„Koniec świata” jest w Polsce, i to nie jeden!

Rankingi

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji: 1 października 2016
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Współcześnie coraz trudniej znaleźć w Polsce miejsca, które moglibyśmy nazwać kompletnym odludziem. Prawie do każdego zamieszkałego miejsca możemy dojechać samochodem, niemal wszędzie nasze telefony komórkowe mają zasięg, coraz mniej jest miejsc gdzie nie ma kanalizacji. Jednak i w Polsce zachowało się kilka miejsc gdzie możemy chociaż po części poczuć się jak na końcu świata. Przedstawiamy Wam zestawienie niektórych z takich miejsc. Uwzględnialiśmy tylko te miejscowości, które wciąż są zamieszkałe.

Koniec świata – Nowa Karczma (Piaski)
Liczba mieszkańców: ok. 200
Dawna wieś, obecnie część miasta Krynica Morska. Położona na nadmorskim „końcu świata”, praktycznie na samym końcu polskiej części Mierzei Wiślanej, zaledwie 4km od granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Mieszkańcy zajmują się głownie rybołówstwem oraz obsługą ruchu turystycznego, który jednak wciąż jest niewielki jak na polskie wybrzeże.

Koniec świata - Nowa Karczma

fot. Henryk Bielamowicz

Koniec świata - Nowa Karczma

fot. Henryk Bielamowicz

Koniec świata – Dubne
Liczba mieszkańców: 51
Maleńka wioska tuż przy granicy ze Słowacją w Beskidzie Sądeckim, w gminie Muszyna. Dawna łemkowska miejscowość, której atrakcją jest drewniana cerkiew z 1863r, która obecnie funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki.

Koniec świata - Dubne

fot. Slawojar

Koniec świata – Wołosate
Liczba mieszkańców: 47
Niewielka bieszczadzka wieś u podnóża Tarnicy, słynąca ze swojego krańcowego położenia. Prowadzi tu droga z Ustrzyk Górnych, dalej są już tylko góry. Jest to także najdalej na południe wysunięta miejscowość w Polsce.

Koniec świata - Wołosate

fot. Qqerim

Koniec świata – Tarnawa Niżna
Liczba mieszkańców: 41
Kolejna wioska ukryta za szczytami Bieszczadów, położona tuż przy granicy z Ukrainą, którą wyznacza tutaj górny odcinek rzeki San.

Koniec świata - Tarnawa Niżna

fot. Paweł „pbm” Szubert

Koniec świata – Pasterka
Liczba mieszkańców: 21
Dawniej większa osada, współcześnie zamieszkała przez garstkę stałych mieszkańców, położona w Parku Narodowym Gór Stołowych, przy granicy z Czechami. Historia wsi sięga nawet XIV wieku, jedną z pamiątek po dawnych latach jest XVIII-wieczny Kościół Św. Jana Chrzciciela.

Koniec świata - Pasterka

fot. A. Warszawski

Koniec świata – Bielice
Liczba mieszkańców: 61
Wieś położona w niezwykle malowniczej i cichej Dolinie Górnej Białej Lądeckiej, na Ziemi Kłodzkiej. Dolina stanowi granicę między Górami Złotymi a Górami Bialskimi, osadę otaczają bardzo duże kompleksy leśne. Wprawdzie Bielice są coraz chętniej odwiedzane przez turystów, jednak wciąż jest to niesłychanie spokojne miejsce. Możemy także zapomnieć o rozmowach przez telefony komórkowe, bowiem w całej wsi nie ma zasięgu.

Koniec świata - Bielice

fot. A. Warszawski

Koniec świata - Bielice

Koniec świata – Stary Łupków
Liczba mieszkańców: 22
Osada na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, u podnóża Przełęczy Łupkowskiej. Nieopodal znajduje się schronisko o wiele mówiącej nazwie „Chata na Końcu Świata”.

Koniec świata - Stary Łupków

Koniec świata – Lipowiec
Liczba mieszkańców: 3
Składająca się z zaledwie kilku budynków wieś położona w odludnej dolinie Beskidu Niskiego. Znajduje się tu gospodarstwo agroturystyczne, nieopodal jest także kompleks opuszczonych budynków po dawnym PGR oraz widoczne w kilku miejscach szczątki dawnej wsi Czeremcha. Dalej na południe znajduje się granica ze Słowacją, natomiast od wschodu oraz zachodu Lipowiec otaczają mocno zalesione górskie szczyty. Wędrując w tych okolicach możemy mieć poważne problemy ze spotkaniem jakichkolwiek ludzi.

Koniec świata - Lipowiec

fot. A. Warszawski

Koniec świata - Lipowiec

fot. A. Warszawski

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA