Val Thorens – podniebna stacja narciarska

Aktywnie, Inspiracje

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Val Thorens to słynny francuski kurort zimowy mieszczący się w Alpach, na terenie prowincji Sabaudia (Savoie).

Val thorens ski narty alpy francja
Miejscowość położona jest na wysokości 2300 m n.p.m.
Val Thorens białe szaleństwo
Z hotelu wychodzimy prosto na stok
Val Thorens podniebna stacja narciarska
Panorama okolicy, fot. Tonio89
Val Thorens francuskie alpy
Narciarski raj
Val Thorens narciarski raj w chmurach
Val Thorens widziane z jednego z okolicznych szczytó
wjazd do val thorens alpy francuskie
Witamy w Val Thorens!

Jest to najwyżej w Europie położona stacja narciarska – leży na wysokości ok. 2300m n.p.m., natomiast wyciągi i kolejki linowe umożliwiają zjeżdżanie z wysokości sięgającej aż 3200m n.p.m.!

Jeszcze na przełomie lat 60. I 70. w ciepłych miesiącach wypasano tu zwierzęta hodowlane. W miejscu wielkich hoteli trawę skubały owce, tam gdzie obecnie są wyciągi, na słońcu wygrzewały się krowy.

Dopiero w kolejnych dekadach w dolinie zaczęły powstawać obiekty noclegowe i inne elementy infrastruktury turystycznej. Dzisiaj całość wyglądem przypominać może nieco bazę polarną, zimą nie ma tu bowiem żadnej roślinności. Jedynie budynki, góry i wszechobecny śnieg. Wszystko w Val Thorens przystosowane jest do narciarstwa i snowboardu – na nartach możemy zjechać wprost do hotelu czy restauracji, a wyciągi krzesełkowe i kolejki przechodzą pomiędzy hotelami lub nad nimi. Dogodne warunki do oddawania się zimowemu szaleństwu, panują tu zazwyczaj do końca maja, co daje wiele możliwości planowania urlopu, a także uniknięcia tłumów z uwagi na bardzo długi czas trwania sezonu.

Val Thorens jest częścią ogromnego obszaru narciarskiego – Les Trois Vallées (Trzy Doliny). W jego skład wchodzi 335 połączonych ze sobą tras o łącznej długości ok.600 km (!), co sprawia, że jest to największa na świecie powierzchnia do uprawiania sportów zimowych. Same trasy narciarskie zajmują ok. 140 kilometrów. Na terenie kurortu znajduje się aż 5 snowparków, a infrastruktura „wypoczynkowa” obejmuje 10 hoteli i przeszło 50 restauracji.

Val Thornes to tylko jeden z setek kurortów i obszarów narciarskich w Alpach. Potężny łańcuch ciągnie się przez terytoria ośmiu europejskich państw i łączy niemal 40 pasm, dlatego wybór dla miłośników sportów zimowych jest ogromny. Włochy, Szwajcaria, Francja, a może Monako i Słowenia? Można przebierać do woli, a niebezpieczeństwo znudzenia się alpejskim klimatem i tak jest bardzo niewielkie. Wypad na narty czy snowboard w Alpy można zorganizować na własna rękę lub skorzystać z pomocy biur, które zwykle mają w soich ofertach wiele opcji do wyboru. W Alpach znajdzie się coś dla każdego!

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA