City break w Budapeszcie – dlaczego warto?

Inspiracje, Na spokojnie

Podróżowanie to nie tylko długie loty i nieznane kontynenty. Udany wyjazd nie zawsze musi być egzotyczną wyprawą, która nadwyręży stan niejednego portfela. Podróżowanie to także krótsze wycieczki i dostępne dla przeciętnego Kowalskiego destynacje. Dlatego właśnie warto poznać kulturę, bogactwo i różnorodność europejskich miast, dostępnych niemal na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich jest Budapeszt – idealne miejsce na weekendowy pobyt lub dłuższe wakacje.

most budapeszt

Malownicze miasto

Położony po obu stronach przepięknego Dunaju Budapeszt przyciąga turystów przez okrągły rok. Spowodowane jest to nie tylko niezwykłym urokiem tego miejsca, ale również jego dostępnością. Do stolicy Węgier można dostać się z Polski niemal każdym środkiem transportu: samolotem, autokarem, międzynarodowym pociągiem czy prywatnym samochodem.

Główne atrakcje stolicy skupione są w centrum miasta, co sprawia, że podczas weekendowego pobytu jesteśmy w stanie zobaczyć większość atrakcji.

plac bohaterów

Budapeszt podzielony jest na dwie dzielnice: Budę i Peszt. Spacerując po zdecydowanie spokojniejszej części miasta, Budzie, nie zapomnij odwiedzić Wzgórza Zamkowego, Kościoła Macieja i starówki z klimatycznymi kamieniczkami. Obowiązkowo podejdź też do Baszty Rybackiej – to miejsce z którego rozciąga się widok na Peszt i zjawiskowy gmach Parlamentu.

W tętniącym życiem Peszcie, warto odwiedzić Halę Targową (nie idź tam z pustym żołądkiem!), Bazylikę św. Stefana i Plac Bohaterów. W tej części miasta znajduje się również wspomniany wcześniej Parlament, który bez wątpienia jest jednym z najważniejszych symboli Węgier. Budowano go prawie 17 lat. Ciężko opisać w słowach jak piorunujące wrażenie robi na zwiedzających.

Niezwykła rzeka

Budapeszt to miasto mostów, które nie tylko łączą Budę i Peszt, ale są również wizytówką  stolicy. W słoneczny dzień, rozlewisko Dunaju podziwiane ze słynnego Wzgórza Gellerta, prezentuje się fenomenalnie. Turkusowy kolor rzeki i rozciągająca się panorama miasta tworzą idealny duet. Same mosty to także atrakcje turystyczne. Na szczególną uwagę zasługują dwa z nich: Most Łańcuchowy i Most Wolności. W przerwie między oglądaniem zabytków, warto wybrać się na spacer promenadą, która rozciąga się wzdłuż rzeki. Doskonałym pomysłem na zwieńczenie pobytu i zobaczenie miasta z innej perspektywy jest także rejs statkiem po Dunaju.

most budapeszt

Węgierskie smaki

Węgierska kuchnia jest aromatyczna i wyrazista. Słynie z wielu rodzajów papryki, która nadaje daniom oryginalnego smaku. Podczas wizyty na Węgrzech warto spróbować langosza – popularnego placka drożdżowego z dodatkami, lokalnego lecza czy pysznej zupy rybnej. Mięsożercom z pewnością przypadną do gustu różne rodzaje salami, a miłośnicy kuchni roślinnej, będą mogli spróbować popularnych warzyw w zalewie octowej.

gulasz wołowy

Mówiąc o węgierskich smakach nie można pominąć słynnych tokajskich win. Wśród wielu rodzajów tego trunku od lat króluje najsłodszy tokaji aszú.

Klimat miasta, niezwykły Dunaj i smakowita kuchnia to 3 najważniejsze powody dla których warto wybrać się do Budapesztu. Zapewniam Cię, że w trakcie wizyty odkryjesz ich zdecydowanie więcej.

 

Polecamy bloga podróżniczego autorki, którego znajdziecie tutaj.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA