Największa plaża w Europie, Romo, Dania

Ciekawostki

Rømø – Największa plaża w Europie

Największa plaża w Europie. Nie znajduje się nad Morzem Śródziemnym w słonecznej Hiszpanii. Nie znajdziemy jej także nad Morzem Czarnym ani na wybrzeżu naszego Bałtyku. Prawdopodobnie największą plażą w Europie mogą pochwalić się Duńczycy.

Największa plaża w Europie

Wejście, a raczej wjazd na plażę

Wietrzne i dość chłodne wybrzeże Morza Północnego, południe Danii, w pobliżu granicy z Niemcami. W tym miejscu, ze stałego lądu poprowadzona jest blisko 10–kilometrowa grobla, dzięki której możemy dotrzeć na wyspę Rømø samochodem.

Krajobraz wyspy Romo, Dania

Krajobraz w pobliżu plaży

Zamieszkała przez ok. 650 osób wyspa Rømø liczy ok. 100 km2 powierzchni i znaczną jej część, w zasadzie całe zachodnie wybrzeże pokrywa gigantycznych rozmiarów plaża. W czasie odpływów osiąga ona szerokość do 2,5 km (!), jej długość wynosi ok. 8,5 km.

Wyspa Romo, widok satelitarny

Widok satelitarny na wyspę z widoczną plażą

Ze względu na ogromną wielkość plaży, zezwolono na poruszanie się po niej samochodami. Piasek jest bardzo drobny i delikatny ale jednocześnie bardzo zbity, dzięki czemu pojazdy nie zapadają się w piasku.

Wyspa Romo, Dania

Większość osób przyjeżdża na plażę własnym samochodem

Pomimo swoich rozmiarów, plaża na wyspie Rømø bywa latem mocno zatłoczona. Wiele osób decyduje się przyjazd własnym samochodem, niektórzy docierają tutaj z przyczepami kempingowymi. Poza wypoczynkiem na piasku i pływaniem, największa plaża północnej Europy jest miejscem popularnym wśród windsurferów. Uprawia się tu także żeglarstwo lądowe (land sailing), czyli poruszanie się po lądzie, przy pomocy pojazdu wyposażonego w żagiel oraz koła, jak również buggykiting, czyli jazdę specjalnym wózkiem połączonym z latawcem.

Buggykiting w Danii

Buggykiting, fot. Mehacos

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA