Indonezja – jak przygotować się do podróży po raju na Ziemi?

Aktywnie, Porady

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Zanim przejdziemy do zwiedzenia fantastycznych plaż, wulkanów i zajadania się indonezyjskimi przysmakami, warto przygotować się do wyjazdu. Indonezja to bajeczna kraina, którą wielu Europejczyków wybiera jako miejsce medytacji oraz odnowy duchowej. Tym, którzy wybierają się do Indonezji w celach turystycznych, warto przypomnieć, że należy pożegnać się z mapami Google, zasięgiem oraz nielimitowanym Internetem.

bali temple

Zasięgnij języka

Jeśli decydujemy się na luksusowe wczasy w hotelu, nie powinniśmy się obawiać problemów komunikacyjnych, bo obsługa świetnie zna język angielski. Podróżnicy, którzy liczą na spotkania z  mieszkańcami oraz planują samodzielne zwiedzanie, powinni być świadomi, że w Indonezji językiem urzędowym jest język bahasi indonesia, a w zależności od regionu lokalna ludność komunikuje się w wielu różnych dialektach. Wiem, że dla chcącego nic trudnego, ale w przypadku tej drugiej grupy, radzę się raczej nastawić na mowę ciała, ewentualnie „na migi”.

małpa indonezja

 

Szczepienia

Zgodnie z informacją podawaną przez Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej, wybierając się do Indonezji, nie musimy wykonywać obowiązkowych szczepień, ale kilka jest zalecanych. Uchronią cię one przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B. Przed wyjazdem do Indonezji zaleca się również leki przeciwmalaryczne. Malarię wywołują ukąszenia komarów, dlatego polecam zakupić w Polsce środki przeciwko tym owadom. Przy wyborze warto zwrócić uwagę czy mają w składzie od 30 do 50% DET. Na polskim rynku te kryteria spełniają preparaty Mugga i Foresta. Publiczna służba zdrowia w Indonezji jest na dość niskim poziomie, dlatego przed podróżą lepiej się zaszczepić i wykupić ubezpieczenie, żeby żadne choroby nie popsuły naszego urlopu.

wodospad indonezja

Wizy

Obywatele Polski nie muszą aplikować wcześniej o wizę do Indonezji. Jeśli nie planujesz dłuższego pobytu niż trzydzieści dni, to otrzymasz ją za darmo na lotnisku.

Waluta

Przed podróżą do Indonezji musicie zaopatrzyć się w dolary lub euro. Dopiero na lotnisku będziecie mieć możliwość wymienić pieniądze na walutę, która obowiązuje w tym kraju, czyli indonezyjską rupię. Nie polecam jednak kupowania pieniędzy na cały wyjazd na lotnisku, gdyż możecie to zrobić po lepszym kursie w hotelu lub lokalnym kantorze. 1 USD to równowartość 14.600 IRD, a 1 EUR to 15. 800 IRD (stan na marzec 2020).

plaza indonezja

Kiedy zaplanować podróż

Sezon turystyczny przypada w Indonezji na okres od maja do listopada. Właśnie wtedy możemy liczyć na doskonałą pogodę, dzięki której najpełniej skorzystamy z rajskich krajobrazów. Jeśli wybierzemy się tutaj poza sezonem, musimy liczyć się z obfitymi opadami, a nawet burzami. Do Indonezji warto zabrać ze sobą chustę, która będzie chronić naszą skórę i głowę przed mocnym słońcem. Przydadzą się one również tym, którzy zamierzają często zwiedzać świątynie. Ci ostatni powinni także pamiętać o długich spodniach na zmianę, bez których nie uda im się zobaczyć wielu miejsc.

Środki transportu

W Indonezji najlepszym środkiem transportu jest skuter lub samochód. Należy jednak pamiętać o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy, o które zapyta nas z pewnością pierwszy napotkany patrol policji, czyhający tylko na nieostrożność turystów. Można z nimi oczywiście dyskutować, ale chcąc nie chcąc i tak będziemy musieli zapłacić mandat lub odpowiednio podziękować im za przymknięcie oka na brak dokumentu.

Ceny benzyny są stosunkowo tanie i nieznacznie różnią się w zależności od konkretnej wyspy. Najdroższe są na Bali, a najtańsze najprawdopodobniej na rajskiej wyspie  Nusa Penida. Benzynę można nabyć również od lokalnych mieszkańców, ale jeśli chcemy zaoszczędzić, to zdecydowanie lepiej poszukać stacji benzynowej. Polecam przemieszczanie się skuterem bo nie dość, że jest szybkie, to  kiedy zdecydujmy się odwiedzić inną wyspę, możemy zabrać go ze sobą na statek.

Dżakarta, stolica Indonezji

Dżakarta, stolica Indonezji

Atrakcje

Przed wyjazdem do Indonezji przygotuj się na to, że za większość atrakcji będziesz musiał zapłacić, szczególnie jeśli wybierasz się na Bali, które należy do najbardziej turystycznych miejsc w kraju. Jeżeli zależy ci na tym, żeby trochę zaoszczędzić,  możesz rozpocząć zwiedzanie po godzinie siedemnastej. Większość turystów przybywa do kas biletowych rano, dlatego o tej porze, większość sprawdzających opuszcza już miejsce pracy lub robi sobie przerwę na obiad.

Jeśli planujesz zwiedzanie którejkolwiek z wysp, musisz uzbroić się w cierpliwość, bo do wielu miejsc, które z pewnością znajdą się na twojej liście must see, dość trudno jest dotrzeć. Nie warto również liczyć na mapę Google czy GPS, ponieważ nawet jeśli kupicie polecaną kartę SIM SIMPATI TELKOMSEL, w większości miejsc po prostu nie będzie zasięgu. Często zdarza się również tak, że droga polecana przez GPS jest niemożliwa do przebycia, gdyż musielibyśmy przelecieć wodospad lub klif. Czasem warto się również zgubić i zrezygnować ze ścisłego planu, żeby odkryć miejsca, które zachwycą nas po drodze.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA