Niezwykła roślinność – Wyspy Sokotra

Ciekawostki, Na spokojnie

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Wyspy Sokotra to archipelag niewielkich wysp, będących częścią położonego na Półwyspie Arabskim Jemenu lecz geograficznie zaliczane są do Afryki. Położone na Oceanie Indyjskim wysepki charakteryzują się dużą izolacją od stałego lądu, dzięki czemu ich krajobraz jest jedyny w swoim rodzaju. Miejsce to słynie z wielu gatunków roślin nie występujących nigdzie indziej.

Wyspy Sokotra – dracaena cinnabari

Wyspy Sokotra – jej najbardziej rozpoznawalnym endemicznym gatunkiem rośliny jest dracaena cinnabari, zwana potocznie Smoczym Drzewem lub Draceną Smoczą. Nazwę zawdzięcza swojej czerwonej żywicy, czyli „smoczej krwi”. Ze względu na nią była uznawana przez miejscową ludność za roślinę magiczną, a nawet boską. Niezwykle imponujące, przypominające gigantyczne grzyby, zapierają dech w piersiach każdego, kto widzi je po raz pierwszy. Kto by pomyślał, że jest spokrewniona z doniczkową „palemką” i popularną roślinką znaną jako „lucky bamboo”! Drzewo rośnie powoli, bo po 10 latach osiąga wysokość około metra. Nie posiada słojów, więc jej wiek można oszacować jedynie na podstawie rozwoju konarów.

Niezwykła drzewo Dracaena cinnabari - Wyspy Sokotra

Wyspy Sokotra – dracaena cinnabari, czyli „Smocze drzewo”, fot. Rod Waddington

dendrosicyos socotranus

Dracaena Cinnabari zwana też Smoczym Drzewem - Wyspy Sokotra

Wyspy Sokotra – dracaena cinnabari, fot. Boris Khvostichenko

Dendrosicyos socotranus

Innym endemicznym dla Sokotry gatunkiem jest dendrosicyos socotranus, czyli potocznie Drzewo Ogórkowe. Przez swój gruby pień może kojarzyć się trochę z baobabem, ale nie dajcie się zmylić – genetycznie dużo bliżej mu do dyni! Najbardziej lubi podłoże wapienne, rzadziej można go spotkać na skałach magmowych. Jak wszystkie rośliny w tym rejonie nie potrzebuje zbyt wielkiej ilości wody, by przetrwać.

Roślina w przemyśle w głównej mierze wykorzystywana jest do produkcji paszy dla zwierząt. Mimo, że wycinka jest zrównoważona, niestety istnieje ryzyko, że w przyszłości roślina będzie należeć do gatunków zagrożonych.

Drzewo ogórkowe budową przypomina trochę także nasz kolejny okaz, czyli…

Drzewo ogórkowe na wyspie Sokotra - Wyspy Sokotra

Wyspy Sokotra – „Drzewo Ogórkowe”, fot. Gerry & Bonni

Adenium obesum

… adenium obesum! Z niezbyt bogatym w kolory otoczeniem kontrastują kwiaty adenium arabskiego, zwanego również Różą Pustyni. Adenium jest rośliną wiecznie zieloną i sukulentem – podobnie do kaktusów wytwarza tkankę wodną. Ponadto warto wiedzieć, że wydzielane przez roślinę mleczko jest silnie trujące, wywołuje także podrażnienia skóry. Upawiana jest jako doniczkowa roślina ozdobna, lecz w „niewoli” osiąga dużo mniejsze, więc mniej imponujące, rozmiary.

Adenium arabskie czyli Róża Pustyni - Wyspy Sokotra

Adenium arabskie, czyli „Róża pustyni”, fot. Nevit Dilmen

Adenium arabskie czyli Róża Pustyni - Wyspy Sokotra

Adenium arabskie, fot. Irina Kabanova

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA