Mont Saint-Michel – Twierdza na skalnej wyspie

Ciekawostki

Mont Saint-Michel czyli Wzgórze Świętego Michała to niewielka, skalista wysepka w Normandii, oddalona niespełna 2 km od wybrzeża. Jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji we Francji, w 1979 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mont Saint-Michel (Francja) – miasteczko i sanktuarium na skalnej wyspie

Mont Saint-Michel jest wyspą pływową. Obecnie jest połączona z lądem groblą o długości 1800 metrów. Dawniej, często odcinana od stałego lądu, obecnie dzieje się to tylko przy największych przypływach.

W dawnych czasach wyspę kontrolowali Celtowie, a następnie Rzymianie. Prawdopodobnie w VIII wieku wzniesiona została w tym miejscu pierwsza chrześcijańska kaplica. Benedyktyńskie opactwo stopniowo rozbudowywane urosło do rozmiarów potężnej twierdzy. U stóp klasztoru i kościoła oraz umocnień obronnych powstało niewielkie miasteczko. Wznosząc kolejne budynki szanowano każdy centymetr wolnego miejsca, którego na wysepce nigdy nie było w nadmiarze. Obecnie w budynkach znajdujących się przy jedynej w mieście ulicy znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, obiekty noclegowe oraz muzea. Z racji ogromnej popularności Mont Saint-Michel, nie zalecamy odwiedzać tego miejsca w szczycie sezonu. Chcąc poczuć nieco więcej swobody warto rozpocząć zwiedzanie z samego rana.

Przed wizytą warto sprawdzić też godziny przypływów, gdyż obserwowanie tego zjawiska jest jednym z najciekawszych aspektów wizyty w Mont Saint-Michel.

Tagi:
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA