Wildspitze – tam, gdzie wspinał się Rammstein

Aktywnie, Ciekawostki

  • Tekst: Adam Warszawski

  • Data publikacji:
    • Poznaj autora

      Podróżnik pełną gębą. Właśnie wrócił z 3 miesięcznej wyprawy, gdzie przez Irak i Syrię dotarł aż na Syberię. W Travel Architects i Podróżach Szytych na Miarę wykorzystuje swoją pasję i doświadczenie pomagając spełniać podróżnicze marzenia innych.

Wildspitze to najwyższy szczyt Alp Otztalskich, a zarazem drugi pod względem wysokości szczyt Austrii, jego wysokość to 3768 m n.p.m.

Wildspitze – garść informacji

Wildspitze jest drugim po Grossglocknerze najwyższym szczytem Austrii oraz najwyższym w paśmie północnego Tyrolu.

Najpopularniejsza droga wiedzie z miejscowości Vent położonej na wysokości niespełna 1900 m n.p.m., do pokonania mamy więc blisko 1900 metrów przewyższenia. Większe trudności techniczne może sprawić głównie ostatni odcinek trasy przed samym szczytem. Jeśli chodzi o możliwości wejścia, możemy zorganizować je w ciągu jednego lub dwóch dni. Pierwsza opcja obejmuje wykorzystanie kolejki w Pitzaler, która wywiezie nas na wysokość 3000 m n.p.m., a druga – nocleg w Breslauer Hut, Braunschweiger Hut albo Vernagthutte. Jeśli wychodzący jest zaaklimatyzowany i sprawny fizycznie, będzie w stanie zdobyć szczyt z Vent w ciągu jednego dnia.

 

 

 

Szczyt Wildspitze w Alpach Otztalskich

Wildspitze w pełnej okazałości, fot. Pirmin Olde Weghuis

Warto zaznaczyć, że Wildspitze ma dwa wierzchołki – południowy i północny. Pierwszy, obecnie najwyższy, liczy sobie 3768 m n.p.m. i łatwo poznać go po metalowym, ok. 4-metrowym krzyżu. Drugi, około 3760-metrowy wierzchołek dawniej był tym wyższym, jednak za sprawą ocieplenia klimatu topniejąca pokrywa śnieżna na nim zmalała, redukując jego wysokość.

 

Ciekawostka

Co ciekawe, na Wildspitze toczy się akcja teledysku do utworu Ohne Dich słynnego niemieckiego zespołu rockowego Rammstein. W trakcie wspinaczki – oczywiście jedynie w przedstawionej w klipie historii – ginie wokalista zespołu – Till Lindemann.

Rammstein – Ohne Dich:
https://www.youtube.com/watch?v=LIPc1cfS-oQ

Vent

Wspomniana wyżej Vent to mała alpejska miejscowość położona na wysokości ok. 1900 m n.p.m., gdzie skorzystać można z kolejki krzesełkowej.

Lodowiec pod Wildspitze w Austrii

Na lodowcu, fot. Adam Warszawski

Idąc najpopularniejszą z dróg, mijamy schronisko Breslauer Hutte, czyli Chatę Wrocławską (2844 m n.p.m.). Schronisko zostało zbudowane w 1882 roku. Jego nazwa pochodzi od wrocławskiej sekcji Niemieckiego Stowarzyszenia Alpejskiego (DAV).

Schronisko Breslauer Hutte w Austrii

Schronisko Breslauer Hutte – baza wypadowa na szczyt, fot. Adam Warszawski

Wycieczkę na Wildspitze z Polski można na spokojnie zorganizować w ciągu 3-4 dni. Można zdecydować się na wyjście piesze lub wyjście lub wjazd ze zjazdem na skiturach – obydwie opcje gwarantują niesamowite wrażenia.

Góra Wildspitze w Tyrolu

Widoki z wierzchołka Wildspitze, fot. Adam Warszawski

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA