Brazylijski sekret w głębi lądu – Chapada Diamantina

Inspiracje

Park Narodowy Chapada Diamantina to różnorodność krajobrazów, która niewątpliwie wzbudza podziw. Można tu znaleźć dosłownie wszystko: doliny, góry, wodospady, jaskinie, naturalne zjeżdżalnie, jeziora a nawet rzeki w kolorze Coca-Coli!

 

Chapada Diamantina to centralny region w brazylijskim stanie Bahia. Jego nazwa oznacza dosłownie Diamentowy Płaskowyż. Nie bez powodu – rzeczywiście obszar ten składa się głównie z gliny, piaskowców oraz… diamentów.  Dlatego miejsce to przyciągnęło wielu poszukiwaczy cennych kruszców, co sprawiło, że znacznie się rozwinął.

W stronę słońca

Sceneria parku obejmuje góry, doliny, monolity, jaskinie, rzeki i jeziora w kolorze Coca-Coli! Woda zawdzięcza swoją barwę skałom, a sama jest krystalicznie czysta. Znajdują się tam również przepiękne wodospady, w tym najwyższy w Brazylii Cachoeira da Fumaça, który mierzy 340 metrów.

Region wyróżniają jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach pejzaży w Brazylii. Obowiązkowym punktem programu dla odwiedzających park jest zachód słońca ze wzgórza zwanego Morro do Pai Inácio (Wzgórze Ojca Inácio). Ze szczytu rozciąga się panoramiczny widok na płaskowyż.

Wzgórze zawdzięcza swoją nazwę historii niewolnika, (w niektórych podaniach księdza), który miał romans z córką bogatego rolnika. Kobieta zaszła w ciążę. Kiedy sprawa wyszła na jaw, rozwścieczony ojciec ze swoimi ludźmi rzucił się w pościg za nieszczęsnym kochankiem. Pogoń zakończyła się właśnie na tym wzgórzu, a Ignacio będąc w sytuacji bez wyjścia rzucił się w dół. Nigdy więcej już go nie widziano.

Temu podobne opowieści i legendy przypisuje się większości nazw miejsc i atrakcji w tym regionie, które z przyjemnością opowiadają miejscowi.

Kolorowe miasto

Lençóis jest jednym z głównych miast Chapada Diamantina, położonym po jego północno-wschodniej stronie. Dziś, znane jako jedna z głównych baz wypadowych dla odwiedzających park, niegdyś nazywany był Diamentową Stolicą.

W Internecie znajduje się wiele informacji na temat Parku Narodowego Chapada Diamantina, ale niezbyt wiele o samym Lençóis. Po wpisaniu nazwy w wyszukiwarce otrzymamy najczęściej zdjęcia, które pochodzą z Lençóis Maranhenses, innej części Brazylii (równie spektakularnej jak Chapada Diamantina), którą wyróżniają wspaniałe wydmy przypominające pustynię, wypełniające się wodą w porze deszczowej.

Miasto Lençóis jest urocze i kolorowe, z architekturą typową dla brazylijskiej wsi. Otaczają je bujne, zielone wzgórza. Będąc w Lençóis, koniecznie spróbuj lokalnych przysmaków, takich jak sok kakaowy (który nie ma nic wspólnego z czekoladą) lub sok acai, wyglądający jak fioletowy miąższ. Mówi się, że ma właściwości napoju energetycznego, ale jest naturalny i zdecydowanie zdrowszy.

Lençóis założono w XIX wieku i rozwijało się szybko dzięki branży diamentów – miało nawet francuski konsulat!  Niestety, w kolejnym wieku rynki cennego kruszcu doprowadziły do ​​spadku cen na całym świecie, co wpłynęło znacząco na miasto. To wyjaśnia również, dlaczego Lençóis zachował swój kolonialny styl do dziś. Koniec XX wieku to koniec biznesu diamentowego i początek nowego: turystyki.

Krystaliczna woda i jaskinie

Dzięki temu, że park otwarto stosunkowo niedawno, bo w 1985, nie został jeszcze zniszczony przez zwiedzających i pozwala cieszyć się wszechobecną naturą.

Jedne z najbardziej znanych widoków Chapada Diamantina znajduje się na płaskowyżu z pięknymi widokami na dolinę, ale w tym obszarze znajduje się również zadziwiająca liczba jaskiń, jednych z najpiękniejszych na świecie. Dwie z nich – Niebieski basen (paco Azul) i Zaczarowany basen (paco Encantando) – są wypełnione krystalicznie czystymi, intensywnie niebieskimi wodami.

Woda w Niebieskim Basenie jest tak samo błękitna jak w Zaczarowanym basenie – dzięki doskonałej przejrzystości wody można dostrzec samo dno położone 20 m niżej. I uwaga – pływanie w niej jest dozwolone! To niezapomniane przeżycie – złote skały kontrastujące z niebieską wodą tworzą obraz nie z tego świata.

Jaskinia Torrinha (gruta da Torrinha) to jedna z największych i najbardziej imponujących w Brazylii. Ma ogromne komnaty pełne zadziwiających formacji skalnych, a przejście przez nią zajmuje około 2 godzin.

Ogrom piękna

Chapada Diamantina to park narodowy o imponujących rozmiarach. Jest większy niż niektóre kraje i obejmuje różnorodne tereny. To także dom dla największej liczby jaskiń i wodospadów w całej Brazylii i może sprawić, że odkrywca poczuje się zagubiony. Zastanów się, co naprawdę chcesz zobaczyć: górskie widoki czy szlaki w dolinie, a może wolisz  nurkowanie w jaskiniach lub kilkudniowy kemping? Być może nie będziesz miał  czasu, żeby to wszystko zobaczyć, ale cokolwiek zdołasz – będzie niezapomniane.

Autorem wszystkich fotografii jest Mateusz Głowacki

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA