Największa drewniana cerkiew świata

Inspiracje

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji: 28 sierpnia 2016
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Wielbiciele architektury drewnianej, z pewnością nie nudzą się przebywając w Polsce.

Największa drewniana cerkiew świata
Kiży, fot. MatthiasKabel
Największa drewniana cerkiew świata w Kiży
Kiży, fot. MatthiasKabel
Największa drewniana cerkiew świata - Cerkiew Przemienienia Panskiego
Kiży, fot. Matthiaskabel
Największa drewniana cerkiew świata wewnatrz
Kiży, fot. Matthiaskabel
Kiży i Największa drewniana cerkiew świata
Kiży, fot. A. Jungierek
Kiży
Kiży, fot. G. Janot

Możemy bowiem pochwalić się setkami dobrze zachowanych budowli, rozsianych po miastach, miasteczkach i wsiach, a najstarsze z nich pamiętają jeszcze czasy Jagiellonów. Nasze główne wizytówki to przede wszystkim obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO; drewniane kościoły południowej Małopolski, cerkwie regionu karpackiego oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego – największa drewniana cerkiew świata

Zapewne nikogo nie zaskoczymy mówiąc, że niesamowicie bogaci w zabytki architektury drewnianej są też nasi sąsiedzi – Rosjanie, lecz możliwe, że nie każdy z Was słyszał o wyspie Kiży na Jeziorze Onega. Na tej niewielkiej (7 km x 0,5 km) połaci ziemi znajdziemy kilka interesujących, drewnianych zabytków, z których najbardziej niezwykła to Cerkiew Przemienienia Pańskiego – największa drewniana cerkiew świata.

Ogromna świątynia powstała ponad 300 lat temu, a przy jej budowie nie użyto żadnych elementów metalowych. Budulcem było drewno sosnowe, z niewielkim dodatkiem brzozy i świerku. Poza ponadprzeciętnym rozmiarem, cerkiew zachwyca także swoimi przepięknymi kopułami, które błyszczą w słońcu dzięki specjalnemu wygładzeniu drewna.

Interesujące jest także wnętrze świątyni, w którym możemy podziwiać niezwykły ikonostas. Składa się on ze 102 ikon z XVII i XVIII wieku, zwiezionych na wyspę z różnych części kraju.

Wyspa Kiży i jej historia

Sama wyspa Kiży znajduje się na jeziorze Onega, położonym na terenie Karelii i jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc w Rosji. W XVI wieku Kiży została lokalnym centrum społeczno-gospodarczym i połączyła tym sposobem około setki okolicznych wiosek. Jako ciekawostkę można uznać, że na wyspie Kizy we wsi o tej samej nazwie jeszcze 5 lat temu żyła tylko jedna osoba.

Największa drewniana cerkiew świata to nie wszystko

Inne zabytki wyspy, które także warte są uwagi i współtworzą jej niezwykła atmosferę, są m.in.:

  • cerkiew Opieki Matki Bożej – używana jedynie w sezonie izmowym
  • cerkiew wskrzeszenia Łazarza – prosta cmentarna cerkiew
  • dzwonnica – najwyższy budynek ze wszystkich zabytków
  • kaplica Michała Archanioła – przywieziona z Lelikoziera
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA