Weekend w pandemii – Kraina żubra

Inspiracje

  • Tekst: Anna Mikulska

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, studentka etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Współpracuje z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Uzależniona od podróży, sercem ciągle wraca do Peru, Boliwii i Brazylii. Stara się łączyć reportaż z antropologią kulturową; jej główne zainteresowania to szeroko pojęta kultura, ruchy społeczne, postkolonializm i migracje.

Puszcza Białowieska to skarb natury, doceniany na całym świecie. Położony zaledwie trzy godziny drogi od Warszawy, to idealne miejsce na złapanie chwili oddechu. Zachwyt wyjątkową fauną i florą gwarantowany.

 

 

puszcza

 

Restytucja żubra

Każdy z nas słyszał w szkole o Białowieskim Parku Narodowym i sukcesie odbudowy populacji żubra. Nie każdy jednak miał okazję widzieć to majestatyczne zwierzę na żywo. Ta odmiana, którą możemy obserwować w Puszczy Białowieskiej, to dokładnie żubr nizinny. Jak czytamy na stronie BPN:

„W Polsce o ochronie żubra mówi się po raz pierwszy w Statutach Litewskich (XVI w.), a Zygmunt August ogłosił dekret grożący karą śmierci tym, którzy odważyliby się ubić żubra bez zezwolenia królewskiego. Mimo tego liczebność żubrów malała i zawężał się ich obszar bytowania. Przyczyny tego należy upatrywać w kurczeniu się obszaru lasów mieszanych i liściastych – ostoi żubrów”.

Zagładę populacji żubra nizinnego przyniosła I Wojna Światowa. Przed nią żyło w Puszczy 700 osobników. W 1919 r. padł ostatni wolnożyjący żubr. Kilka przedstawicieli tego podgatunku przetrwało  jednak w niewielkiej liczbie w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach w kilku krajach europejskich. W  1923 roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony żubra, którego pierwszym zadaniem była ewidencja wszystkich żubrów czystej krwi. Pod koniec 1924 roku naliczono zaledwie 54 żubry na całym świecie. Dziś liczą one ponad 6,5 tys. W 2018 roku w Polsce doliczono się 1820 żubrów. W hodowlach zamkniętych – 207, w stadach wolnych – 1613 osobników.

żubr

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Chodząc po ścieżkach Puszczy nie mamy gwarancji zobaczenia tego niesamowitego zwierzęcia. Możemy jednak wybrać się z wizytą do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie za niewielką opłatą zobaczymy nie tylko króla Puszczy, ale też m.in. rysia czy wilki. Miejsce jak najbardziej odpowiednie dla rodzin z dziećmi, przejście całego rezerwatu pokazowego może zająć od pół godziny do dwóch godzin, w zależności od naszego tempa i tego, jak dużo czasu chcemy spędzić przyglądając się białowieskiej faunie. Zwierzęta żyją tu w warunkach półnaturalnych, nie jest to zatem standardowe zoo z ciasnymi klatkami.

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest udostępniony do zwiedzania:

  • w okresie od 16 kwietnia do 15 października: codziennie, w godzinach 9:00 – 17:00,
  • w okresie od 16 października do 15 kwietnia: od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00 – 16:00

żubr

Żebra Żubra

Z rezerwatu pokazowego warto wybrać się na pieszą wycieczkę po najsłynniejszej ścieżce Żebra Żubra, która poprowadzi nas urokliwą, drewnianą się przez podmokłe tereny Puszczy. Trasa ma ok. 4 km, nie jest jednak wyczerpująca. Idąc od strony rezerwatu dojdziemy nią na parking oddalony o kilka kilometrów od Białowieży. Możemy również przyjechać bezpośrednio do Białowieży i stamtąd udać się na spacer w przeciwną stronę. Więcej informacji o dojeździe i lokalizacji znajdziemy tutaj.

Białowieża

Białowieża słynie przede wszystkim z tego, że znajduje się tuż przy Puszczy. Tymczasem sama miejscowość o niewielkich rozmiarach i cudownej, drewnianej zabudowie, kusi by zostać tu na dłużej i cieszyć się spokojem, wpatrując się w błyszczącą taflę rzeki Narewka. Wielu mieszkańców oferuje noclegi agroturystyczne, z których zdecydowanie warto skorzystać. Dla turystów preferujących hotele również znajdzie się miejsce, np. w hotelu Żubrówka. Oprócz agroturystyki i uroków natury warto zobaczyć również lokalną cerkiew oraz skansen (aktualnie nieczynny z powodu koronawirusa).

Białowieża

Białowieża

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA