Partnachklamm w Bawarii

Ciekawostki

Wąwóz Partnach – skarb bawarskich Alp

Leżąca u podnóża Alp miejscowość Garmisch-Partenkirchen znana jest głównie jako ośrodek narciarski oraz jako miejsce gdzie odbywają się zawody w skokach narciarskich, w ramach słynnego Turnieju Czterech Skoczni.

Wąwóz Partnach w Alpach Bawarskich
Woda niesie czasem całe drzewa, fot. A. Warszawski
Partnachklamm (Wąwóz Partnach) to skarb bawarskich Alp
Walka wody ze skałami
Wąwóz Partnach w Alpach Bawarskich
Ściany wąwozu upiększone zielenią, fot. A. Warszawski
Wąwóz Partnach koło Garmisch - Partenkirchen
Wściekle buzująca woda
Wąwóz Partnach zimą
Wąwóz w zimowej scenerii, fot. Richard Bartz

Wąwóz Partnach – cud natury

Nieopodal miejscowości znajduje się także mniej znana atrakcja, będący prawdziwym cudem natury wąwóz Partnach (niem. Partnachklamm). Jego głębokość to ok. 80 metrów, a długość – ponad 700 metrów. Już w 1912 rokujego wyjątkowość została zauważona i doceniona statusem pomnika przyrody.

Jego dnem, z ogromną siłą, płynie bardzo silnie spiętrzona rzeka Partnach, która nierzadko niesie ze sobą wielkie fragmenty drzew i wszystkiego, co napotka na swojej drodze.

Wąwóz Partnach – zwiedzanie

Surowa uroda wąwozu została udostępniona do podziwiania zwiedzającym. Przed wejściem na teren pomnika konieczne jest kupienie biletu wstępu, którego cena waha się od 2 do 5 euro w zależności od przysługujących danej osobie ulg. Przejście wąwozu zajmuje około 30 minut, jednak bilet nie ma ograniczeń czasowych, dlatego podczas wycieczki można do woli cieszyć oczy jego czarem. A jest na co patrzeć, ponieważ wykute w skale ścieżki, z których widać pod stopami rwący nurt dzikiego potoku, robią niesamowite wrażenie. Klimat budują także cieknące z góry strumienie wody, wystukujące kojące dźwięki na kamień, na który spadają.

Całość trasy złożona jest wyłącznie z wąskich i śliskich ścieżek, dlatego podczas spaceru zaleca się zachować ostrożność, jednak nie jest wycieczka niebezpieczna. Na całej długości rozmieszczone są słupki i liny, które chronią przed upadkiem do wody.

Wąwóz Partnach – jak znaleźć?

Sam wąwóz nie jest trudny do znalezienia, ponieważ znajduje się dość blisko skoczni narciarskiej w Garmisch-Partenkirchen, a droga do niego jest dość dobrze oznakowana. By dotrzeć na miejsce można zdecydować się na jedną z kilku dostępnych tras. Najbardziej popularne jest wejście do wąwozu z dołu doliny, obok stacji kolejki linowej i powrót tą samą trasą. Można też wybrać powrót brzegiem wąwozu – pieszy lub z wykorzystaniem kolejki linowej.

 

Wąwóz Partnach jest zaliczany do jednych z najpiękniejszych w Niemczech oraz całych Alpach. Surowe, pnące się ku niebu skały, które niemal całkowicie blokują jego widok w połączeniu z ogłuszającym hukiem wody zapadają w pamięć na długo.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA