Najzimniejsze miejscowości na Ziemi

Ciekawostki, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

W dobie ocieplającego się klimatu, siarczyste mrozy występują nieco rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Góry Wierchojańskie Syberia Rosja zima
Góry Wierchojańskie, fot. Maarten Takens
koń jakucki Jakucja Syberia
Koń Jakucki, jeden z największych przyjaciół ludzi na Syberii, fot. Maarten Takens
Ojmiakon Syberia rekord zimna
Surowy klimat, surowy krajobraz, fot. Maarten Takens
Tomtor najzimniejsze miejsce na ziemi Syberia Rosja
Miejscowość Tomtor, fot. Berendworst

Najzimniejsze miejscowości – Polska

Jednak i tegorocznej zimy kilka dni było w Polsce bardzo zimnych. 8 stycznia termometry w Kotlinie Nowotarskiej pokazały – 38,9 °C! To wcale nie daleko od rekordu zimna w historii pomiarów w naszym kraju. Wynosi on, bagatela!, -41 °C! Taką temperaturę zanotowano w 1940 roku w Siedlcach. Patrząc na te najzimniejsze miejscowości w naszym kraju zdaje się, że nie może być już zimniej, ale…

Najzimniejsze miejscowości – reszta świata

…to wszystko jednak wydaje się być tylko igraszką w porównaniu do rekordów zimna, jakie zarejestrowano w syberyjskich miejscowościach Ojmiakonie oraz Tomtorze. Miejscowościach uznanych za najzimniejsze, stale zamieszkałe miejsca na Ziemi.

Obie miejscowości położone są w odległej Jakucji, u podnóża Gór Wierchojańskich – jednego z najzimniejszych pasm górskich świata. Przez długie lata rekord mrozu należał do Ojmiakonu i wynosił – 71,2 °C, które zostały zanotowane w 1926 roku. Jednak w styczniu 2004 roku najmroźniejszą stale zamieszkałą osadą na naszej planecie stał się oddalony o ok. 30 km na południowy – wschód Tomtor, detronizując dotychczasowego rekordzistę. Nowy rekord wynosi – 72,2 °C (!) będąc zarazem najniższą temperaturą zarejestrowaną kiedykolwiek na półkuli północnej.

Życie w Jakucji, lekko mówiąc, nie należy do łatwych. Pierwsze mrozy pojawiają się już we wrześniu i zazwyczaj utrzymują się do maja. Syberyjskie lata są jednak ciepłe, zdarzają się temperatury przekraczające nawet 30 °C, dzięki czemu rejestrowane są tu jedne z największych rocznych amplitud temperatury na świecie. Nieprzyzwyczajonym mroźny oddech potrafi zapierać dech w piersiach, ale również mieszkańcom daje się we znaki. Już kilka minut bez czapki czy rękawiczek może skutkować poważnymi odmrożeniami, dlatego mieszkańcy Jakucji nigdy nie wychodzą na zewnątrz bez odpowiedniego wyposażenia. Typowe zimowe ubranie najczęściej obejmuje długie futra, puchowe kurtki i wielkie, ciepłe puchate czapy. Leżący na terenie Jakucji Jakuck jest największym miastem położonym na terenie wiecznej zmarzliny – powierzchni ziemi, która nigdy nie topnieje.

Jakie to uczucie żyć w tak ekstremalnych warunkach? Nie dowie się w pełni nikt, kto nie wybierze się tam zimą choć na kilka dni,

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA