Jezioro Bled – perła Słowenii

Inspiracje

  • Tekst: Anna Mikulska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Współpracuje z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Uzależniona od podróży, sercem ciągle wraca do Peru, Boliwii i Brazylii. Stara się łączyć reportaż z antropologią kulturową; jej główne zainteresowania to szeroko pojęta kultura, ruchy społeczne, postkolonializm i migracje.

Słowenia ma do zaoferowania wszystko, czego mogą zapragnąć wielbiciele skarbów przyrody. Ogromne jaskinie, góry i lodowce, wąwozy, plaże – każde z tych miejsc możemy zobaczyć nie opuszczając granic tego niewielkiego kraju.  Mimo tak wielu atrakcji, podczas podróży po Słowenii zdecydowanie nie można pominąć jednego z jej najpiękniejszych zakątków – jeziora Bled.

jezioro bled 1

fot. Anna Mikulska

Urokliwe miasteczko Bled położone jest w otoczeniu lasów i alpejskich gór. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Słowenii i trudno się temu dziwić – znajduje się nad szmaragdowym jeziorem polodowcowym z niewielką wysepką na samym środku. Cała sceneria wygląda jak wyjęta wprost z baśniowych opowieści.

Kościół na wyspie

Na wysepce Blejski Otok stoi charakterystyczny, biały budynek z wieżyczką. To kościół Maryi Wspomożycielki, do którego prowadzi 99 schodów. Dzięki idealnym warunkom naturalnym, woda w jeziorze jest na tyle ciepła, że wytrwalsi pływacy mogą spróbować dostać się tam o własnych siłach. Turyści mogą jednak skorzystać także z tradycyjnej łódki Pletna, idealnej na spędzenie romantycznych chwil w wyjątkowym otoczeniu zieleni i Alp. W kościele znajduje się także słynny dzwon życzeń z 1543 roku.

łódka bled

fot. Anna Mikulska

Bled – punkty widokowe 

Wokół jeziora prowadzi ścieżka o długości 6 km, która pozwoli nam nacieszyć oczy niezwykłym otoczeniem. Można także wspiąć się na okoliczne wzgórza, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać jezioro w pełnej krasie. Szczególnie popularne punkty widokowe to wzgórze Ojstrica, na które dostaniemy się w ok. 30 min, oraz Osojnica, dokąd dotrzemy odrobinę dłuższą trasą – zajmie nam to 45 min. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy – wyjątkowe widoki gwarantowane!

jezioro bled

fot. Anna Mikulska

Blejski Grad – zamek na wzgórzu

Kościół Blejski Otok to nie jedyny zabytek w pobliżu kurortu Bled. Kolejną atrakcją jest wybudowany na skale Blejski Grad. Zbudowany nad przepaścią średniowieczny zamek jest najstarszym w całym kraju i jedną z najczęściej odwiedzanych budowli w Słowenii. Imponujący zabytek powstał  prawdopodobnie w XI wieku i przez niemal 800 lat stanowił siedzibę biskupów z Brixen. Na historycznych wałach obronnych znajdują się obecnie tarasy widokowe – kolejne miejsce, skąd możemy podziwiać piękno słoweńskiego, górzystego krajobrazu.

zamek bled

fot. Anna Mikulska

Kurort Bled

Zmęczeni zwiedzaniem możemy odsapnąć w miasteczku położonym nad jeziorem o tej samej nazwie. Urokliwe kawiarenki tworzą idealny klimat, dzięki czemu jest to idealne miejsce na spędzenie co najmniej kilku dni i wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Będąc na miejscu koniecznie musimy spróbować słynnej kremówki – symbolu miasteczka Bled. Autorem receptury powstałej w połowie XX wieku jest Istvan Lukačevič, a sam przepis jest pilnie chroniony po dziś dzień.

kremówka

fot. Anna Mikulska

Bled ma w sobie wszystko, czego potrzebujemy do spędzenia idealnych wakacji. Warto zapomnieć się i przeżyć tu własną, baśniową przygodę.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA