Język Trolla Norwegia

Inspiracje

Norweski Język Trolla

Norwegia jest krajem niesłychanie bogatym w piękne pod względem przyrodniczym miejsca.

fot. Steinar Talmoen
Trolltunga trekking góry widoki
fot. Z. Warszawska
fiordy krajobraz Norwegia szczyty
Przepiękna okolica, fot. Z. Warszawska
Trolltunga Norwegia wędrówki górskie
Widoki ze szlaku, fot. Z. Warszawska
krajobraz Norwegia Skandynawia
Widoki na szlaku, fot. Z. Warszawska
widoki fiordy Norwegia góry
fot. Asgeir Helgestad

Jeśli wykluczymy najbliższe okolice Oslo, to możemy być praktycznie pewni, że losowo wybrane przez nas miejsce na terenie kraju dostarczy nam niezapomnianych wrażeń estetycznych. Jednym z takich miejsc jest słynny Język Trolla, czyli Trolltunga. Jest to wytworzona przez lodowiec półka skalna o niesamowitym kształcie, zawieszona nad 600-metrową przepaścią. Całość sprawia niewiarygodne wrażenie, ciężko wręcz uwierzyć, że taka formacja skalna została wytworzona przez naturę.

Jeszcze do niedawna Trolltunga nie była częstym celem zbyt wielu turystycznych wycieczek. Biorąc pod uwagę niezwykłość miejsca, piękno całej okolicy oraz stosunkowo łatwą dostępność, ciężko racjonalnie to wytłumaczyć. Co dobre jednak szybko się kończy. W 2009 roku Język Trolla był odwiedzany przez zaledwie 500 osób rocznie, obecnie ta liczba zwiększyła się do ponad 50 tyś. odwiedzających. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chce się uniknąć tłumów, jest wyjście bardzo wczesnym rankiem lub przenocowanie na górze w namiocie i kontynuowanie spaceru o świcie.

Wraz ze wzrostem popularności miejsca, statystycznie zwiększa się też niestety ryzyko nieszczęścia. Wśród turystów zwyczajem jest robienie sobie zdjęć w najróżniejszych pozycjach, na skraju półki skalnej. W Internecie znajdziemy zdjęcia ludzi stojących na rękach, siedzących na krawędzi czy robiących salto. W ubiegłym roku doszło do pierwszego śmiertelnego wypadku, gdy australijska studentka straciła równowagę i runęła w przepaść (akurat w jej przypadku nie było to powiązane z niebezpiecznym zachowaniem).

trening trolltunga Norwegia góry

Dobre miejsce na trening, fot. Zofia Warszawska

jezyk trolla gimnastyka wędrówki góry

Dziwne zachowania są tu normą, fot. Zofia Warszawska

Trolltunga znajduje się nieopodal zachodniego wybrzeża Norwegii, ok. 150 km od miasta Bergen. Chcąc rozpocząć wędrówkę musimy udać się do wioski Skjeggedal skąd wyruszamy na szlak w górę. Trasa w dwie strony, w zależności od naszej dyspozycji oraz warunków atmosferycznych zajmie 7 – 12 godzin. Spacer zaczyna się od ok. 30-minutowej wspinaczki po schodach umieszczonych między stromymi torami nieczynnej już kolejki. Należy też pamiętać, że nawet w miesiącach letnich na szlaku może zalegać śnieg oraz że szlak otwierany jest dopiero pod koniec czerwca.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA