Pory roku w Azji Południowo-Wschodniej

Na spokojnie, Porady

Na klimat każdego z krajów Azji Południowo – Wschodniej wpływa wiele czynników. Biorąc pod uwagę porę suchą i deszczową należy skupić się przede wszystkim na skutkach, jakie przynosi ze sobą monsun, czyli sezonowa zmiana kierunku wiatrów. Spowodowana jest ona różnicą w nagrzewaniu się morza i lądu.

Mowa tutaj o dwóch monsunach: południowo-zachodnim oraz północno-wschodnim. Na każdy z krajów oba monsuny wpływają w innym stopniu. Skutkiem ich działania jest najczęściej występowanie pory deszczowej, lecz nie zawsze. Artykuł ten jest zbiorem informacji na temat jakim są pory roku w Azji Południowo-Wschodniej.

Deszcz na wyspie Phuket - Pory roku w Azji

Deszcz monsunowy na wyspie Phuket

Prezentowane dane są interpretacją wykresów klimatycznych, w uzupełnieniu o relacje mieszkańców wymienionych krajów, którzy opisują klimat jaki obserwują w ciągu kilku ostatnich lat. Należy pamiętać, że okresy pory suchej i deszczowej nie są sztywno określone ramami czasowymi. Mogą wystąpić miesięczne lub dwumiesięczne odchylenia od prezentowanych danych.

Żeby mieć jasny pogląd na warunki klimatyczne w konkretnym miejscu, do którego się wybieramy, konieczne jest sprawdzenie wykresów temperatury i opadów opracowanych przez pobliską stację meteorologiczną.

Bardzo ważna jest znajomość definicji. Pora sucha nie oznacza braku deszczu przez kilka miesięcy, a pora deszczowa nieustannych opadów. Porą suchą nazwano okres charakteryzujący się minimalnymi opadami, w przeciwieństwie do pory deszczowej, podczas której występują największe opady deszczu w ciągu roku. Poznaj pory roku w Azji!

Uprawa ryżu w Laosie - Pory roku w Azji

Uprawa ryżu w Laosie. Fot. Adam Warszawski

Pory roku w Azji – Mjanma (Birma)

Klimat Mjanmy charakteryzuje się trzema porami roku.

Lato: od marca do kwietnia. Temperatura szybko wzrasta, wynosi 25-36°C, powietrze jest bardzo zanieczyszczone, zakurzone, często ograniczona jest widoczność, zwłaszcza na terenach położonych na północ od Rangunu (Yangonu).

Pora monsunowa: od maja do października. Temperatura wynosi 24-34°C. Od czerwca do sierpnia opady mogą utrzymywać się przez długi czas, zwłaszcza w okolicach Rangunu, na południu i zachodzie kraju. W centrum, w regionie Mandalaj deszcz pojawia się sporadycznie i jest zdecydowanie mniej intensywny. We wrześniu i październiku pojawia się więcej dni słonecznych i mniej deszczu.

Zima: od listopada do lutego. To najchłodniejszy czas w roku, z najmniejszą wilgotnością powietrza. Chociaż temperatura w kraju wynosi od 14 do nawet 30°C , w terenach górskich może spadać do zera i poniżej.

Plaża nad Zatoką Bengalską w Mjanmie - Pory roku w Azji

Plaża nad Zatoką Bengalską w Mjanmie

Pory roku w Azji – Tajlandia

Klimat Tajlandii charakteryzuje się trzema porami roku.

Lato: od połowy lutego do połowy maja. Temperatura wynosi 25-35°C.

Pora monsunowa: od połowy maja do października/listopada. Największe opady występują w lipcu i sierpniu. Temperatura wynosi 24-32°C.

Zima: od połowy października do połowy lutego. Ponieważ Tajlandia jest bardzo rozciągnięta południkowo, a część kraju jest górzysta, zima wygląda inaczej na południu i północy. Podczas gdy na południowych wyspach temperatura waha się około 20°C, na północy może być tylko 10°C.

Zielony krajobraz Tajlandii - Pory roku w Azji

Zielony krajobraz Tajlandii

Pory roku w Azji – Malezja

W Malezji występują dwie pory monsunowe: monsun północno – wschodni trwający od listopada do marca oraz monsun południowo – zachodni trwający od końca maja do września.

Wschodnie wybrzeże półwyspu oraz malezyjska część wyspy Borneo

Pora deszczowa: od listopada do marca. Największe opady występują w grudniu i styczniu. Pod wpływem monsunu północno – wschodniego, odnotowuje się bardzo wysokie opady deszczu na całym wschodnim wybrzeżu Malezji wraz z przybrzeżnymi wyspami i prowincją leżącą na wyspie Borneo. W tym okresie występują podtopienia i powodzie oraz zamyka się kurorty turystyczne na wyspach leżących na wschód od wybrzeża półwyspu.

Pora sucha: od kwietnia do października

Półwysep Malajski

Na półwyspie obserwuje się duży wpływ klimatu kontynentalnego z północy, w przeciwieństwie do klimatu Borneo. Monsun północno – wschodni, który przynosi tak dużo deszczu na wschodzie kraju, nie powoduje opadów w pozostałej części Malezji.

Monsun południowo – zachodni nie przynosi wyróżniającej się pory deszczowej na całym półwyspie. Największe opady występują w północno – zachodniej części kraju. Maksymalne opady pojawiają się w kwietniu, maju, październiku oraz listopadzie.

Wykresy klimatyczne pokazują, że w Kuala Lumpur opady rozłożone są równomiernie w ciągu całego roku, bez wyraźnej pory deszczowej, z nieco wyższymi opadami w październiku i listopadzie. Od czerwca do września powietrze w stolicy oraz południowo – zachodniej części kraju jest bardzo zanieczyszczone smogiem spowodowanym wypalaniem lasów na indonezyjskiej Sumatrze.

Potężna burza w Kuala Lumpur:

Pory roku w Azji – Singapur

W Singapurze można wyraźnie zaobserwować dwie pory monsunowe: monsun południowo – zachodni: od czerwca do września oraz monsun północno – wschodni : od połowy listopada do początku marca. Wyznaczają one porę deszczową oraz suchą:

Pora deszczowa: od czerwca do września oraz od połowy listopada do lutego/marca

Pora sucha: od marca do maja oraz od października do połowy listopada

Oba monsuny przynoszą duże ilości opadów deszczu. Mogą one występować nieregularnie, niekoniecznie codziennie. Jeśli pada ulewny deszcz, zazwyczaj trwa do dwóch godzin, ale jego siła i wielkości kropel zmniejszają widoczność do nawet pięciu metrów i zmuszają do skrycia się wewnątrz. Możliwy jest także lekki opad utrzymujący się cały dzień. Największe opady odnotowuje się w grudniu. Temperatura nie zmienia się wraz z porami roku. Jest bardzo stabilna i wynosi około 27°C.

Singapur nocą - Pory roku w Azji

Singapur nocą

Pory roku w Azji – Indonezja

Temperatura w ciągu całego roku wynosi około 28 – 32°C, w górach może spaść do 22°C w dzień i 7°C w nocy.

Pora deszczowa: od września/października do kwietnia/maja. Opady deszczu są krótkie i intensywne. Mogą występować powodzie.

Pora sucha: od kwietnia/maja do sierpnia/września

W regionach wysp Moluki oraz Papui jest odwrotnie:

Pora deszczowa od maja do września

Pora sucha: od października do kwietnia/maja

Krajobraz wulkaniczny wyspy Jawa - Pory roku w Azji

Krajobraz wulkaniczny wyspy Jawa

Pory roku w Azji – Timor Wschodni

Pora deszczowa: od grudnia do maja, z największymi opadami od grudnia do marca, temperatura wynosi 23-31°C. Południe kraju oraz górzyste centrum to obszary o największej wilgotności i największych opadach. Północne wybrzeże jest bardziej suche, z mniejszymi opadami.

Pora sucha: od czerwca do listopada. Temperatura wynosi 20-30°C. Lipiec, sierpień oraz wrzesień to najchłodniejsze miesiące.

Wioska w Timorze Wschodnim - Pory roku w Azji

Wioska w Timorze Wschodnim, Fot. HopeHill

Pory roku w Azji – Filipiny

Klimat Filipin posiada wybitne cechy klimatu wilgotnego. Występują tam dwie pory roku. W ciągu ostatnich lat zauważono przedłużenie się pory deszczowej. Podczas monsunu pojawiają się niebezpieczne tajfuny, które objawiają się bardzo dużymi opadami, powodującymi powodzie, silnym wiatrem oraz burzami. Bardzo często ludność zostaje odcięta w tym czasie od pozostałych wysp kraju, ponieważ przerywa się kursy promów, a nawet samolotów. Średnio tajfuny trwają do tygodnia.

Wyspa Luzon

Pora deszczowa: od czerwca do października. Jeśli pada, to bardzo intensywnie, ale zdarzają się dni, a nawet tygodnie bez opadów. W tym okresie najmniej pada w sierpniu i wrześniu. W lipcu pada najbardziej intensywnie i monsun przynosi tajfuny.

Pora sucha: od listopada do maja

Wyspy Visayas (w tym Cebu oraz Bohol)

Obecnie obserwuje się opady deszczu w ciągu całego roku, a pora monsunowa rozciągnęła się na wiele miesięcy. Chociaż dawniej to pora deszczowa charakteryzowała się wysokimi temperaturami – około 35°C, obecnie występują one także podczas pory suchej.

Pora deszczowa: od czerwca do stycznia

Pora sucha: od lutego do maja

Wyspa Palawan

Pora deszczowa: od czerwca do grudnia

Pora sucha: od stycznia do maja

Transport rzeczny na Filipinach - Pory roku w Azji

Transport rzeczny na Filipinach

Pory roku w Azji – Laos

Pora deszczowa: od maja do października, z największymi opadami w sierpniu. Największe opady występują na płaskowyżu Bolaven w regionie Champasak. Deszcz pojawia się najwcześniej w północnej części kraju. Zazwyczaj pada intensywnie przez kilka godzin dziennie, rzadziej występują całodniowe opady. Ze względu na górzysty teren, duże opady powodują osuwiska, blokując drogi.

Pora sucha: od listopada do kwietnia. W tym okresie marzec i kwiecień są miesiącami z najwyższymi temperaturami, nawet do 40°C. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, ponieważ wypala się wtedy trawy, przygotowując glebę pod kolejny sezon uprawy ryżu. Niski poziom wody utrudnia transport rzeczny. Styczeń jest najzimniejszy, ze średnimi temperaturami około 20°C. W rejonach górskich, w styczniu temperatura może spaść do 5°C lub poniżej.

Las deszczowy w Laosie

Las deszczowy w Laosie. Fot. Adam Warszawski

Pory roku w Azji – Kambodża

Pora deszczowa: od marca do października, z najmniejszymi opadami w marcu i największymi w październiku. Mimo to, jednego roku w marcu wystąpiły ogromne opady powodujące  powodzie. Innym razem aż do czerwca nie pojawił się deszcz. Marzec, kwiecień i maj to najbardziej gorące miesiące z temperaturami 30 do 40°C. Do września utrzymuje się bardzo duża wilgotność i wysoka temperatura około 35°C. Promienie słoneczne są bardzo silne, wydają się parzyć. Wrzesień i październik to miesiące z maksymalnymi opadami deszczu, w październiku wraz z największymi opadami maleje temperatura.

Pora deszczowa charakteryzuje się bardzo silnymi, krótkotrwałymi opadami deszczu. Zazwyczaj pada pół godziny i przestaje. W Kambodży przez cały rok nie zauważa się przepływu powietrza, bardzo rzadko wieje wiatr.

Pora sucha: od listopada do lutego, to najchłodniejszy okres, temperatura wynosi 25 do 32°C.

Uroki życia na prowincji w Kambodży

Uroki życia na prowincji, Kambodża

Pory roku w Azji – Wietnam

Południe kraju

Pora deszczowa: od maja do października. Temperatura wynosi 25-35°C. Opady są bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. W sierpniu i wrześniu rejony przybrzeżne mogą być objęte przez tajfuny, najpoważniejsze występują w delcie Mekongu.

Pora sucha: od listopada do kwietnia. Temperatura wynosi 22–30°C.

Północ kraju

Na północy Wietnamu wyróżnić można cztery pory roku.

Gorące lato od czerwca do sierpnia. Temperatura wynosi 25-35°C.

Zima: od grudnia do lutego. Temperatura wynosi 10-20°C, w rejonach wyżej położonych może spadać do zera. Ta pora roku jest bardzo odczuwalna ze względu na dużą wilgotność i ziąb.

Wiosna i jesień: z umiarkowaną wilgotnością i temperaturami 20-28°C.

Zachód słońca w Wietnamie

Zachód słońca w Wietnamie

Daria Filipiak, wraz z mężem Piotrem w listopadzie 2015 roku polecieli do Australii i od tego czasu pozostają w nieustannej podróży. Spotykające ich przygody opisują na swoim profilu na facebooku:  Świat jest książką, który gorąco polecamy!

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA