Ferie w cieniu palm, czyli zimowy wyjazd na Majorkę

Inspiracje

Majorka często kojarzy nam się głównie z gorącym latem plażowaniem i kąpielami w morzu. Jednak ta wyspa oferuje odwiedzającym zdecydowanie więcej, a zimowe miesiące to doskonała pora, aby docenić jej uroki. Zima na Majorce jest łagodna i przede wszystkim spokojna, bo turystów jest tam niewielu. Sprzyja to poznawaniu lokalnej przyrody, zwiedzaniu zabytków i uprawianiu sportów. Jak najlepiej spędzić czas na Majorce? Mam dla Was kilka porad.

Palma de Mallorca

To największe miasto Majorki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Oferuje piękny port z promenadą, palmowe aleje, starówkę, muzea, galerie, kościoły, parki, ekskluzywne sklepy, bary i restauracje. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Ponadto znajdziemy tam świetne warunki do uprawiania wielu sportów. Biegaczy i kolarzy można spotkać o każdej porze dnia. Symbolem miasta jest katedra La Seu, która znajduje się w centrum miasta i należy do czołówki największych katedr na świecie.

Spacery po plaży

Majorka charakteryzuje się długimi, piaszczystymi plażami, często otoczonymi piniowymi lasami. Zimą nie tracą swojego uroku. Gdy nie ma tłumów, szczególnie można doceniać zapach świeżego powietrza i widok cudownych pejzaży.

Piesze wędrówki

Majorka kojarzona jest głównie z plażami, ale to także pasmo górskie Serra de Tramuntata, które oferuje dziesiątki szlaków pieszych. Jesienne i zimowe miesiące to idealne warunki na uprawianie turystyki górskiej. Dzięki trasom o różnym stopniu trudności każdy może znaleźć tam coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się Torrent de Pareis, a także Castell de Alaró, Camino del Archidque.

Zwiedzanie na rowerze

Majorka ma ponad 1200 km dróg o zróżnicowanym terenie z wyjątkowymi widokami. To sprawia, że trenuje tu nie tylko wielu profesjonalnych kolarzy, ale także i amatorów. Wielu turystów wybiera właśnie tę formę odkrywania wyspy. Polecam trasy: Palma – Andratz, Palma – Puerto de Sóller i Palma – Santelm.

Valldemossa

Miasto położone 17 kilometrów od Palmy cieszy się niezwykłą popularnością. Położone jest w okolicy gór Tramaunta i słynie z klasztoru kartuzów o nazwie La Cartuja, gdzie znajduje się muzeum z ekspozycją pamiątek z pobytu Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce.

Smocze Jaskinie

Cuevas del Drach znajdują się na wschodnim wybrzeżu Majorki, a dokładnie w miejscowości Porto Cristo. Wielu uważa Cuevas del Drach jako jedne z  najważniejszych i  najwspanialszych atrakcji na wyspie. Jaskinie rozciągają się na prawie 1200 metrów długości, w najgłębszym punkcie sięgają 25 m pod ziemię, a w ich wnętrzu ukryte wyjątkowe jest Jezioro Martel.

Zamki

Castell de Capdepera, Castell D’alaro, Castell De Bellver to jedne z wielu zamków na wyspie, jednak to one cieszą się największą popularnością. Zamek Capdepera to wciąż stanowisko archeologiczne, które cały czas jest odkrywane. Na terenie zamku znaleźć można pozostałości domów i tylko niektóre z nich zostały odrestaurowane dla turystów.

Zamek D’alaro to właściwie ruiny, szczególnie polecam go dla osób, które uwielbiają wycieczki po górach i lasach. Widoki z zamku są przepiękne, a w pobliżu zamku znajduje się restauracja i mały guesthouse. Castell De Bellver to okrągły, gotycki zamek, który wybudowano na szczycie 112 metrowego wzniesienia kilka kilometrów od centrum Palma de Mallorca. Surowe, kamienne mury w połączeniu z delikatnością łuków robią niezapomniane wrażenie.

Kościoły i katedry

Na Majorce kościoły i katedry najczęściej mieszczą się one na przepięknych placach. Wokół nich regularnie otwierane są targi i gromadzi się tam najwięcej ludzi. Na targach można kupić  ubrania, antyczne meble, figurki, biżuterię, przyprawy, a nawet przetwory. Do popularnych miejsc należy wspomniana wcześniej katedra La Seu, a także bazylika Sant Francesc, gdzie różne style architektoniczne mieszają się ze sobą, tworząc niesamowitą mieszankę. Budynek, pomimo niektórych elementów dobudowanych na przestrzeni wieków, przedstawia w przejrzystej postaci gotycki styl.

Poza tym warto odwiedzić zakony, na przykład: Ermita de Santa Magdalena, Ermita de Bonany, Ermita de Cura, Ermita de Lluc, Santuari de Monti-Sion, Santuari de Sant Salvador

Naturalne monumenty

Majorka jest pełna niezwykłych, naturalnych miejsc. Ses Fonts Ufanes to las z mnóstwem uroczych rzek i źródłem krystalicznej wody. Torrent de Pareis to z kolei krajobraz, który charakteryzujące się gigantycznymi skałami, błękitnym morzem wciskającym się na drobną plażę, malutkimi jaskiniami oraz ścieżką prowadzącą w głąb kanionu.

To nie koniec atrakcji

Majorka zimą oferuje wiele atrakcji. Poza wyżej wymienionymi warto spróbować jazdy konnej. Gdy na Majorce jest mniej turystów, jazda w teren jest staje się o wiele przyjemniejsza. Zimą na Majorce kwitną także Almendras – migdały, których zapach można wyczuć spacerując uliczkami. Ponadto w okresie świątecznym ulice oświetlone są lampkami, dzięki czemu panuje tu niezwykły nastrój. Najpiękniej ozdobiona jest stolica – Palma de Mallorca. Warto się tam udać wieczorem, kiedy wszystkie lampki dodają ulicom świątecznego uroku.

Majorka jest piękna o każdej porze roku. Zimą jest tutaj o wiele cieplej niż w Polsce, dzięki czemu można odpocząć od mrozów i śniegu. Loty na Majorkę w okresie ferii są też o wiele tańsze, tak samo jak  ceny hoteli, atrakcji lub wynajmu auta. Bez tłumów turystów można odwiedzić urokliwe miasteczka z ciekawą architekturą, swobodnie podziwiać widoki, wspinać się na górskie szczyty, lub spacerować plażą. Pozwól sobie na niezapomniane ferie na wyjątkowej wyspie!

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA