Podniebna akademia buddyjska w Tybecie

Artykuły, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

We wschodniej części Tybetu, która administracyjnie należy do prowincji Syczuan, znajduje się niezwykłe miasteczko będące miejscem zamieszkania dla tysięcy mnichów i mniszek buddyjskich. Akademia buddyjska. Larung Gar jest podniebną akademią religijną zbudowaną na zboczach górskich Wyżyny Tybetańskiej. Leży zaledwie 600 km na północny-zachód od wielkiej chińskiej metropolii Chengdu, lecz dojazd nie należy do najłatwiejszych i najszybszych, bowiem akademia znajduje się na ponad 4000 m n.p.m.

jeden z mieszkańców - akademia buddyjska
Jeden z mieszkańców przed swoim domem
Prace rzeźbiarskie - akademia buddyjska
Praca jest jednym z głównych zajęć
Drewniane domki - akademia buddyjska Larung Gar
W gąszczu drewnianych domków
Sklep dla mnichów w Tybecie - akademia buddyjska
Sklep dla mnichów
Mnisi buddyjscy w Tybecie - akademia buddyjska
Dyskutujące grupy mnichów to jeden z częstszych widoków
domy mnichów w larung gar - akademia buddyjska
Domki mnichów
Okolica Larung Gar w Tybecie - akademia buddyjska
Okolica jest przepiękna
Akademia buddyjska w Tybecie
Widok na miasteczko
Mnisi buddyjscy w Tybecie - akademia buddyjska
Wspólny posiłek na jednym ze wzgórz

Larung Gar – akademia buddyjska

Akademia buddyjska Larung Gar została założona w 1980 roku i od tamtej pory rozrasta się i przyciąga coraz więcej przybyszów chcących zgłębiać tajemnice buddyzmu. Według różnych wersji, obecnie mieszka tam od kilkunastu do nawet 40 tysięcy mniszek i mnichów. Każdy, kto chce może przybyć na miejsce, osiedlić się i brać udział w zajęciach oraz naukach. Musi jedynie samemu zapewnić sobie dach nad głową oraz utrzymanie, co jednak najczęściej nie stanowi problemu.

Akademia podzielona jest na odpowiednie sektory. Istnieje część męska oraz damska, różne części miejscowości charakteryzują się także różnym wiekiem mieszkańców. Wszyscy żyją w maleńkich, bardzo skromnych domkach o jednolitej, ciemnoczerwonej barwie. Osada obserwowana z otaczających ją szczytów robi niewyobrażalne wrażenie. Wąskimi uliczkami przemieszczają się tysiące mieszkańców, którzy mijając się wymieniają pozdrowienia lub zatrzymują się na krótką rozmowę. Całość tętni życiem, co w połączeniu z wyglądem miejsca przypomina nieco wielkie mrowisko. Poza chatkami i świątyniami w Larung Gar znajdziemy liczne jadłodajnie, sklepy, sale spotkań i inne obiekty użyteczności publicznej. Mieszkańcom czas mija na zgłębianiu nauk, wspólnych dyskusjach oraz pracy.

Akademia buddyjska – przyszłość i perspektywy

Niestety, w ostatnich miesiącach zapadła decyzja władz Chin o częściowej likwidacji. Akademia buddyjska ma zostać zmniejszona do 5 tysięcy mieszkańców, a nadmiar domów wyburzony ciężkim sprzętem. Poza tym przewidywany jest wzrost kontroli państwa nad miejscem oraz represje wobec osób odmawiających posłuszeństwa. Według ostatnich doniesień wyburzenia już się zaczęły, do internetu trafiają nieliczne zdjęcia obrazujące tragedię mieszkańców.

W 2001 roku podjęto podobne działania. Wyrzucono wtedy kilka tysięcy wiernych, wyburzono także część osady. Dla wielu z wygnanych było to dramatyczne przeżycie i szok psychiczny, do tego stopnia, że nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jednak tamte wydarzenia Larung Gar przetrwały i po pewnym czasie znów kompleks na nowo zaczął się rozrastać. Czas pokaże czy,  akademia buddyjska przetrwa kolejną bitwę w nierównej walce z chińskim olbrzymem.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA