Jak wybrać plecak turystyczny? Wszystko, co powinieneś wiedzieć cz. 2

Porady

To druga część naszych porad jak wybrać plecak turystyczny. W pierwszej czytaliście m.in. o systemie nośnym i wyborze odpowiedniego modelu, a teraz dowiecie się więcej o tkaninach i przeróżnych udogodnieniach, którymi raczą nas producenci. Przeczytacie także na co należy zwrócić uwagę, gdy plecak macie już w rękach i chcecie powędrować z nim do kasy.

1. Jak wybrać plecak turystyczny – materiał

Można odnieść wrażenie, że niewiele osób zwraca uwagę na materiały, z jakich wykonany jest plecak. Z jednej strony ciężko się dziwić – jest tak wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, że ludzie nie chcą już sobie zawracać głowy tym, z pozoru nieistotnych, szczegółem. Z drugiej jednak naprawdę ciężko zrozumieć, dlaczego szkoda im spędzić dodatkowych kilku minut przed komputerem, jeśli może się to przyczynić do większej satysfakcji z dokonanego wyboru. Jak wybrać plecak turystyczny z odpowiedniej tkaniny?

Tkaniny na plecaki w zdecydowanej większości wykonuje się z nylonu i/ lub poliestru. Pierwszy zapewnia wytrzymałość, natomiast drugi większą elastyczność oraz odporność na działanie wody i promieni UV. Mieszając je w odpowiednich proporcjach, a także stosując właściwy splot, uzyskuje się materiały o określonych cechach.

Pierwszym, bardzo popularnym, jest Cordura. Stosowana często także w plecakach wojskowych, odznacza się dużą wytrzymałością zarówno na przetarcia, jak i na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Dzięki teflonowej powłoce jest odporna zarówno na wodę jak i promieniowanie UV. Jest 10 razy bardziej trwała od bawełny, a jednocześnie bardzo lekka. Podobnymi właściwościami odznacza się także Duralon. Kolejnym tworzywem, a raczej techniką jego wzmacniania, jest rip-stop. Wykonany z jej wykorzystaniem materiał łatwo rozpoznać po nieco wypukłych włóknach układających się w kratkę. Dzięki nim tkanina jest o wiele mniej podatna na rozdzieranie i pękanie.

Przy okazji rzućmy jeszcze okiem na klamry. Jeśli nie są wykonane z byle jakiego plastiku, to producenci lubią się tym chwalić. I tak, jeśli przyjrzymy się tym wyższym półkom, najczęściej znajdziemy na nich Duraflex i Dynaflex. Obydwa tworzywa są wytrzymałe, bardziej elastyczne, a zatrzaski i przelotki z nich wykonane gładko się zapinają. Często są objęte dodatkową lub osobną gwarancją.

2. Jak wybrać plecak turystyczny – w sklepie

Zakupy w sklepie stacjonarnym mają swoje plusy i minusy. Niekwestionowaną zaletą jest możliwość namacalnego sprawdzenia plecaka, wadą natomiast ryzyko trafienia na zupełnie zielonego sprzedawcę. W dodatku, jeśli sam za bardzo się nie znasz, najpewniej wyjdziesz ze sklepu z tym modelem, których manager kazał najwięcej sprzedać. Dlatego, aby wybrać dla siebie najlepszy, zawsze trzymaj się trzech poniższych kroków.

 • Sprawdź:

– zamki – czy są mocne, od dobrego producenta i prowadzone po linii prostej

– szwy – czy również są mocne, nie rozłażą się, czy użyte nici są wystarczająco grube

– klamry – czy mają gwarancję, czy są wykonane z wytrzymałego tworzywa i przez dobrego producenta

– tkaninę – możesz posłużyć się poprzednim akapitem

 • Poproś o obciążenie plecaka do ok. 20% Twojej wagi, następnie załóż go i wyreguluj. Na pusto każdy plecak jest wygodny – po spakowaniu tylko nieliczne. Jeśli nie wiesz, jak spakować i wyregulować plecak, przeczytaj nasz wpis na ten temat

 • Pochodź w nim po sklepie przynajmniej pół godziny. Tylko tak dowiesz się, czy nic Cię nie uwiera i czy będziesz w stanie korzystać z niego podczas dłuższych wędrówek. Nie przejmuj się, jeśli sprzedawca uraczy Cię dziwną miną – będzie to znaczyć jedynie, że nie zna się na tym, czym się zajmuje.

3. Jak wybrać plecak turystyczny – dodatki

Dzisiejsze plecaki to o wiele więcej niż parciany worek na szelkach do dźwigania rzeczy. Plecak ma być wygodny, pojemny, funkcjonalny, a jego noszenie – sprawiać przyjemność albo przynajmniej nie przeszkadzać. Projektanci i producenci prześcigają się w pomysłach na zwabienie klienta, więc warto zapoznać się z rozwiązaniami, jakie proponują. Fajne udogodnienia to m.in.:

 • kieszeń na camelbak i specjalne wyjście na rurkę

 • wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy

 • przedłużona lub dodatkowa gwarancja

 • sprytne/ ukryte kieszenie (pod klapą, na szelkach, na pasie biodrowym)

 • wewnętrzny zaczep na klucze

 • odpinana klapa lub kieszeń przednia, której można używać jako torby albo małego plecaczka

 • uchwyty na kije trekkingowe

 • dwukierunkowe zamki

 • dostęp do komory głównej także z boku lub z przodu

 • gwizdek ratunkowy jako element klamry w pasie piersiowym

 • możliwość dokupienia i dopinania dodatkowych kieszeni

 • zestaw łatek

 • dodatkowe troki, np. na dnie

To już koniec wymądrzania się 😉 Podzieliliśmy się z Wami całą wiedzą, jaką mamy na ten temat. Mamy nadzieję, że wiecie już jak wybrać plecak turystyczny i jego wybór nie sprawi Wam najmniejszego problemu. Z chęcią przeczytamy też Wasze relacje z zakupów!

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA