Gigantyczny Czyngis-chan na stepie

Ciekawostki, Historia

Jeden z najbardziej spektakularnych pomników, jakie powstały w ostatnich latach, znajduje się na mongolskim stepie. A skoro Mongolia, to musi być nim pomnik Czyngis-chana. Olbrzymia, stalowa statua przedstawia przywódcę Mongołów na koniu. Jest to największy na świecie monument przedstawiający postać jeźdźca.

Na świecie znajdziemy wiele różnych pomników, które są znacznie większe, lecz jego lokalizacja , czyli ogromne płaskie stepy, sprawia, że jest jeszcze bardziej monumentalny. Konstrukcja liczy 40 metrów wysokości. Czyngis-chan na koniu umiejscowiony został na 10-metrowej podstawie, która sama w sobie stanowi budynek – mieści się w nim m.in. muzeum historyczne. Budynek oparty jest na 36 kolumnach, symbolizujących 36 kolejnych chanów, od Czyngis-chana po ostatniego, zwanego Ligdan-chanem. Pomnik dumnego założyciela imperium mongolskiego stanął na stepie w 2008 roku.

Monument został wzniesiony ok. 50 km na wschód od stolicy Mongolii, Ułan Bator. To właśnie w tym miejscu Temudżyn (jak brzmiało jego oryginalne imię) znalazł legendarny złoty bat. Do budowy pomnika zużyto 250 ton stali.

Na głowie konia znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się znakomity widok na bezkresne stepy. Chcąc do niego dotrzeć, należy wjechać windą umiejscowioną w końskim ogonie, a następnie przejść przez ciało konia w kierunku głowy.

Widoczny z daleka monument przywodzi na myśl dawną potęgę imperium. Jest też z pewnością nietypową atrakcją turystyczną. Zdecydowanie obowiązkową podczas wizyty w Mongolii.

WIDEO

Pora na wyjazd do Mongolii? Zorganizujemy go za Ciebie!

 

Tagi:
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA