Piramidy Meroe pustynia

Ciekawostki

Nubijskie piramidy w Sudanie

Piramidy kojarzą się w oczywisty sposób przede wszystkim z Egiptem. Nie każdy jednak wie, że wiele z nich znajduje się również w Sudanie. Mało tego, jest ich w tym kraju dwa razy więcej niż w Egipcie.

Fot. Retlaw Snellac
Piramidy Meroe pustynia
Fot. Retlaw Snellac
Fot. Christopher Michel
Sudan piramidy na pustyni
Fot. Christopher Michel
Fot. Christopher Michel
Jeep na pustyni, Sudan piramidy Meroe
Fot. joepyrek

Sudańskie piramidy powstawały na obszarze historycznej Nubii, w dolinie środkowego Nilu. W starożytności te tereny były pod silnym wpływem kultury egipskiej, stąd zapewne inspiracja do wznoszenia tego typu miejsc spoczynku dla swoich władców, wzorem północnych sąsiadów. Konstrukcje różnią się jednak dość znacznie od egipskich: są sporo niższe, charakteryzują się również wąską podstawą, przez co są bardziej strome.

Łącznie doliczono się około 250 piramid wzniesionych w trzech głównych zbiorowiskach. Najsłynniejszym z nich jest Meroe, starożytna stolica państwa kuszyckiego. Piramidy budowano tutaj od IV w p.n.e. do IV w n.e. Niestety już w dawnych latach zdecydowana większość grobowców została splądrowana. W XIX wieku zniszczenia niektórych obiektów pogłębiła wizyta włoskiego poszukiwacza skarbów Giuseppe Ferliniego.

Współcześnie, do tych miejsc, pamiętających niezwykle odległe czasy dociera bardzo mało osób, co jest niewątpliwym ich walorem. Możemy tu stanąć oko w oko z historią. Tylko my, piramidy i pustynia…

Panorama piramid Meroe

Panorama na kompleks Meroe, fot. Valerian Guillot

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA