Magiczny Tunel Miłości na Ukrainie

Inspiracje

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Mimo długich opóźnień, w końcu nadeszła wiosna – czas zakochanych.

Tunel Miłości na Wołyniu wiosną
Kashif Pathan
Tunel Miłości na Wołyniu jesienią
fot. Marcin Grabski
Jesień i Tunel Miłości na Wołyniu
fot. Myroslava Rakovets
Tętniący zielenią Tunel Miłości na Wołyniu
fot. Serhei
Pociąg jadący przez Tunel Miłości na Wołyniu
fot. Serhei

Wiosną warto zastanowić się nad ciekawym miejscem na romantyczny wypad we dwoje. Może zatem Paryż? Albo Rzym? Lub Wenecja? A co, jeśli Wam powiem, że jedno z takich miejsc znajdziemy niedaleko za naszą wschodnią granicą, na Wołyniu?

Tunel Miłości na Wołyniu

Między miejscowościami Klewań oraz Orzew znajduje się jedyny w swoim rodzaju zielony korytarz, zwany Tunelem Miłości. Jak powstało to niesamowite miejsce? Ta niezwykle urokliwa atrakcja jest wynikiem współpracy człowieka z naturą. Kilkadziesiąt lat temu poprowadzono tędy tory kolejowe prowadzące do lokalnych fabryk, a natura dopełniła dzieła. Drzewa i krzewy gęsto i bardzo szczelnie obrosły linię kolejową, tworząc żywy, zielony szpaler.

Najlepszą porą na odwiedzenie tunelu jest wiosna oraz lato kiedy intensywna zieleń wypełnia to miejsce ze wszystkich stron, jedynie w niektórych miejscach dopuszczając do środka promienie słońca. Również jesienią Tunel Miłości jest pełen magii. Zielonym korytarzem możemy spacerować na odcinku około 5 kilometrów. Pociągi jeżdżą tędy dość rzadko i powoli także nie musimy obawiać się, czy starczy nam czasu na ucieczkę 🙂

Co poza Tunelem?

Tunel Miłości to nie jedyna okoliczna atrakcja. Warty odwiedzenia jest m.in. Klewań, postawiony na wzgórzu jako prywatne miasto szlacheckie w XVI. Znajduje się tam zamek, który od końca XV w. pełnił rolę głównej rezydencji polskich książąt Czartoryskich. Pozostałe zabytki, które można tam podziwiać, to cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy, kościół pw. Zwiastowania NMP, obraz Matki Boskiej Klewańskiej oraz zakład przemysłowy o niezwykle ciekawej historii – stworzony po II wojnie światowej ze spalonej i przebudowanej później barokowej synagogi z XVII wieku i zbudowanej przez wspomnianych wyżej polskich książąt.

Po drodze warto oczywiście odwiedzić też inne miejsca u naszych wschodnich sąsiadów. Obowiązkowym punktem na liście jest np. Lwów, o którym pisaliśmy jakiś czas temu TUTAJ

Jak widać, nie trzeba pokonywać setek kilometrów, by znaleźć się w wyjątkowym miejscu. Czasem opłaca się rozejrzeć po okolicy, która nieraz potrafi zaskoczyć bardziej, niż wypady do dalekich krain.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA