Jak wybrać plecak turystyczny? Wszystko, co powinieneś wiedzieć cz. 1

Na spokojnie, Porady

Wszyscy wiedzą, że dobry plecak to taki, który… Właśnie, jaki? Ciężko wybrać jedną cechę, ważniejszą od wszystkich innych. Tak samo, jak nie łatwo wybrać jeden, najlepszy plecak. Widać to doskonale na różnych forach i grupach o tematyce outdoorowej, gdzie prawie każda dyskusja o tym, jak wybrać plecak turystyczny sprowadza się do licytacji kto ma lepszy i dlaczego. Rację w tych sprzeczkach najczęściej ma… każdy. Każdy, komu udało się dopasować sprzęt do swoich oczekiwań.

Jak wybrac plecak w trasę?
Plecak na długie spacery
Porady dotyczące wyboru plecaka
Towarzysz najdalszych podróży
Jak wybrac odpowiedni plecak?
Wiodki...
Jak wybrac plecak w podróż?
...widoki...
Plecak w góry - jak go wybrać?
...widoki!
Najlepszy plecak dla backpackera
Na koniec świata!
Dowiedz się, jak wybrac najlepszy plecak!
Istnieje plecak idealny?
Jaki plecak na pielgrzymkę?
Do wyboru!

1. Jak wybrać plecak turystyczny?

Zanim zaczniesz przeglądać różne modele, odpowiedz sobie na pytanie do czego właściwie tego plecaka potrzebujesz. To ważne, aby dopasować go do warunków, w jakich będzie używany, żeby przez długie lata dobrze ci służył. Na kilkudniowych, pieszych wypadach w teren najważniejsza jest duża pojemność i wygodny system nośny. Na miejskie wycieczki z noclegiem w hostelu wystarczy kompaktowy, 40-litrowy, lekki plecak. A jeśli jesteś trampem i pół życia spędzasz w podróży – zwróć szczególną uwagę na wytrzymałość użytych materiałów. Nie podejmuj decyzji pochopnie, kierując się jedynie opiniami znajomych czy metką producenta. To, co dobrze sprawuje się u Twojego kolegi, niekoniecznie będzie najlepszym wyborem także dla Ciebie. Zatem jak wybrać plecak?

2. Pojemność i budowa.

Pojemność pojemności nierówna, dlatego podczas zakupów dokładnie przyjrzyj się modelowi, który wzbudza Twoje zainteresowanie. Niektórzy producenci mierzą ją mniej precyzyjnie niż inni, stąd niewielkie różnice między różnymi modelami o takim samym deklarowanym litrażu. Warto upewnić się też, czy podawana pojemność jest liczona razem ze wszystkimi kieszeniami – czasami, gdy te są odpinane, nie jest to oczywiste i producenci mają w tym wypadku różne zwyczaje.

Nie można jednak skupiać się wyłącznie na tym, ile szpargałów zmieści się w środku. Budowa plecaka jest równie ważna i to głównie od niej zależy wygoda użytkowania, więc jeśli zastanawiasz się, jak wybrać plecak turystyczny, jest to kluczowa rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę.

Najczęściej plecak składa się z takich elementów jak:

  • Komora główna – największa, najczęściej ładowana od góry, zakończona kominem zamykanym na ściągacz lub zamek; często posiada wewnątrz dodatkową, małą kieszonkę

  • Komin – przedłużenie komory głównej, którego można użyć w celu zwiększenia pojemności plecaka

  • Klapa – zamyka plecak; dobrze, jeśli ma regulowaną wysokość, którą można dopasować do spakowanego komina; na górze często znajduje się kieszeń oraz gumki umożliwiające przytroczenie lekkiego bagażu

  • Komora dolna – często występuje w większych plecakach, ma osobny dostęp, najczęściej oddzielona jest kawałkiem materiału z zamkiem, dlatego w razie potrzeby można połączyć ją z komorą główną; idealne miejsce na śpiwór, ubrania lub brudne buty

  • System nośny – opisany szczegółowo w kolejnym akapicie

  • Kieszenie boczne – najczęściej siatkowe lub zasuwane; dobre miejsce na rzeczy, do których dostęp musi być łatwy i szybki

  • Troki – pasy z klamrami i przelotkami służące do regulacji oraz troczenia sprzętu na zewnątrz plecaka

  • Kieszenie dodatkowe – wszelkiej maści mniejsze i większe kieszonki rozmieszczone w różnych miejscach (na pasie biodrowym, na przodzie plecaka, na dole po bokach, wewnątrz, pod klapą itd.)

 

Jak wybrac plecak? Porady

Doradzamy jak wybrac plecak turystyczny

Na rynku dostępne są także plecaki damskie, do których wiele osób podchodzi sceptycznie jak do kolejnego chwytu marketingowego, zaraz po różowych maszynkach do golenia. Całkowicie niesłusznie, bo te najczęściej są dużo lepiej dopasowane do kobiecej anatomii, niż modele uniseksowe i zwłaszcza drobniej zbudowane panie zauważają sporą różnicę.

3. System nośny

Elementem, na który należy zwrócić szczególna uwagę, jest system nośny. Podstawowo w plecakach turystycznych składa się on z wbudowanego lub zewnętrznego stelaża, szelek i pasa biodrowego, opcjonalnie również pasa piersiowego oraz systemu poduszek i mechanizmu do regulowania wysokości.

W przypadku dużych plecaków, przeznaczonych do dźwigania relatywnie ciężkiego bagażu, konstrukcja systemu nośnego skupiona jest na zapewnieniu maksymalnego komfortu. Zastosowanie odpowiedniego usztywnienia pleców oraz dopasowanego pasa biodrowego pozwala odciążyć kręgosłup i ramiona, przenosząc ciężar na biodra i nogi. Wisienkę na torcie stanowi pas piersiowy, który zapobiega ześlizgiwaniu się szelek z ramion i trzyma w ryzach górną część plecaka. Ogólna zasada mówi, że im większy plecak i cięższy bagaż w środku, tym szerszy i bardziej rozbudowany powinien być pas biodrowy.

W plecakach przeznaczonych do wielogodzinnych wędrówek dobrym rozwiązaniem jest system siatkowy. Poza wymienionymi wyżej cechami, charakteryzuje się dodatkowo wbudowaną, naprężoną siatką, która oddziela plecy nosiciela od tyłu plecaka. Dzięki temu udaje się zapewnić bardzo wysoki poziom wentylacji i wygodę noszenia nawet przy wysokich temperaturach i wzmożonej potliwości. Niestety, rozwiązanie to rzadko jest stosowane w plecakach o pojemności większej niż 40 litrów.

Co do systemu poduszek, ma on trzy główne zadania. Zapobiega obtarciom, pozwala lepiej dopasować plecak do budowy ciała oraz zapewnia lepszy przepływ powietrza. Dobrze, jeśli wszystkie elementy systemy nośnego, które stykają się ze skórą, były pokryte oddychającą tkaniną, która lepiej odprowadzi wilgoć .

Prawie każdy producent udostępnia specyfikację używanych systemów nośnych na swojej stronie internetowej i warto poświęcić trochę czasu na ich lekturę.

Nie, nie, to jeszcze nie koniec! Jeśli naprawdę chcecie dowiedzieć się, jak wybrać plecak turystyczny, przeczytajcie jeszcze drugą część naszego poradnika. Dowiecie się m.in. jak sprawdzić sprzęt w sklepie oraz jakimi dodatkami producenci potrafią umilić podróż backpackerom.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA