Spacer przez Wiedeń – miasto zieleni, muzyki i sztuki

Artykuły, Historia

  • Tekst: Klaudia Oleksińska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Klaudia Oleksińska – aktorka i dziennikarka obdarzona genem nomada, niepozwalającym jej usiedzieć zbyt długo na jednym miejscu. Jak twierdzi, ma niesamowity talent do znajdowania się w centrum wydarzeń i spotykania ludzi, którzy chętnie dzielą się z nią swoją historią. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia Musicalowego AJ project. Pasjonatka kultury indyjskiej, hiszpańskiej i tańców latynoamerykańskich.

Wiedeń to jedno z tych miast, które kochają zarówno turyści jak również mieszkańcy. Z jednej strony posiada wiele historycznych zabytków oraz swoisty klimat, które bez wątpienia skuszą niejednego miłośnika muzyki i sztuki. Ale Wiedeń jest też miastem, które dba o środowisko i Wiedeńczyków.

Pamiętam, że kiedy wysiadłam z autobusu, byłam zaskoczona ilością parków, zieleni oraz miejsc, w których mieszkańcy mogą aktywnie spędzać czas. Jakość powietrza przypomina raczej nadmorski kurort, a nie stolicę Austrii. Bilety na metro są dość tanie, szczególnie jeśli jest się zameldowanym w Wiedniu. Poza tym, większość zabytków znajduje się w centrum miasta, co zachęca turystów do zwiedzania miasta pieszo lub na rowerze.

Stare Miasto – Innere Stadt

Zwiedzanie warto rozpocząć od historycznego centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie bez powodu, bo bardzo łatwo poczuć się tu jak w innej epoce. Gdyby ktoś z was marzył o wehikule czasu, dzięki któremu przeniesie się do poprzednich epok, to mam dla niego dobrą wiadomość – wystarczy przyjechać do Wiednia. Kiedy zamkniesz oczy i wsłuchasz się w odgłosy miasta, już za kilka minut znajdziesz się w XVII lub XVII wieku.

Nieważne, od której ulicy zaczniecie swój spacer, bo prędzej czy później i tak traficie na Stephanplatz, a rozpoznacie go po charakterystycznej gotyckiej katedrze św. Szczepana. Zachęcam, aby zajrzeć do środka, gdyż świątynia jest wypełniona dziełami sztuki, oraz wspiąć się po schodkach na sam szczyt. Stamtąd zobaczycie zapierającą dech w piersiach panoramę Wiednia, a także trzeci co do wielkości dzwon w Europie. Jeśli nie przestraszą was niekończące się schodki i dotrzecie na górę, koniecznie zwróćcie uwagę na mozaikowy dach katedry. Przy odrobinie szczęścia może uda wam się nawet załapać na koncert.

stare miasto

Ciekawostka dla miłośników sztuki

Albertina to nie tylko dawna rezydencja Habsburgów, ale świątynia sztuki. Znajdziecie tu kolekcję ponad 60 000 rysunków i około milion grafik takich artystów jak m.in.: Monet, Renoir, Dürer, Rubens, Klimt, czy Picasso.

Kompleks pałacowy Hofburg

Wystarczy kilka minut pieszo, aby ze Stephanplatz przenieść się do Hofburgu – największego kompleksu pałacowego na całym świecie. Hofburg składa się z 8 budynków, 16 dziedzińców i ponad 2800 pomieszczeń, a to wszystko na powierzchni 24 hektarów. Hofburg jest miejscem, które musicie zobaczyć ze względu na Muzeum Sisi – ukochanej cesarzowej Austriaków.

pałac hof

Muzeum sztuki i natury

Między Hofburgiem a dzielnicą muzealną przy Maria-Theresien-Platz, zobaczycie dwa majestatyczne budynki. To muzea, których nie wolno wam przegapić – muzeum historii sztuki Kunsthistorisches Museum oraz muzeum historii naturalnej Naturhistorisches Museum. Pierwsze muzeum jest jedną z najważniejszych świątyni sztuki na całym świecie –  gromadzi dzieła od starożytności poprzez renesans i barok. Muzeum naturalne spodoba się miłośnikom prehistorii i dinozaurów.

Schloss Belvedere

Na waszej liście musi się również znaleźć otoczona zachwycającymi ogrodami letnia rezydencja księcia Eugeniusza – Schloss Belvedere. Nie tylko będziecie mogli zobaczyć wzór ogrodu utrzymanego w wiedeńskim stylu, lecz także kolekcję dzieł sztuki od średniowiecza aż do współczesności. To przykład wiedeńskiej harmonii, która w jednym miejscu skupia piękno sztuki i doskonałość natury.

Schloss Schönbrunn

Schönbrunn to letnia rezydencja Habsburgów, która z pewnością stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej turystycznych zabytków Wiednia. W zasadzie nie wiadomo czy rozpocząć zwiedzanie od wnętrza, czy ogrodów, gdzie znajduje się m.in. palmiarnia i ogród zoologiczny Tiergarten Schönbrunn, w którym mieszka ponad 700 gatunków zwierząt. Jest tu także ogromny labirynt, muzeum dla dzieci Kindermuseum Schloss Schönbrunn, działa teatr marionetek, a najlepszy widok na park rozpościera się z tarasu widokowego Gloriette. W środku będziecie mogli obejrzeć 45 z 1400 komnat, ale z pewnością nie będziecie rozczarowani. Szczególnie pokoje cesarskie robią wyjątkowe wrażenie. Polecam wykupić zwiedzanie z przewodnikiem, gdyż to jedno z tych miejsc, które również spełni charakter wiedeńskiego wehikułu czasu.

kapibara

Zielono mi!

W Wiedniu parków nie brakuje, a jeden jest piękniejszy od drugiego. W tym mieście nie tylko zaskakuje ilość zieleni, lecz także bliskość muzyki. Wiedeńczycy z kolei nierzadko wykorzystują swoją przerwę na lunch, żeby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Tuż obok centrum miasta znajduje się Stadt Park, który polecam ze względu na artystyczny klimat. Park nie tylko sąsiaduje ze słynną Operą Wiedeńską, ale można tu także spotkać wielu artystów, którzy wieczorami dają koncerty na żywo. Polecam również odwiedzenie jednego z najpiękniejszych i największych parków na świecie Wiener Prater, który znajduje się w okolicy wiedeńskiego parku rozrywki. Ten teren zielony ma powierzchnię 6 milionów metrów kwadratowych, a główna aleja – Hauptallee – ma 4,5 km długości i jest otoczona ponad 2500 drzewami. Możecie tu zagrać w tenisa, pojeździć konno lub po prostu zorganizować sobie piknik i uciąć krótką drzemkę.

panorama

Tagi:
wiedeń,
✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA