Uluru – zdecydowana większość turystów chcących zobaczyć wschód słońca nad świętą górą Aborygenów najpierw widzi ją z góry, podchodząc do lądowania na niewielkim lotnisku w Yularze. Tym samym umyka im jeden z najważniejszych elementów, które stanowią o wyjątkowości kraju – bezkresną przestrzeń poprzecinaną drogami, które nie skręcają przez sto kilometrów.

Australijska gorączka złota

Wyjątkowa pod tym względem jest Australia Zachodnia, największy stan federacji o najmniejszej gęstości zaludnienia. Na terytorium wielkości połowy Europy mieszka dwa i pół miliona ludzi, z czego 2 miliony w stolicy stanu, Perth, z którego zresztą bliżej jest do leżącej za oceanem indonezyjskiej Dżakarty niż Canberry. Reszta zamieszkuje nieliczne nadmorskie miejscowości i osady górnicze w interiorze.

Kalgoorlie, kopalnie złota

Kalgoorlie, kopalnie złota

Stan żyje z górnictwa. To stąd pochodzi większość eksportowanych przez Australię surowców. Odkryte w XIX wieku złoża złota ściągały do portów w Perth tysiące poszukiwaczy tego kruszcu. Australijska gorączka wcale nie była mniej gorąca od tej amerykańskiej. Co więcej, w pewnym sensie trwa ona nadal! Najlepszym miejscem by jej doświadczyć jest Kalgoorlie. Trzydziestotysięczne miasto leży setki kilometrów w głąb kontynentu, jest niemalże archetypicznym punktem startowym dla poszukiwaczy złota, tych zawodowych i tych okazjonalnych. Oprócz ogromnej, samej w sobie będącej atrakcją, kopalni odkrywkowej i siedzib dziesiątek firm wydobywczych, znajdziemy tam też sklepy i wypożyczalnie sprzętu dla poszukiwaczy złota oraz skupy samorodków. Nie wiem, czy istnieje drugie miejsce na świecie w którym od tak, po prostu, można wypożyczyć sprzęt i wybrać się na poszukiwanie bogactwa.

Australia

Cuda natury na antypodach

Im dalej od Kalgoorlie w głąb stanu, tym bardziej można poczuć dzikość australijskiego Zachodu. Podróżnik zaczyna operować w innej skali – dystanse pomiędzy miasteczkami zwiększają się z dziesiątek do setek kilometrów. Same miasteczka, zwykle liczące nie więcej niż kilkuset mieszkańców, są świetnymi bazami wypadowymi dla poszukiwaczy przygód. Ci, którzy podejmują wyzwanie szybko przekonują się, że pozorna pustka Zachodu w istocie obfituje w perły natury, które nie są na okładkach przewodników chyba tylko przez przeoczenie. Jaskinie, wodospady, góry, trasy dla samochodów terenowych, you name it.

Australia plaża

Zwiedzanie Australii Zachodniej wcale nie oznacza rezygnacji z australijskich standardów, czyli wizyt w buszu czy plażowania pod południowym niebem. Wielu Australijczyków zgodzi się, że najpiękniejsze plaże są właśnie na zachodzie: czyste, puste, wręcz dzikie, a przy tym zwykle łatwo dostępne. Wybrzeże Australii Zachodniej ma prawie 12 tysięcy kilometrów, czyli tyle co obydwa wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Ostrzegam Was zatem, że nawet i wielomiesięczne wakacje nie wystarczą by zobaczyć każdą z nich. Jest za to w czym wybierać.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA