Przejście graniczne Kirgistan-Chiny – próba nerwów na wysokości

Inspiracje, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Wśród podróżujących legendarnym Jedwabnym Szlakiem, przejście graniczne między Kirgistanem a Chinami cieszy się, delikatnie mówiąc, nie najlepszą opinią.

Jak wygląda przejście graniczne Kirgistan-Chiny?

Leżąca po kirgiskiej stronie osada Irkeshtam, od której przejście graniczne Kirgistan-Chiny bierze swą nazwę, leży na wysokości 3005 m n.p.m. Był to jeden z głównych powodów, dla których Chińczycy przenieśli swój główny budynek celny… 130 km w głąb swojego terytorium.

przejście graniczne Kirgistan-Chiny na mapie

Położenie chińskiego budynku odpraw: ok. 130 km od granicy

Przejście graniczne Kirgistan-Chiny w praktyce

W praktyce oznacza to, że turysta indywidualny jadący np. autostopem lub rowerem od strony chińskiej, nie wiedząc o tym udziwnieniu, może dojechać do rzeczywistej granicy aby następnie zostać zawróconym 130 km po pieczątkę. Wprawdzie po drodze mijamy kilka punktów kontrolnych, lecz nie zawsze celnicy zaglądają do paszportów.

Co więcej, aby otrzymać chińską pieczątkę wyjazdową, jesteśmy zmuszani przez celników do skorzystania z usług lokalnych taksówkarzy. Cena jednego przejazdu to zazwyczaj 400 juanów (ok. 240 zł), tak więc wychodzi taniej jeśli jest nas więcej (maks. 4-5 pasażerów w aucie). Bywały jednak sytuacje kiedy cena rosła kilkukrotnie, zazwyczaj gdy granicę przekraczali zachodni turyści.

miejscowość Irkesztam - przejście graniczne Kirgistan-Chiny

„Miejscowość” Irkeshtam

Według niektórych relacji, zdarzały się udane próby darmowego pokonania granicy, lecz należą one do zdecydowanej mniejszości.

Przejście graniczne Kirgistan-Chiny – jeszcze więcej utrudnień!

Należy także pamiętać, że przejście graniczne czynne jest tylko od poniedziałku do piątku i tylko w określonych godzinach. Zanim zostaniemy odprawieni, czeka nas prawdopodobnie kilka godzin bezczynnego czekania w ogromnym, pustym holu.

Kojąco na nasze nerwy działać będą przepiękne widoki, zarówno po kirgiskiej jak i chińskiej stronie granicy.
Należy wspomnieć, że istnieje także drugie przejście graniczne – Torugart, lecz wybranie tej drogi oznacza jeszcze więcej problemów. Chcąc je pokonać, musimy nawiązać współpracę, z chińskim biurem podróży, co wiąże się z kosztami oraz formalnościami.

przejście graniczne Kirgistan-Chiny i kolejka tirów

Kolejka tirów na granicy

przejście graniczne Kirgistan-Chiny to wyzwanie dla kierowców

Kolejka tirów, w tle góry Pamir

Aby uniknąć bezsensownej, 130-kilometrowej wycieczki, zapiszcie sobie współrzędne geograficzne chińskiego budynku celnego, do którego musicie się udać wyjeżdżając z Chin: 39°43’22.9″N 75°13’10.1″E. Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się dla Was przydatny i zaoszczędzicie dzięki niemu trochę czasu i nerwów 🙂

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA