Oko w oko z aligatorem – Park Narodowy Everglades cz.2

Aktywnie, Amerykański sen, Inspiracje, Z przygodami

Parki narodowe w Stanach Zjednoczonych są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Z pewnością należy do nich Park Narodowy Everglades, który oddalony jest zaledwie o 68 kilometrów od lotniska w Miami. Pisaliśmy o nim już wcześniej, jednak nie sposób wyrazić klimatu całego parku, w tak krótkim tekście. Dlatego wracamy do niego raz jeszcze. To w końcu właśnie w tym miejscu można spotkać aligatory i krokodyle w ich naturalnym środowisku. Ostoja dzikiej zwierzyny, ptactwa, a także cyprysowych lasów czy mangrowych zagajników przyciąga wielu podróżujących.

Kalejdoskop gatunków

Przez park płynie szeroka na około 100 kilometrów rzeka. Wokół niej można znaleźć sosnowe zagajniki, lasy cyprysowe, a także lasy namorzynowe. Everglades to piękny przyrodniczy raj z naturalnymi krajobrazami, gdzie spotkać można około 350 gatunków ptaków (m.in. flamingi, pelikany, żurawie, czaple, ibisy), około 300 gatunków ryb i kilkadziesiąt ssaków oraz gadów.

park narodowy everglades

Park Narodowy Everglades fot. Miłosława Wasiak

W parku panuje subtropikalny klimat, jednak najbardziej odczuwalny jest on latem, gdy jest bardzo gorąco i wilgotno. Wtedy też szaleją tam komary. Zimowe miesiące zdecydowanie wydają się być lepszym czasem na zwiedzanie parku: niższa temperatura i brak komarów sprawiają, że obcowanie z naturą w Everglades jest dużo przyjemniejsze.

Niesamowite zwierzęta

Największą atrakcją parku są aligatory i krokodyle amerykańskie. Można je zobaczyć podczas wypraw po szlaku pieszym, rowerowym, a także kajakowym. Często wychodzą na szlaki, dlatego prawdopodobieństwo spotkania się z nimi oko w oko jest bardzo prawdopodobne. Najważniejsze jest, by zachować bezpieczną odległość, o czym przypominają znaki ostrzegawcze.

lasy namorzynowe w PN Everglades

lasy namorzynowe w PN Everglades

Park Narodowy Everglades składa się z trzech części. W południowej części Everglades znajduje się platforma widokowa Pa hay okee. Z niej można podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Park można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, a także tramwajem elektrycznym, samodzielnie, albo w grupie.

Wycieczka po PN Everglades

Wycieczka po PN Everglades

Kraina wysp

Północne Everglades-Shark Valley to 15 milowa pętla znajdującą się w depresji: 7 stóp pod poziomem morza. W tej części parku popularnością cieszą się wycieczki grupowe odbywające się tramwajem elektrycznym, jednak wielu odwiedzających korzysta z rowerów, które można wypożyczyć tuż przy wejściu do parku. W połowie pętli znajduje się wieża obserwacyjna, z której zwiedzający mogą podziwiać park. Północne Everglades-Gulf Coast Entrance jest malowniczym łańcuchem mniejszych i większych wysp, poprzecinanych licznymi kanałami. Do wysp dotrzeć można jedynie drogą wodną.

znak Everglades National Park

znak Everglades National Park

Park Everglades to wyjątkowa, dzika przyroda w wielkim mieście, dlatego warto go odwiedzić, nawet podczas krótkiej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA