Katedra Św. Pawła – historia pewnego zdjęcia

Ciekawostki, Na spokojnie

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Katedra Św. Pawła to bez wątpienia jedna z najwspanialszych budowli stolicy Wielkiej Brytanii. Wygląd świątyni jest połączeniem stylu barokowego z neoklasycyzmem oraz elementami gotyku. Została zaprojektowana przez legendarnego architekta, Sir Christophera Wrena i od momentu jej ukończenia w 1710 r. stanowi jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Londynie.

katedra Św. Pawła nocą
Katedra św. Pawła nocą
Zachodnia część - katedra Św. Pawła
Zachodnia fasada katedry nocą
Kopuła - katedra Św. Pawła
Widok na charakterystyczną kopułę, fot. Bernard Gagnon
Sklepienie dachu - katedra Św. Pawła
Sklepienie dachu świątyni, fot. Tony Hisgett
Zachodnia fasada - katedra Św. Pawła
Fasada zachodnia, fot. Steve Cadman

Katedra Św. Pawła – symbol Londynu

Katedra Św. Pawła została zbudowana jako symbol odrodzenia Londynu, co wydaje się jasne, patrząc na jej monumentalność i rozmach, z jakim ją zaprojektowano. Jest jedną z najbardziej znanych świątyń religii anglikańskiej oraz głównym kościołem dzielnicy City of London.

Katedra Św. Pawła została wzniesiona na gruzach dawnej świątyni rzymskiej, wybudowanej ku czci cesarza Klaudiusza. Była ona zdecydowanie większa od dzisiejszej budowli i szczyciła się w dawnych czasach tytułem największej świątyni w Europie. Nękana licznymi pożarami, raz po raz remontowana na mniejszą i większą skalę, została w końcu pokonana – nie przetrwała wielkiego pożaru Londynu w 1666 roku, podczas którego spłonęła doszczętnie. Nie pozostawiając władzom wyboru, podjęto decyzję o wybudowaniu nowego kościoła, tym razem w modnym wówczas stylu klasycyzującego baroku. Prace budowlane rozpoczęły się 9 lat po wielkim pożarze, a zakończono je w roku 1710. Prace nie przeszkodziły jednak temu, by pierwsze nabożeństwa odprawiać jeszcze przed ich zakończeniem.

Katedra Św. Pawła – nalot

Podczas niemieckich nalotów pod koniec 1940 r. większość budynków w najbliższej okolicy legła w gruzach. Dzięki wielkiemu wysiłkowi strażaków, którzy z narażeniem życia na bieżąco gasili pożary świątyni oraz odrobinie szczęścia, Katedra przetrwała te straszne dni. Wczesnym porankiem, 30 grudnia 1940 r., fotograf Herbert Mason, uwiecznił na zdjęciu Katedrę wyłaniającą się z kłębów dymu. Fotografia w krótkim czasie stała się symbolem oporu Brytyjczyków wobec agresora, podtrzymując mieszkańców miasta na duchu.

Zdjęcie płonącej katedry św Pawła - katedra Św. Pawła

Katedra Św. Pawła – ciekawostki

Swego rodzaju ciekawostką może być fakt, iż w Katedrze Św. Wojciecha odbyło się wiele „słynnych” pogrzebów szanowanych osobistości Londynu. Chodzi tu m.in. o admirała Nelsona, Winstona Churchilla, Margaret Thatcher czy księcia Wellingtona. Zwykle śluby, pogrzeby i inne kościelne ceremonie związane z brytyjską rodziną królewską organizowane są najczęściej w świątyni Westminster Abbey, jednak to w katedrze św. Pawła miał miejsce m.in. ślub księcia Karola i lady Diany.

Katedra Św. Pawła jest miejscem niezwykłym pod wieloma względami. Znajdują się tam np. organy uznawane za trzecie w Wielkiej Brytanii pod względem ilości wbudowanych piszczałek. Mają ich, bagatela, ponad 7 tysięcy, ułożonych w 189 rzędach.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA