Najstarsza winorośl na świecie

Ciekawostki

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji: 28 sierpnia 2016
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Nie we Francji, nie we Włoszech czy Hiszpanii, a w słoweńskim Mariborze znajduje się najstarsza winorośl na świecie. Stara trta, jak nazywają ją Słoweńcy liczy sobie ponad 400 lat (prawdopodobnie ok. 440 wiosen) i wciąż daje owoce!

Wiek rośliny został potwierdzony specjalistycznymi badaniami dendrologicznymi, winorośl widnieje także na starych obrazach miasta z XVII wieku. W 2004 r. została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza na świecie.

Stara trta
Stara trta fot. Dudva
Stara trta
Stara trta, fot. D. Jarvis
Stara trta
Stara trta, fot. Lacen
Stara trta
Stara trta, fot. L. Fajth
Stara trta
Stara trta zimą, fot. Dziczka
Stara trta
Stara trta, fot. D. Jarvis

Stara trta daje w zależności od roku, od 35 do 55 kg winogron. Taka ilość pozwala na produkcję ok. 25 litrów wina, które rozlewane są do malutkich butelek o objętości 250 ml. Niestety wino z najstarszej winorośli na świecie nie trafia do wolnej sprzedaży. Butelki rozdawane są dla najważniejszych gości ze świata podczas spotkań dyplomatycznych.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA