Jak wybrać śpiwór idealny? Kompleksowy poradnik zakupowy i sprawdzone wskazówki cz. 1

Porady

Wybór śpiwora to trudny temat, bo trzeba brać pod uwagę całą masę różnych parametrów. Nie da się być ekspertem od wszystkiego, więc jeśli Twoja wiedza na ich temat jest raczej mniejsza niż większa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zawarliśmy w nim wszystko, co wiemy o tym sprzęcie. A wiemy niemało!

Rodzaje śpiworów – jak wybrać śpiwór

Wcale nas nie dziwi, że wiele osób nie wie jak wybrać śpiwór, bo od wyboru modeli kręci się w głowie. Trzeba wiedzieć, że popularne śpiwory turystyczne występują najczęściej w dwóch kształtach: mumii i prostokąta.

Mumia charakteryzuje się anatomicznym kształtem, dzięki czemu lepiej przylega do ciała, a po spakowaniu zajmuje mniej miejsca. To bardzo często wybierany kształt. Specyficznym rodzajem mumii jest let’s move, który dzięki poszerzeniu w środkowej części pozwala zwinąć się do pozycji embrionalne. Niestety, stosunkowo ciężko je dostać.

Prostokąt, inaczej koperta, zapewnia dużą ilość miejsca wewnątrz i często jest uważany za wygodniejszy niż mumia. Niestety, z tego powodu daje także mniejszy komfort cieplny i zajmuje więcej miejsca po spakowaniu, więc coraz mniej osób decyduje się na ten krój. Jednym z rodzajów koperty jest tzw. noga słonia – śpiwór w kształcie wielkiej nogawki, z szelkami i wyprofilowanym miejscem na stopy, przeznaczony dla np. dla myśliwych.

Podsumowując, polecamy raczej kandydata numer 1. Jednak wiadomo, że najbardziej liczy się wnętrze, więc trzeba zainteresować się też rodzajem wypełnienia, a mamy ich dwa: puchowe i syntetyczne. Od niego zależy waga, objętość po spakowaniu, odporność na wilgoć i zdolność do zatrzymywania ciepła śpiwora.

jak wybrać śpiwór mumię?

Śpiwory mumie, fot. airFreshing

Wypełnienie puchowe polecane jest w śpiworach zimowych oraz używanych w warunkach ekstremalnych. Nie decyduj się na nie tylko dlatego, że jest ogólnie uznawane za lepsze, jeśli biwakujesz jedynie wiosną i latem. Taki śpiwór to spory wydatek, dlatego zwróć szczególną uwagę na jakość wykonania i parametry. Pierwszym z nich jest rodzaj puchu – kaczy lub gęsi. Mają zbliżoną wagę, lecz gęsi ma opinię cieplejszego. Drugi, równie ważny, to współczynnik izolacji CUI (cubic inch czyli ilość cali sześciennych jaką zajmuje jedna uncja puchu), który w dobrych modelach powinien wynosić min. 600, a w przeznaczonych na noclegi w ekstremalnych warunkach więcej – nawet 850. Ciężko spotkać śpiwory wypełnione w 100% puchem, ponieważ jest ono mieszane z pierzem. Zwróć więc uwagę na stosunek jednego do drugiego i wybierz ten, gdzie puchu jest najwięcej. Pozostaje jeszcze tajemnicza liczba często dodawana do nazwy modelu. Te cyferki to waga puchu, która w zimowym powinna wynosić min. 650g.

Wypełnienie syntetyczne nie ma tak dobrych właściwości izolacyjnych jak naturalne, jest natomiast bardziej odporne na wilgoć i sporo tańsze. Włóknina stosowana w takich wypełnieniach to włókna poliestrowe pokryte silikonem, które w modelach dobrych marek nie tracą swoich właściwości po praniu, jak się powszechnie uważa. Mimo, że parametry sztucznych wypełnień słabną szybciej niż puchowych, to dobrej jakości egzemplarz z powodzeniem może posłużyć nawet 15 lat. Ich zaletą jest fakt, że nawet mokre zachowuje swoje właściwości izolacyjne, dlatego polecane jest w szczególności na wyprawy w miejsca, gdzie wilgotność powietrza i ryzyko zmoczenia są wysokie.

jak wybrać śpiwór na ciepłe dni?

fot. Chris Booth

Jak wybrać śpiwór?

Wybierając śpiwór musisz odpowiedzieć sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie 😉 Kiedy chcesz go używać? Zgodnie z zasadą do wszystkiego = do niczego, nie da się kupić jednego śpiwora dobrego na każde warunki i wszystkie temperatury. Co prawda da się go, w razie potrzeby, trochę ulepszyć, ale o tym za chwilę.

Letni/ schroniskowy – Na letnie wyjazdy i noclegi pod dachem nie trzeba inwestować w super sprzęt. Prosty śpiwór z temperaturą komfortu powyżej +5°C będzie w sam raz i nie trzeba zawracać sobie głowy kołnierzem termicznym czy uszczelnianym zamkiem. Łatwo znaleźć coś małego, lekkiego, ze średniej klasy wypełnieniem.

Trzysezonowy – Najbardziej uniwersalna z opcji powinna być w kształcie mumii, wyposażona w listwę wzdłuż zamka, kołnierz termiczny oraz kaptur ze ściągaczem. Komfort podany na opakowaniu powinien oscylować w granicy -3 do -6°C. Najczęściej znajdziemy tutaj dwuwarstwowe syntetyki o wadze ok. 1,5 kg.

Zimowy – Podobnie jak trzysezonowy, musi posiadać listwę ocieplającą, kołnierz i porządny, ściągany kaptur. W polskich warunkach powinniśmy wybrać komfort ok. -15°. Tu najlepiej sprawdzi się śpiwór puchowy o zawartości puchu powyżej 650g. Lub dobry syntetyk, lecz trzeba się przygotować, że będzie jakieś pół kilo cięższy.

Wyprawowy – O tym, jak wybrać śpiwór na wyprawy w ekstremalnych warunkach, można napisać osobny artykuł. Są to modele z najlepszej jakości wypełnieniem puchowym, które zapewniają komfort spania nawet przy temperaturach poniżej -40°C. Koszt zakupu takiego cacka należy liczyć w tysiącach złotych, ale nic dziwnego, gdyż jest to sprzęt z najwyżej półki przeznaczony dla profesjonalistów. Może się wydawać, że skoro działa w tak niskich temperaturach, to pewnie waży tonę. Nic bardziej mylnego – jego wagą rzadko przekracza 2kg.jak wybrać śpiwór na zimę

I jeszcze obiecana sztuczka. Jeśli kupiłeś już śpiwór i jest Ci w nim trochę za zimno, lub pogorszyły się parametry używanego od dawna sprzętu, możesz ratować się wkładką docieplającą. Na rynku jest mnóstwo tego rodzaju rozwiązań, wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Polarowe, bawełniane, jedwabne pokrowce mogą podnieść komfort o 3, 5 a nawet 10°C. Ich dodatkową zaletą jest to, że brudzą się zamiast śpiwora i nie mają ograniczeń co do częstotliwości prania, a przy wysokich temperaturach można spać nawet w samej wkładce.

Podzieliliśmy ten artykuł na dwie części, żeby Was nie zanudzić i nie utopić w oceanie informacji. Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na wszystkie dręczące Was pytania, zapraszamy do części drugiej (wstawić odnośnik do drugiego tekstu) lub zadawania ich w komentarzach.

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA