Maroko – co warto wiedzieć przed wyjazdem do kraju kuskusu?

Porady

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Podróże do Maroka stają się coraz popularniejsze wśród polskich podróżników, przede wszystkim dzięki tanim liniom lotniczym. To również świetna alternatywa dla tych, którzy chcą w naturalny sposób uzupełnić niedobory witaminy D3 i uciec przed zimową chandrą. Zanim jednak spakujesz walizki, warto wiedzieć kilka rzeczy, które sprawią, że absolutnie nic nie zepsuje twoich wymarzonych wakacji.

Kiedy najlepiej odwiedzić Maroko?

Temperatura zależy od pory roku. Typowy sezon turystyczny przypada w Maroko na okres od marca do listopada. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, a najchłodniej jest tam w styczniu. Jednak nie ma złego czasu na zwiedzanie. Pamiętaj jednak, że jeśli  wybierasz się tam w lutym, radzę ubierać się na cebulkę, bo w słońcu będzie ci cieplutko, ale w cieniu nieźle zmarzniesz.

Krajobraz Maroko

Fot. B. Latos

Wizy

Jeśli posiadasz polskie obywatelstwo, przed wyjazdem do Maroko nie musisz się przejmować wizą. Dostaniesz ją bezpłatnie na lotnisku, zaraz po przyjeździe. Wypełnisz tylko dokument i będziesz musiał podać adres hotelu, w którym się zatrzymujesz. Nie martw się. Jeśli śpisz na Couchsurfingu lub gdy planujesz szukać noclegu na miejscu, gdyż nikt nie będzie sprawdzał twojej rezerwacji. Wystarczy, że wpiszesz adres pierwszego hotelu, który zobaczysz na Booking.com.

Kobiety na ulicy Zagory Maroko

Język

Językiem urzędowym w Maroko jest arabski oraz berberski. Ze względu na kolonialną przeszłość w każdej szkole dzieci uczą się obowiązkowo także francuskiego, a w niektórych częściach Maroka można się też porozumieć po hiszpańsku. Większość ludzi posługuje się biegle językiem francuskim. Jedynie w małych wioskach mieszkańcy komunikują się wyłącznie po arabsku.

Waluta

Walutą w kraju jest marokański dirham, a 10 dirhamów to równowartość 4 złotych. Przed wyjazdem do Maroko musisz wiedzieć, że najpopularniejsza jest tutaj płatność gotówką, więc lepiej nie nastawiaj się, że za obiad będziesz mógł zapłacić kartą. W Maroko przy większości transakcji można się targować. Pewnie z tego powodu gotówka jest tam numerem jeden. Musisz też wiedzieć, że w bankomatach często brakuje gotówki, dlatego można wypłacić maksymalnie 2000 dirhamów, czyli równowartość 800 złotych.

Bankomaty pobierają około 20 dirham za każdorazową wypłatę gotówki, dlatego świetnym rozwiązaniem jest wielowalutowa karta Revolut. Dzięki niej nie tylko bez prowizji wymienisz gotówkę, poprzez jedno kliknięcie aplikacji, ale wiele bankomatów będzie dla ciebie darmowa. Jeśli nie posiadasz jeszcze Revoluta lub zwyczajnie nie przekonuje cię to rozwiązanie, pamiętaj, żeby przy użyciu karty płacić w lokalnej walucie. Dzięki temu unikniesz kosztów podwójnego przewalutowania.

Internet 

Tak jak w przypadku wszystkich krajów, które znajdują się poza Europą, tak również w Maroku będziesz musiał zakupić nową kartę SIM, aby móc korzystać z Internetu. We wszystkich hotelach i restauracjach możesz korzystać z darmowego WiFi, a poza jego zasięgiem polecam korzystać z usług Maroc Telecom. Zakup karty to koszt około 30dhs, a  cena 1G Internetu to 10dhs. Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie i kiosku.

Maroko jest warte odwiedzenia choćby tylko po to, aby spróbować świeżych, pełnych an-tyoksydantów, witamin i minerałów daktyli. Fot. B. Latos

Fot. B. Latos

Środki transportu

Do tradycyjnych środków transportu, które wciąż obowiązują w małych miejscowościach, należą osły oraz zaprzęgi z osłami. Często oferuje się również turystom przejazd na wielbłądzie po pustyni. Dla tych, którzy tak jak ja, nie są fanami męczenia zwierząt, Maroko oferuje bardzo dobrze rozwiniętą komunikację autobusową, kolejową, a także stosunkowo tanie linie lotnicze, dzięki którym możemy pokonać większe odległości w kraju w krótszym czasie.

Jeśli umiesz się targować, to mogę ci polecić również taksówki, ale musisz wiedzieć, że nie ma w nich liczników, więc cenę najlepiej ustalić z kierowcą przed kursem. Koszt przejazdu autobusem na dłuższą trasę to około 20 złotych. Niestety nie ma żadnych zniżek, chyba że podróżujesz z dzieckiem poniżej czwartego roku życia. Autobusy są wygodne i większość z nich jest wyposażona w klimatyzację. Pociągi w Maroko są bardzo wygodne, tanie i zawsze punktualne. Jeżeli chcesz dostać się do miasta znajdującego się po przeciwnej stronie kraju, możesz zarezerwować kuszetkę i pokonać trasę pociągiem w nocy lub zarezerwować bilet lotniczy. Mogę polecić Royal Air Maroc, cena biletu jest droższa niż pociąg, ale skróci ona twoją podróż z dziesięciu do dwóch godzin.

 

Inne przydatne informacje

Nieważne czy zatrzymujesz się w hotelu, czy szukasz noclegu na miejscu, ważne, żebyś nie pił wody z kranu, gdyż może być skażona wirusem Hepatitis A. Najlepiej, jeśli będziesz kupować ją w butlach po 5 litrów, wtedy zapłacisz za nią około 12dhs.

Pasjonaci fotografii powinni wiedzieć, że ludzie w Maroko mimo swojej życzliwości i gościnności nie lubią pozować do zdjęć i będą się zasłaniać lub prosić o usunięcie. Jeżeli ktoś nie będzie uciekał, to najczęściej będzie wymagał od ciebie pieniędzy, dlatego bezpieczniej jest najpierw zapytać o zgodę.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA