Safari w Kenii – dzika przyroda na wyciągnięcie ręki

Ciekawostki

  • Tekst: Anna Mikulska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Współpracuje z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Uzależniona od podróży, sercem ciągle wraca do Peru, Boliwii i Brazylii. Stara się łączyć reportaż z antropologią kulturową; jej główne zainteresowania to szeroko pojęta kultura, ruchy społeczne, postkolonializm i migracje.

Safari to jedna z głównych atrakcji turystycznych Kenii. Podczas wycieczki po sawannie będziemy mogli zobaczyć zwierzęta, które dotąd znaliśmy tylko z programów telewizyjnych. Mowa tu o Wielkiej Piątce Afryki. Te ogromne, słynne ssaki to: słoń, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański oraz lampart.

Kenia. Jak zacząć przygodę na safari?

Dzięki niesłabnącej popularności wycieczek w poszukiwaniu kenijskiej fauny i flory, baza noclegowa jest świetnie dostosowana do turystów. Wiele biur turystycznych oferuje wyjazdy obejmujące safari, ale możemy też zorganizować naszą podróż na własną rękę. Na terenie tamtejszych parków narodowych i rezerwatów przyrody, będziemy mogli zatrzymać się w lodge, namiotach czy luksusowych kempingach.

W bardziej budżetowej wersji wyjazdu, istnieje możliwość noclegu w hotelach położonych nieopodal parków narodowych. Musimy jednak pamiętać, że w takim wypadku na ich teren dostaniemy się jedynie w ściśle wyznaczonych godzinach. Niezależnie jednak od naszej decyzji, po wybraniu dla siebie idealnej bazy noclegowej, będziemy mogli wreszcie wyruszyć w poszukiwaniu dzikiej przyrody.

lampart

Jak się przygotować?

Istnieje kilka opcji podróży po kenijskich sawannach. Jedną z nich i zarazem najbardziej komfortową jest wycieczka wynajętym samochodem terenowym z doświadczonym pilotem. Dla bardziej zapalonych podróżników możliwe jest także wynajęcie jeepa z GPS-em na własną rękę.

Z pewnością musimy nastawić się na trudności, jakie przyniosą nam duże ilości pyłu i kurzu. Warto zadbać o dodatkową ochronę dla obiektywów fotograficznych oraz odpowiednią odzież – najlepiej chronić przed słońcem każdą część ciała. Nie zapominajmy o nakryciu głowy!

jeep

Należy pamiętać o ciągłym nawadnianiu i uzupełnianiu elektrolitów. Unikajmy picia wody z kranu i napojów z kostkami lodu. Na terenie parków i rezerwatów przy bazach noclegowych znajdują się restauracje. Na wycieczkę warto jednak spakować do plecaka kaloryczne przekąski. Niezastąpione mogą okazać się również chusteczki nawilżane i podstawowa apteczka.

Co nas czeka na safari?

Z pewnością wszyscy, którzy wyruszają na kenijską sawannę, liczą przede wszystkim na zobaczenie słynnej Wielkiej Piątki Afrykańskiej. Nie zapominajmy jednak, że poza tym czekają nas również inne, niesamowite gatunki zwierząt. Są nimi m.in. antylopy, zebry, żyrafy, hieny i wiele, wiele innych. To, które ze zwierząt zobaczymy, zależy od szczęścia, czasu i pogody. Niezależnie jednak od tego, czy uda nam się zobaczyć wszystkie gatunki, które planowaliśmy, czy tylko część z nich, safari to niezapomniana przygoda.

antylopy

Podczas safari w Kenii, za dodatkową opłatą, będziemy mogli odwiedzić Masajów – żyjącą tam grupę etniczną, wypasającą na afrykańskich sawannach swoje bydło. Lud słynie z pięknych i kolorowych tkanin oraz ozdób, które będziemy mogli nabyć jako wyjątkową pamiątkę z wyjazdu.

masaj

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA