Muzeum Toalet w Indiach

Ciekawostki, Na spokojnie

  • Tekst:

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

W zachodniej części gigantycznej aglomeracji New Delhi znajduje się muzeum, które z całą pewnością możemy nazwać oryginalnym. Międzynarodowe Muzeum Toalet Sulabh to jedno z zaledwie kilku na świecie muzeów dotyczących takiej tematyki.

Na pierwszy rzut oka brzmi to dość absurdalnie lecz muzeum dla wielu może być ciekawym miejscem. Znajdziemy tu eksponaty z 50 państw, z czego najstarsze pochodzą aż z XII wieku. Wewnątrz obejrzymy kilka ekspozycji, które pokazują m.in. jak na przestrzeni lat zmieniały się trendy jeśli chodzi o kształt klozetów czy nocników, wykorzystywane do ich produkcji materiały, czy rodzaje zdobień.

Poza klozetami, wśród eksponatów znajdują się bidety, nocniki oraz meble toaletowe. Wystawa podzielona jest na część dotyczącą starożytności (gdzie znajdziemy rekonstrukcje, szkice i różnego rodzaju opisy), część średniowieczną oraz nowoczesną. Ponadto, jest też dział dotyczący przyszłości i potencjalnych trendów oraz inspiracji jakich możemy spodziewać się za jakiś czas.

Pomysłodawcą Muzeum Toalet jest dr Bindeshwar Pathak, który od lat walczy o poprawienie warunków sanitarnych w Indiach. Promuje wśród lokalnych mieszkańców korzystanie z toalety i promuje dbanie o higienę.

Tagi:
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA