Dom Stalina w Gruzji

Ciekawostki

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Zanim Józef Stalin przybrał imię pod jakim poznał go cały świat, nazywał się Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. To właśnie będąca pod kontrolą Imperium Rosyjskiego, gruzińska ziemia wydała na świat jednego z największych potworów w historii ludzkości. Stalin spędził w Gruzji dzieciństwo, a także część młodości, kiedy to kilkukrotnie był aresztowany za działalność polityczną i zsyłany na Syberię.

Zamek nad miastem Gori Gruzja
Zamek górujący nad miastem, fot. A.Warszawski
Uplistikhe koło Gori
Uplistikhe, fot. A. Warszawski
Okolice Gori
Krajobraz okolic Gori, fot. A. Warszawski
Gori, dom Józefa Stalina, Gori
Pomnik Stalina przed domem, w którym się urodził, fot. B. Ryszka
Wagon Józefa Stalina, Gruzja, Gori
Dawny wagon Stalina, fot. B. Ryszka
Zniszczona baza wojskowa Gruzja Gori
Zniszczona baza wojskowa w Gori, fot. Nino Ozbetelashvili
Muzeum Stalina w Gori, Gruzja
Muzeum Józefa Stalina, fot. Armineaghayan
Skalne miasto Uplistikhe koło Gori
Skalne miasto Uplistikhe, fot. EvgenyGenkin
Widok na Uplistikhe w Gruzji
Widok na Uplistihke, fot. EvgenyGenkin

Gori to ok. 50-tysięczne miasto w centralnej Gruzji. Główną atrakcją Gori jest Muzeum Józefa Stalina, nie lada gratka dla pasjonatów historii. Przed głównym budynkiem muzeum, pod specjalnym zadaszeniem stoi malutki domek. Przez kilka pierwszych lat od urodzenia w 1878 r. mieszkał w nim przyszły przywódca ZSRR. Według Gruzinów domek stoi w tym miejscu odkąd został zbudowany. To dom Stalina w Gruzji.

 

Dom Stalina w Gruzji i jego otoczenie

Dom Stalina oraz jego otoczenie

Dom Stalina w Gruzji

Ze skromną chatą kontrastuje potężna bryła budynku muzeum. W jego socrealistycznych wnętrzach możemy zapoznać się z dokumentacją przedstawiającą najważniejsze sceny z życia Stalina, rozwój jego kariery politycznej, czy też kolekcję prezentów, które otrzymywał od przedstawicieli innych państw podczas spotkań dyplomatycznych. Na zewnątrz możemy podziwiać wagon ze słynnego pancernego pociągu, którym dyktator przemieszczał się m.in. na konferencję krymską oraz poczdamską. Całość kompleksu muzealnego otacza sporych rozmiarów plac, wraz z fontannami, parkiem oraz pomnikiem Stalina.

Muzeum zostało zbudowane jeszcze za życia przywódcy. Oryginalnie pełniło także funkcję propagandową, obecnie miejsce odbierane jest jako ciekawostka historyczna.

Dom Stalina w Gruzji - wnętrze

Muzeum, fot. David Holt

Dom Stalina w Gruzji i stosunek mieszkańców

Co ciekawe, wielu mieszkańców Gori (szczególnie starszych) z dumą odnosi się do pochodzenia Stalina. Nierzadko wypowiadają się pozytywnie lub neutralnie o Dżugaszwilim, ciesząc się, że turyści odwiedzają z tego powodu ich miasto.
W centrum miasta do 2010 r. stał jeszcze drugi pomnik Stalina. Takie, a nie inne nastawienie mieszkańców spowodowało, że prozachodnie władze kraju, które postanowiły go usunąć, musiały to zrobić pod osłoną nocy.

Dwa lata wcześniej Gori mocno ucierpiało podczas wojny z Rosją. W wyniku bombardowania, a następnie wkroczenia sił rosyjskich do miasta, zniszczeniu uległa jego spora część, a większość mieszkańców zdecydowała się opuścić swoje domy. Okupacja trwała od 13 do 22 sierpnia 2008 r.. Po zakończeniu konfliktu uchodźcy zaczęli wracać do Gori, rozpoczął się także proces likwidacji szkód wojennych.

Wartym odwiedzenia miejscem jest znajdujące się zaledwie 15 km od Gori, starożytne skalne miasto Uplisciche (Uplistikhe). Do dziś zachowały się liczne wydrążone w ścianie zbocza górskiego pomieszczenia, schody oraz tunele. Wizyta w tym miejscu może być ciekawym uzupełnieniem wycieczki do Gori.

Dom Stalina w Gruzji to nie jednyna atrakcja Gori

Skalne miasto Uplistikhe, fot. A.Warszawski

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA