Jak spakować bagaż podręczny?

Porady

Zabranie się do samolotu z jednym, małym tobołkiem na początku może wydawać się wyzwaniem, ale nie taki diabeł straszny, jak piszą w Internecie. Napisaliśmy dla Was poradnik, z którego dowiecie się, jak spakować bagaż podręczny. Trochę wiedzy, trochę praktyki i upchniecie w nim całe niezbędne, podróżnicze wyposażenie, które bez problemu przejdzie odprawę.

Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny
Jak spakować bagaż podręczny

1. Jak spakować bagaż podręczny? Co zabrać?

Ograniczenia bagażowe w tanich liniach lotniczych to prawdziwa zmora tych, którzy nie podróżują z niczym więcej, niż mały podręczny. W większości z nich wymiary bezpłatnego bagażu mieszczą się w przedziale między 42 x 32 x 25 cm, a 55 x 40 x 20,  waga zależnie od przewoźnika wynosi ok. 10 kg, więc trzeba się trochę napocić, żeby zmieścić w nim wszystkie potrzebne rzeczy. Niektórzy przewoźnicy pozwalają zabrać dodatkową małą torbę np. na laptopa czy aparat, ale wszystkie bagażowe informacje trzeba zawsze potwierdzić u źródła, czyli na stronie konkretnej linii. Kierując się doświadczeniem, zdecydowanie bardziej polecamy Wam plecak, niż walizkę, bo dzięki swojej miękkiej budowie można go łatwo dopasować do obowiązujących norm (czyt. da się go wcisnąć na siłę w box do mierzenia bagażu). Jest też elastyczny i bardziej pakowny, więc pomieści dużo więcej rzeczy niż sztywne pudło na kółeczkach.

Oczywistym początkiem pakowania jest zrobienie listy rzeczy, które chcecie zabrać. Drugi krok, to wykreślenie z niej wszystkiego, czego wcale nie musicie zabierać.

Tym, co często zajmuje znaczną część przestrzeni, są ubrania, dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz nowego kompletu na każdy dzień. Dobrym rozwiązaniem jest więc spakowanie tylu zestawów, ile czeka Cię dni bez dostępu do pralki (lub miski z ciepłą wodą) + jeden dodatkowo. Warto postawić też na rozwiązania 3w1 i np. zamiast wiatrówki, bluzy oraz przeciwdeszczowej peleryny zabrać nieprzemakalną kurtkę z dopinanym do środka polarem. Jeśli bierzesz więcej niż jedną parę butów, wsiądź do samolotu w tych, które zajmują więcej miejsca. Te drugie możesz dodatkowo wykorzystać upychając wewnątrz różne małe rzecz, aby nie marnować miejsca. W kwestii oszczędzania przestrzeni nie bez znaczenia jest też sposób pakowania ubrań, więc zamiast składać w wyprasowane kostki, najlepiej będzie je zrolować i pozaciskać recepturkami. Fajny patent to robienie pigułek, w skład której wchodzi bielizna zrolowana w T-shirt z nałożonymi po obydwu stronach skarpetkami – kompletny zestaw dnia zawsze pod ręką.

Jeśli planujecie zabrać ze sobą jedzenie, upewnijcie się, czy nie skonfiskują Wam go już na starcie. Wskazówką, jak spakować bagaż podręczny, będą informacje o produktach zakazanych oraz prawie celnym poszczególnych państw, dostępne m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Druga sprawa, która często rodzi problemy, to konsystencja. Jak wiadomo, w bagażu podręcznym nie można przewozić płynów o pojemności większej niż 100 ml. Niestety, w regulaminach ani widu definicji płynu, zatem płynność danego produktu często zależy od widzimisię celnika. I tak, raz płynem okazuje się Nutella i puszka konserwy turystycznej, innym razem nie ma problemu z przewiezieniem sardynek pływających w sosie własnym. Dlatego, jeśli chcesz mieć 100% pewności, że niczego Ci nie skonfiskują, najlepiej zaopatrz się w typowy suchy prowiant.

Do trzeciej grupy turystycznych szpargałów zaliczamy całą resztę, której nie da się podciągnąć ani pod odzież, ani pod jedzenie. Śpiwór, namiot, karimata, wszelkiej maści sprzęt i gadżety, kosmetyki, ręczniki itp. Ogólnie rzecz biorąc, to jedyną rzeczą, którą zabiera się, bo może się przyda, jest apteczka. Całą resztę, o której myślicie podobnie, możecie spokojnie zostawić. Rzeczy o większych gabarytach, ale miękkie, można przepakować do worków kompresyjnych, bo potrafią zmniejszyć namiot czy śpiwór nawet o połowę. Drobiazgi, o ile nie są zbyt delikatne, najlepiej trzymać w tekstylnych saszetkach, zamiast w twardych opakowaniach oraz wykorzystać na nie wszelkie małe kieszonki plecaka. Kosmetyki i płyny w opakowaniach do 100 ml należy przewozić w osobnym, przezroczystym opakowaniu z wielokrotnym zamknięciem.

Podsumowując, podstawowa zasada pakowania małego bagażu ogranicza się do stwierdzenia: najpierw spakuj to, co niezbędne. Minimalizm jest trudny, ale gdy się go nauczysz, daje wiele satysfakcji.

2. Jak spakować bagaż podręczny – plecak?

Jeśli uda Ci się ustalić, co będzie naprawdę potrzebne, to już połowa drogi za Tobą. Zostanie tylko spakowanie wszystkiego do plecaka tak, żeby nie wyłaziło z każdej możliwej strony.

Jak już wyżej napisaliśmy, ważna jest technika składania ubrań. Zrolowane zajmują zdecydowanie najmniej miejsca, a i nie mną się tak bardzo. Poza tym zwijaj, kompresuj i ściskaj wszystko, co się da, starając się wykorzystać każdy wolny zakamarek. Zdziwisz się, ile Twój plecak jest w stanie pomieścić! Co do kolejności pakowania, nie ma wolnej amerykanki, ale sztywne zasady. Zakładając, że nie będziesz chodzić po górach, tylko po raczej płaskim terenie, porządek jest następujący:

• Duże, lekkie rzeczy (śpiwór, ubrania) – na dole
• Rzadko używane przedmioty o średniej wadze (menażka, książka, prowiant) – na środku
• Ciężki sprzęt (namiot, buty trekkingowe) – możliwie jak najwyżej, najlepiej pod samą klapą

Takie ułożenie pozwala przenieść większość ciężaru na biodra, czyli miejsce, które dobrze znosi obciążenie przy dźwiganiu. Ponad to, w górnych i bocznych kieszeniach chowamy drobiazgi, których używamy często i/ lub dostęp do nich powinien być łatwy (np. apteczka, telefon). Szykując się do lotu, rzeczy poddawane kontroli należy schować na samym wierzchu – z pewnością znajdzie się wśród nich laptop i kosmetyczka. Dokumenty i bilety też powinny być pod ręką, najlepiej w nerce czy kieszeni.

Po spakowaniu plecak trzeba jeszcze wyregulować – nigdy odwrotnie. Regulowanie plecaka zajmuje kilka chwil i przebiega sprawniej, gdy ma się pod ręką jakiegoś pomocnika. Zajmując strategiczna pozycję rób, co następuje:

• poluzuj wszystkie pasy nośne i załóż plecak
• trzymając dno ustaw go tak, by przylegał do pleców, a pas biodrowy opierał się na górnych częściach kości biodrowych
• upewnij się, że plecak nie odstaje ani nie znajduje się za nisko
• poproś pomocnika, żeby zacisnął pasy barkowe oraz biodrowy tak, by utrzymały Twój bagaż w tej samej pozycji kiedy już przestaniesz go podtrzymywać rękami
• pas piersiowy pomaga utrzymać pasy barkowe w jednej pozycji, więc zaciśnij go tak, by był lekko napięty, lecz nie uwierał

3.Jak spakować bagaż podręczny? Sprytne rozwiązania

Wiedza o tym, jak spakować bagaż podręczny nie ogranicza się do zwijania koszulek i upychania wszystkiego, co się da wszędzie, gdzie się da. Warto być na bieżąco z turystycznymi nowinkami i zaglądać chociaż czasem na rożne fora. Sprzęt ulega ciągłej miniaturyzacji i można go składać do coraz mniejszych rozmiarów, a wojna producentów o płaskość nie jest wcale mniej zaciekła niż w przypadku najnowszych modeli smartfonów. Drugi rodzaj miejsc, które warto śledzić, to grupy podróżników-backpackerów, trampów i autostopowiczów – są kopalnią kreatywnych, czasem zwariowanych, ale prawie zawsze praktycznych pomysłów.

Poniżej kilka przykładów tradycyjnych sprzętów oraz ich sprytnych zamienników.

• Sztućce – spork (połączenie łyżki, widelca i noża)
• Tradycyjny ręcznik – ultra-cienki, chłonny ręcznik z mikrofibry
• Woreczki z przyprawami – przyprawnik z 3-4 przegrodami na różne przyprawy
• Śledzie do namiotu (niedozwolone w bagażu podręcznym) – ołówki lub kołki do agrowłókniny
• Karimata – składany koc piknikowy z izolacją
• Mydło, żel do twarzy, szampon, płyn do prania, płyn do naczyń – mydło w listkach, savon noir lub szare mydło (wszystkie trzy mają uniwersalne zastosowanie)
• Dezodorant w spray’u – naturalny dezodorant z ałunem (nie zabiorą go przy odprawie, a w przypadku skaleczeń błyskawicznie zahamuje drobne krwawienie)
• Plastikowe naczynia – składane naczynia silikonowe
• Kompas, gwizdek ratunkowy, krzesiwo – można dostać je w formie jednego niezbędnika, w środku którego można jeszcze ukryć rozpałkę lub zaskórniaki na czarna godzinę
• Nóż, scyzoryk (niedozwolone w bagażu podręcznym) – karta survivalowa + mała piła druciana, jeśli przewidujecie, że będziecie musieli np. ciąć drewno
• Płaszcz przeciwdeszczowy, tarp, hamak – specjalna płachta 3w1

Jak widać, pakowanie bagażu podręcznego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy trochę chłodnych kalkulacji i sprytu, a uda się spakować w mały plecak nawet na całkiem długi wyjazd. Może Wy macie jakieś sprawdzone rady, jak spakować bagaż podręczny?

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA