Malezja – kraina harmonii i kontrastów

Artykuły, Z przygodami

Chociaż Malezja to kraj muzułmański, który pilnie strzeże swoich tradycji, to coraz wyraźniej daje się poznać z zupełnie innej strony. Różnorodność kulturowa i postęp ekonomiczny zmieniają jego konserwatywne oblicze na bardziej otwarte oraz przyjazne podróżnikom. Ten dualizm jeszcze mocniej podsyca ciekawość i pozwala poczuć się swobodnie podczas eksploracji.

miasto malezja

Kulturowy tygiel

Nowoczesność w połączeniu z tradycjonalizmem to mieszanka, która przyciąga do Malezji coraz większe rzesze odwiedzających. Motywacją części przyjezdnych są interesy, ponieważ kraj ten jest jednym z istotniejszych ośrodków biznesowych Azji południowo-wschodniej. Jednak to walory przyrodnicze dostarczają decydującego impulsu do odbycia podróży. Porośnięta gęstą dżunglą kraina wręcz kipi bogactwem flory i fauny. Zapierające dech w piersiach widoki, endemiczne gatunki jak magnes przyciągają wszystkich tych, którzy są głodni przygód i również nowych wrażeń.

Na przestrzeni dekad wielu przyjezdnych postanowiło zostać by rozwijać własne inicjatywy. W efekcie powstał i funkcjonuje po dziś dzień cały szereg uroczych barów, hosteli, ośrodków kulturalnych oraz ekologicznych wiosek. Brytyjski kolonializm odcisnął piętno na malajskiej zwyczajowości. Jego pozostałości można zauważyć w wielu miejscach kraju. Ciągłość wpływów zachodnich promieniuje na otwartość względem turystów oraz rozwój kwitnącego sektora turystyki.

Od czego zacząć?

Obszar Malezji obejmuje część kontynentalną Półwyspu Malajskiego oraz północną część Borneo. Stolicą państwa jest Kuala Lumpur, która równocześnie stanowi najlepszy punkt rozpoczęcia pobytu. Po przylocie na miejsce można swobodnie dotrzeć do każdej następnej, wybranej destynacji. Kraj jest rozległy i niezwykle zróżnicowany geograficznie. Z tego powodu warto rozważyć możliwości, jakie dają lokalne linie lotnicze. Zarówno ceny krajowych lotów, jak i produktów oraz usług w Malezji, są bardzo przystępne.

małpka malezja

Kuchnia

Kuchnia malezyjska charakteryzuje się zadziwiającą fuzją smaków. Niezwykły melanż wywodzi się z etnicznej różnorodności tubylców. Można tu w pełni zaspokoić apetyt na azjatyckie smaki. Restauracje, bary oraz budki proponują potrawy i przekąski, czerpiące z korzeni kulinarnej kultury malajskiej, chińskiej, indonezyjskiej, tajskiej czy indyjskiej. Najlepszą alternatywą dla podniebienia są streetfoody, z których korzystają miejscowi – stanowią najtańszy i najsmaczniejszy sposób by spróbować lokalnych rarytasów. Chociaż wygląd niektórych stoisk może odstraszyć zachodniego podróżnika, to gwarantuję, że warto się przełamać. Na szczególną uwagę zasługują desery lodowe „ais kacang” na bazie kruszonego lodu, mleka kokosowego oraz smakowego syropu. Dodatkami są nasiona czerwonej fasoli, żelki lub orzeszki ziemne. Może brzmi dziwnie, ale za to jak oryginalnie smakuje!

Stawiając na relaks

Półwysep Malajski oferuje wiele możliwości spędzania czasu zarówno w mniej lub bardziej aktywny sposób. Dla poszukujących relaksu i odpoczynku znakomicie będą nadawały się małe nadmorskie miejscowości oraz wyspy takie jak Langkawi, Tioman, Penang, czy Pangkor. Tam, w pełnym komforcie, można wylegiwać się na pięknych, piaszczystych plażach, kosztować dobrodziejstw kuchni bądź nurkować w turkusowej wodzie.

Penang to od dawna znany i lubiany przez podróżników kierunek. Wyspa nastawiona jest przede wszystkim na turystykę. Jej północną część zajmują park krajobrazowy, kurorty z prywatnymi plażami oraz imponująco duża farma motyli – Penang Butterfly Farm. Na południu znajduje się George Town, do którego dotarcie autobusem z drugiego końca wyspy nie powinno zająć więcej niż 40 minut. Miasto jest przepełnione urokliwymi świątyniami, małymi barami oraz bogato zdobionym street-artem.

dzieci malejza

Kuala Lumpur

Metropolia niepodważalnie stanowi wyzwanie dla przyjezdnych. Powodów  jest wiele – po pierwsze, miasto jest ogromne, zatłoczone i, jak na Azję przystało, chaotyczne.

Należy mieć na uwadze ten fakt, zaczynając odkrywać stolicę Malezji – dzięki temu dużo przyjemniej będzie się po niej poruszać. Najbardziej znaną atrakcją są wysokie wieżowce Petronas Towers, z których rozpościera się widok na panoramę całego miasta. Zachwycają dzielnice Little India, Colonial Core, a także ogrody Lake Gardens, meczet Masjid Negara czy kompleks świątyń Batu Caves. Kuala Lumpur poza tym, że jest ważnym węzłem komunikacyjnym i centrum ekonomicznym, ma naprawdę wiele do zaoferowania.

W poszukiwaniu wrażeń

Nieustraszonym eksploratorom spodoba się trekking po dżungli w części kontynentalnej Malezji. Taman Negara to jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie. Przybywając na miejsce można zdecydować się na wycieczki o różnym stopniu zaawansowania i długości. Wycieczka może trwać aż kilka dni. W ofercie są także nocne eskapady mające na celu podglądanie zwierząt, które za dnia pozostają w ukryciu. Na wyżynnym obszarze Cameron Highlands znajduje się wiele plantacji warzyw i owoców. Region słynie ze słodkich truskawek i pól herbacianych. Przebywając w okolicy należy koniecznie pamiętać o Mossy Forest, lesie porośniętym mchami, który tworzy bardzo unikatowy klimat.

Taman Negara

Taman Negara

Borneo to ewenement przyrodniczy na skale światową. Pomimo ekstensywnej deforestacji, nadal daje schronienie wielu chronionym gatunkom zwierząt oraz roślin w równikowych gęstwinach. Malezyjska część wyspy składa się z dwóch stanów: Sarawak i Sabah. Pierwszy leży po zachodniej części Borneo, której stolicą jest Kuching, słynne „kocie miasto”. Odwiedzając Sarawak warto zobaczyć dwa najważniejsze parki narodowe: Bako, gdzie można obserwować w naturze nosacze i Gunung Mulu, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Sabah znajduje się największe Centrum Orangutanów a także najwyższy szczyt Borneo i samej Malezji, Mount Kinabalu o wysokości ponad 4 000 n.p.m. Naturalne i kulturowe bogactwo tego zakątka globu inspiruje do powrotów.

 

Tagi:
#Malezja,
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA