Dolni Morava – Ścieżka w obłokach

Inspiracje, Z przygodami

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Niedaleko granicy z Polską, w czeskiej miejscowości Dolni Morava pod koniec 2015 roku ukończono „Ścieżkę w obłokach” (Stezka v oblacích).

Ścieżka w obłokach w Sudetach
Ścieżka w obłokach o zachodzie słońca
Ośnieżona Ścieżka w obłokach
Ścieżka w obłokach - widok na wieżę
stezka v oblazi
Ścieżka w obłokach
Ścieżka w obłokach - widok z dołu
Ścieżka w obłokach - panorama masywu
Ścieżka w obłokach - Czechy

Czym jest ścieżka w obłokach?

Ścieżka w obłokach to imponujących rozmiarów (55 m wysokości) wieża umiejscowiona na szczycie jednego z górskich grzbietów (1116 m n.p.m.), po czeskiej stronie Masywu Śnieżnika.

Autor projektu, Zdeňek Fránk, powiedział:

Wyjątkowość projektu polega na wykorzystaniu w dużej mierze drewna, co nie jest typowe dla konstrukcji tych rozmiarów. Konstrukcja wytwarza także nowy rodzaj przeżyć, gdzie człowiek uświadomi sobie jak mały jest w porównaniu z otaczającą przyrodą.

Jak skonstruowana jest ścieżka w obłokach?

Konstrukcja składa się z wijącego się w niczym spirala pomostu, który powoli i łagodnie pnie się w górę, dzięki czemu możemy wybrać się tu również z wózkiem dziecięcym. Poza platformami zainstalowano także dodatkowe przejścia oraz  atrakcje potęgujące nasze wrażenia. Można zaliczyć do nich zbudowany z siatki rękaw, którym można dostać się z jednego pietra kładki na drugie, a także platformę umieszczona na samym szczycie ścieżki, dzięki której możemy zobaczyć widok, jaki znajduje się… pod naszymi stopami! Jakby mało było Was adrenaliny, na zakończenie spaceru można zjechać z wieży ponad 100-metrową zjeżdżalnią, wykonaną ze stalowej rury z okienkami.

Ze szczytu wieży, która wyrasta ponad korony drzew, rozpościera się imponujący widok na dolinę Moravy, Masyw Śnieżnika oraz kilka innych sudeckich pasm. Przy odpowiedniej pogodzie, gdy chmury snują się po górskich grzbietach, można odnieść wrażenie, że faktycznie poruszamy się w chmurach.

Co jeszcze?

Poza widokiem, o wyjątkowości którego nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ścieżka ma także walory edukacyjne. Z umieszczonych po drodze tablic można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o masywie i górach w ogóle.

W okolicy znajduje się także karczma, plac zabaw, miejsce do wypoczynku z ławkami i leżakami oraz taras z widokiem na panoramę, więc po zakończeniu spaceru jest również gdzie odetchnąć i przegryźć co nieco.

 

Odważna konstrukcja oraz walory widokowe miejsca są niepodważalne, jednak obiekt budzi też pewne kontrowersje, bowiem poważnie ingeruje w naturalny krajobraz Sudetów.

Wstęp:
dorośli 200 Kč
dzieci do 15 lat 120 Kč
wstęp + wjazd kolejką na szczyt do wejścia na wieżę; 350/190 Kč

 

Zdjęcia dzięki:
 http://www.dolnimorava.cz/

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA