Maltańskie ciekawostki

Ciekawostki, Na spokojnie

Położony na Morzu Śródziemnym, niewielki archipelag Wysp Maltańskich, jest niekwestionowaną perełką południowej Europy. To jedno z najmniejszych państw świata, składający się w sumie z 7 wysp, które zajmują powierzchnie porównywalną do aglomeracji Krakowa. Malta, Gozo i Comino ,czyli trzy główne wyspy archipelagu, zachwycają przyjezdnych niezwykłymi zabytkami, szmaragdowymi wodami zatok ukrytych wśród skał oraz niepowtarzalnym, idyllicznym klimatem.

List miejsc godnych odwiedzenia jest naprawdę długa. Tym razem nie będziemy skupiać się na tym co warto zobaczyć podczas podróży na Maltę, a na pięciu ciekawostkach związanych z tą wyspą. Niektóre z nich potrafią zaskoczyć.

Śródziemnomorskie Hollywood

Gladiator, Troja, Błękitna Laguna, Popeye czy Gra o Tron to tylko nieliczne filmy i seriale kręcone na archipelagu. Wśród listy wielu znanych tytułów znajduje się również popularna, polska produkcja Nie kłam, kochanie. Różnorodność krajobrazów, przyroda oraz ciekawa architektura sprawiają, że na potrzeby przemysłu filmowego wyspy archipelagu zamieniają się w tak charakterystyczne miejsca jak Izrael, Rzym, Hiszpania czy Ateny.

Angielskie wpływy

Do 1964 roku Malta znajdowała się pod okupacją brytyjską. Ten rozdział w historii znacząco przyczynił się do angielskich wpływów, które widać na wyspie do dnia dzisiejszego.

Po pierwsze, na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, co dla niejednego kierowcy może stanowić nie lada wyzwanie. Inne akcenty to między innymi czerwone budki telefoniczne czy klimatyczne puby, gdzie serwowana jest kaloryczna kuchnia brytyjska. Ze względu na urzędowy język angielski, Malta to również popularny kierunek dla studentów i uczniów, którym wyspa oferuje szeroką ofertę kursów językowych.

Będąc na Malcie najbardziej lubiłam podsłuchiwać, jak starsze panie rozmawiały ze sobą w komunikacji miejskiej. Był to doskonały sposób na osłuchanie się ze specyficznym, brytyjskim akcentem.

 

Dom dumą Maltańczyków

Każdy Maltańczyk bardzo dba o miejsce w którym mieszka. Domy są czyste i schludne. Bez względu na statut społeczny, w każdym budynku znajduję się specjalny, zazwyczaj bogato urządzony pokój, w którym przyjmowani są goście. Interesujący jest również fakt, że domy na Malcie mają swoje nazwy. Oryginalne tabliczki z „imionami” są zdecydowanie częściej spotykane niż nazwy i numery ulic.

300 słonecznych dni w roku i lepsze powietrze

Ilość słońca i przyjemna pogoda sprawiają, że archipelag Maltański chętnie odwiedzany jest przez cały rok. Osobiście polecam wybrać się na wyspy w okresie wiosennym. Pogoda w maju pozwala na pływanie w błękitnych wodach laguny na wyspie Comino, a kwitnące Gozo do złudzenia przypomina sielską, włoską wieś.

Dodatkowo położenie na morzu, śródziemnomorski klimat oraz brak centralnego ogrzewania sprzyjają czystemu powietrzu. To miła odmiana dla wszechobecnego w Polsce smogu.

 

Nie tylko zalety

Kilkudniowy, wakacyjny pobyt na Malcie niewątpliwie zachwyca turystów. W końcu trzy największe wyspy archipelagu to prawdziwe perełki architektury i krajobrazu.

Ja również jestem oczarowana tym miejscem. Spotkałam się jednak z negatywnymi opiniami Polaków mieszkających na Malcie na stałe. Tamtejsze życie codzienne sprawiło, że oprócz zalet zauważyli oni również wady, które ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka. To m.in. wąskie chodniki (lub ich brak) utrudniające poruszanie się pieszych czy spora ilość samochodów i szaleni kierowcy. Jak widać, nawet na rajskiej wyspie nie wszystko musi być idealne.

Jedno jest pewne: pomimo niewielkich rozmiarów, archipelag Wysp Maltańskich potrafi zaskoczyć i zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów. Jeżeli jeszcze nie masz planów na wakacje, albo szukasz pomysłu na przedłużony weekend to polecam Ci spędzić ten czas właśnie na południu Europy. Warto!

 

 

 

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA