Citarum – najbrudniejsza rzeka świata?

Ciekawostki, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Citarum to rzeka o długości ok. 300 km, znajdująca się na zachodzie wyspy Jawa należącej do Indonezji. Przez niektórych uznawana jest za najbrudniejszą rzekę świata – niesłychane ilości zanieczyszczeń dzień w dzień spływają, bądź są wrzucane do jej koryta.

Zanieczyszczona rzeka Indonezja

Na niektórych odcinkach rzeki niewidoczna jest nawet tafla wody, fot. Jordi Bernabeu Farrús

Rzeka przepływa przez silnie uprzemysłowiony region, w którym dominuje przemysł tekstylny. Licznie zlokalizowane nad Citarum fabryki, które przez lata spuszczały ścieki przemysłowe do rzeki bądź jej dopływów, są jednym z powodów, dla których rzeka zyskała swoje niechlubne miano. Inną z przyczyn zanieczyszczenia jest bardzo duże zagęszczenie ludności- na Jawie wynosi ono ok. 1000 osób/km², a w pobliżu Citarum żyje ok. 25 mln ludzi. Do wody spływają ekskrementy, najróżniejsze śmieci, odpady produkcyjne i chemikalia oraz wszystko inne, co tylko może przyjść do głowy. W korycie ląduje absolutnie wszystko, co zazwyczaj jest wyrzucane na wysypisko śmieci czy utylizowane, w tym np. stare meble czy martwe zwierzęta. Nie trzeba dodawać, że nie tylko sama rzeka pozostawia wiele do życzenia. Brzegi, na które woda wyrzuca niepoliczalne ilości śmieci, praktycznie nie nadają się do użytku w żadnym celu. Zapach unoszący się w okolicy również nie należy do najprzyjemniejszych, nie wspominając już o oparach i ich wpływie na zdrowie mieszkańców.

śmieci w rzece Citarum jawa Indonezja

Do Citarum trafia dosłownie wszystko, fot. MangAndri Kasep

Jest jednak coś znacznie gorszego od samego faktu zanieczyszczenia rzeki – pochodząca z niej woda używana jest do gotowania, prania i innych codziennych czynności. Co więcej, około 5% ryżu produkowanego w Indonezji rośnie na polach nawadnianych wodami Citarum.

Jest jednak nadzieja dla rzeki, bowiem kilka lat temu ruszył program rewitalizacji, który według szacunków ma kosztować łącznie ok. 4 mln dolarów i doprowadzić ją do „stanu używalności”. Poza fizycznym oczyszczeniem rzeki z wszelkich śmieci, projekt obejmuje także edukację mieszkańców oraz kontrolę względem zakładów przemysłowych. Realizacja przedsięwzięcia nie jest łatwa, gdy na przeszkodzie stoją same przeszkody. Usunięcie ton odpadków to jedno wyzwanie. Drugim, o wiele trudniejszym, jest zmiana ludzkich poglądów, obyczajów i przyzwyczajeń. Miejmy nadzieję, że wszystko skończy się dobrze. Wszak kropla drąży skałę.

 

Na YouTube możecie obejrzeć film, który przedstawia smutny„krajobraz” rzeki Citarum:
https://www.youtube.com/watch?v=dOzawwOfncw

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA