Porady

Jaką moc ma polski paszport?

Zapewne niektórzy z Was przechodząc kontrolę na granicy, lub załatwiając formalności w placówkach dyplomatycznych zastanawiała się jaką „moc” ma polski paszport. Poszczególne kraje świata prowadzą najróżniejszą politykę celną. Jak w zestawieniu z paszportami innych państw wypada nasza bordowa książeczka?

Okazuje się, że dość solidnie. Biorąc pod uwagę wszystkie 194 państwa świata, a także Tajwan, Hongkong, Kosowo, Palestynę oraz Makau, polski paszport plasuje się na 30. miejscu. Na teren aż 112 branych pod uwagę terytoriów możemy dostać się bez wizy, kolejnych 38 państw oferuje możliwość zakupienia (bądź otrzymania bezpłatnie) wizy na granicy.

Dokumentami otwierającymi najwięcej drzwi są niemiecki oraz szwedzki. Czołówkę najsilniejszych paszportów świata dominują państwa europejskie. W pierwszej dwudziestce aż 17 paszportów to dokumenty państw Starego Kontynentu.
Natomiast najsłabszy paszport świata należy do obywateli Afganistanu. Bez wizy mogą oni wjechać jedynie do 3 państw, a do kolejnych 21 mogą otrzymać wizę na granicy. Kolejne miejsca od końca zajmują paszporty: pakistański, iracki oraz somalijski.

Mapa przepisów wjazdowych dla Polaków - polski paszport

Zasady wjazdu do poszczególnych państw świata dla obywateli RP – Taką moc ma polski paszport

Posiadając polski paszport możemy bez konieczności wyrabiania wizy wjechać do większości państw Ameryki Północnej oraz Południowej. Oczywiście również Europa stoi przed nami otworem. Wiza będzie nam potrzebna jedynie na granicy z Rosją oraz Białorusią, a także przy wjeździe do europejskiej części Turcji (w tym przypadku e-wiza).
Co więcej, posiadanie paszportu będzie potrzebne jedynie przy wjeździe na Ukrainę, do Kosowa oraz na teren Naddniestrza. Do pozostałych państw możemy udać się z samym dowodem osobistym.

Do grona państw, gdzie możemy wjeżdżać bezwizowo dołączy niebawem Kazachstan. Władze tego kraju zdecydowały się na zniesienie wiz od 1 stycznia 2017 r., w związku z organizowanymi targami EXPO 2017 w Astanie. Jak na razie, nie wiadomo jeszcze czy będzie to ułatwienie permanentne, czy tylko czasowe, do czasu zakończenia targów we wrześniu.

Spore udogodnienie pojawiło się też la podróżników wybierających się do Azerbejdżanu. Od 1 września 2016 r. ten nadkaspijski kraj wprowadził e-wizę, którą można zakupić poprzez specjalny formularz. Cena takiej usługi to 15 euro lub 20 dolarów.

Listę przedstawiającą aktualne zasady wjazdu obywateli RP do poszczególnych państw oraz terytoriów na świecie znajdziemy na stronie MSZ:

http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/zasady_wjazdu_obywateli_polskich_do_poszczegolnych_panstw

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA