Wioska Poland na Oceanie Spokojnym

Ciekawostki, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Początek XX wieku. Na wyspę Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia), położoną na środku Oceanu Spokojnego, w pobliżu równika, dociera brytyjski statek. Wśród członków załogi znajduje się również Polak – Stanisław Pełczyński.

Poland Pacyfik
Położenie osady Poland na wyspie
Kiribati Ocean Spokojny
Lokalizacja Kiribati na Oceanie Spokojnym
Krajobraz Kiribati
Krajobraz jednej z wysp wchodzących w skład Kiribati, fot. Calvin Smith
Ładowanie kopry w jednym z portów, fot. zbiory rządowe Kiribati
Ładowanie kopry w jednym z portów, fot. zbiory rządowe Kiribati
Zabudowa Kiribati Ocean Spokojny
Typowa zabudowa okolicznych wysp, fot. Rafael Ávila Coya

Był to czas kiedy Brytyjczycy na podległych sobie terenach zakładali nowe plantacje palm kokosowych w celu pozyskiwania kopry – suszonego kokosowego miąższu. Na tej wyspie borykano się jednak z poważnymi problemami związanymi z nawadnianiem upraw. Dopiero wizyta Pełczyńskiego okazała się przełomowa. Pomógł on w założeniu nowej plantacji przy zastosowaniu innej techniki nawadniania.

Nowa osada na cześć Polaka została nazwana Poland, natomiast znajdującej się w lagunie zatoce nadano imię świętego Stanisława. We wsi mieści się także niewielki katolicki kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Poza Poland na Kiritimati znajdziemy także osady o nazwach London oraz Paris (wioska opuszczona).

Od 1979 roku Poland, jak i cała wyspa Kiritimati jest częścią państwa Kiribati. Obecnie we wsi żyje według różnych źródeł od 130 do 441 mieszkańców. Niestety, w niedalekiej przyszłości całemu Kiribati grozi zagłada, w związku z podnoszeniem się poziomu wody w oceanach na Ziemi. Według niektórych szacunków, do całkowitego zniknięcia tego maleńkiego państwa pod powierzchnią wody, zostało około 30 lat.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA