Jak wybrać śpiwór idealny? Kompleksowy poradnik zakupowy i sprawdzone wskazówki cz. 2

Porady

1. Termika śpiwora – jak wybrać śpiwór?

Termika zawsze sprawia najwięcej kłopotów. No bo jak wybrać śpiwór, skoro producent mówi co innego, co innego znajomi, nie mówiąc już o tym, co piszą ludzie na forach i jakie są Twoje własne doświadczenia? Mimo parametrów podawanych na opakowaniu, każdy człowiek inaczej odczuwa temperaturę, dlatego deklarowany komfort cieplny należy traktować jako wskazówkę, a nie gwarancję.

Oglądając śpiwór na samym początku sprawdź, czy został on wykonany zgodnie z europejską normą EN 13537. Jest to procedura mierzenia komfortu cieplnego, dzięki której możemy mieć pewność, że śpiwory o tych samych parametrach wyprodukowane przez rożnych producentów i z różnych materiałów, rzeczywiście będą izolować tak samo. Jak wygląda taki pomiar? Do badanego modelu wkłada się specjalnego manekina, który dzięki umieszczonym wewnątrz grzałkom, wytwarza temperaturę 36,6°C. Ochotnik ten ubrany jest w bieliznę termiczną z długim rękawem oraz skarpetki, czyli zestaw zalecany do spania w śpiworze. Warunki zewnętrzne pomieszczenia, w którym prowadzi się testy, są ściśle kontrolowane i podczas ich zmian bada się reakcje sensorów termicznych umieszczonych na manekinie. Dzięki nim możliwe jest ustalenie temperatury panującej wewnątrz śpiwora, co służy później do ustalenia norm adekwatnych dla badanego typu.

jak wybrać śpiwór?

Odpowiedni śpiwór może sprawić, że pod namiotem wyśpimy się jak w najlepszym łóżku

Zakres temperatur, czyli magiczna tabelka wydrukowana na pokrowcu, podaje informacje opracowanie właśnie na podstawie wspomnianych badań i podpowiada jak wybrać śpiwór. W jej rozszyfrowaniu pomogą poniższe objaśnienia.

T-max – górna granica komfortu – Modelowy mężczyzna nie poci się zbyt mocno przebywając w śpiworze z rozpiętym zamkiem i rękami na zewnątrz. Temperatura nie jest na tyle wysoka, by przeszkadzać w spaniu.

T-comfort – temp. komfortowa – Modelowa kobieta śpi bez zakłóceń nie odczuwając zimna leżąc w pozycji wyprostowanej, na plecach.

T-limit – dolna granica komfortu – Modelowy mężczyzna śpi bez zakłóceń nie odczuwając zimna leżąc w pozycji podkurczonej.

T-extreme – temp. ekstremalna – Modelowa kobieta jest w stanie przeżyć noc, lecz śpiąc dłużej niż 6 godzin, w pozycji embrionalnej, grozi jej hipotermia. To nie jest temperatura, na podstawie której wybiera się śpiwór!
Niestety badania to zawsze tylko badania, więc ich wyniki trzeba jeszcze przemnożyć przez własne preferencje. Po pierwsze, podane temperatury odnoszą się do spania na izolowanym podłożu osłoniętym od wiatru i deszczu, dlatego inny śpiwór kupisz do spania na dziko w krzakach, a inny do namiotu czy schroniska. Po drugie, modelowe normy ustalone są dla modelowego człowieka, czyli 25-letniej kobiety o wadze 60 kg i wzroście 160 cm oraz 25-letniego mężczyzny o wadze 70 kg i wzroście 173 cm. Nikt niestety nie powiedział, czy modelowi ludzie to zmarzluchy czy zimnoluby, więc te informacje i tak niewiele nam dają. Zawsze lepiej wziąć model z temperaturą o 4-5 stopni niższą (cieplejszy) od przewidywanej w teorii, a w przypadku kobiet nawet o 6-7, ponieważ ich granica komfortu cieplnego znajduje się wyżej niż u mężczyzn.

2. Budowa – jak wybrać śpiwór?

Kształt i wypełnienie to nie wszystko. Istnieją elementy, na które często nie zwraca się uwagi, a są ważnymi częściami składowymi każdego worka do spania. Nie wszystkie są konieczne, ale warto je poznać, żeby nie kupić ani śpiwora wybrakowanego, ani przesadnie napchanego zbędnymi gadżetami.

Kaptur – Górna część śpiwora, najczęściej niedostępna w śpiworach typu koperta. Pozwala osłonić głowę, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Kaptur powinien być wyposażony w ściągacz.

Kołnierz – Uszczelnia śpiwór od środka, zapobiegając ucieczce nagrzanego powietrza. Zapinany na rzep i/ lub ściągacz.

Zamek – Najczęściej biegnie z boku, czasami pośrodku. Może być długi lub krótki, w zależności od preferencji. Najbardziej uniwersalne są zamki prowadzone na całej długości śpiwora i zaopatrzony w dwie dwukierunkowe zasuwki – daje możliwość rozsunięcia go np. tylko na dole, jeśli jest nam gorąco w stopy.

Listwa – To cienka koperta z tkaniny, wypełniona ociepleniem, wszyta wzdłuż zamka. Pozwala zminimalizować straty ciepła.

Elementy antypoślizgowe – Umieszczone po zewnętrznej stronie śpiwora ograniczają ześlizgiwanie się na nierównym podłożu.

Kieszenie funkcyjne – Są to kieszenie docieplające, umieszczone na wysokości stóp, oraz kieszenie przy głowie, do których spakować można poduszkę lub zwiniętą bluzę. Obie potrafią znacząco podnieść komfort spania.

jak wybrać śpiwór w góry

fot. Iris

3. Porady ogólne – jak wybrać śpiwór?

Zastanawiacie się nad tym, jak wybrać śpiwór. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak się do niego ubrać? Sprawa wydaje się tak prosta, że mało kto się nad nią pochyla, a to błąd. Wbrew pozorom, gdy jest nam zimno, zakładanie na siebie kilku warstw ubrania nie jest najlepszy rozwiązaniem. Wnętrze śpiwora będzie ogrzewać się dużo dłużej, bo bluza i sześć T-shirtów skutecznie zablokują ciepło naszego ciała. Optymalnym rozwiązaniem jest bielizna termiczna i skarpetki, najlepiej świeża, a nie ta noszona w ciągu dnia.

Jeśli podróżujesz z partnerem czy partnerką, warto zastanowić się nad śpiworem dwuosobowym lub chociaż nad pasującymi zamkami. Śpiąc razem wytwarzacie dużo więcej ciepła, a do ogrzania macie niewiele większą powierzchnię, więc sen będzie bardziej komfortowy. No i można się przytulać.

Biwakując wiosną lub jesienią, gdy nieoczekiwane spadki temperatur mogą dać w kość, zabieraj ze sobą ogrzewacze chemiczne i folię NRC. Zajmują mało miejsca, a robią naprawdę dobrą robotę. Ogrzewacze najczęściej pakowane są parami, więc wystarczy po jednym w stopy oraz na klatkę piersiową. Do tego kołderka z folii i śpisz jak pod pierzynką. Albo przynajmniej się nie wyziębisz.

Jeśli wahasz się jak wybrać śpiwór pod kątem rozmiaru, zawsze lepiej wziąć krótszy (nie za krótki!) niż dłuższy oraz mniej luźny. Im więcej miejsca w środku, tym więcej powietrza do ogrzania. Standardowo najlepiej sprawdza się egzemplarz o 10 cm dłuższy od wzrostu właściciela i lekko dopasowany do ciała, ale nie obcisły.

Producenci prześcigają się w pomysłach na ułatwienie ludziom życia w podróży, dlatego wymyślają coraz to nowe rozwiązania. Super pomysłem na wyprawy w tropiki jest śpiwór z wbudowaną moskitierą, a fotografowie dzikiej przyrody docenią śpiwór-kombinezon – nie trzeba z niego wychodzić, żeby uciekać przed niedźwiedziem 😉 Bez problemu można znaleźć modele z miejscem na poduszkę albo wewnętrzną kieszonką na drobiazgi.

jak wybrać śpiwór pod namiot

Ciepły śpiwór pozwoli przetrwać nawet zimowe noce, fot. Indrik Myneur

Jak widzicie, o sprzęcie możemy pisać i pisać. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i podczas zakupów będziecie wiedzieć, jaki śpiwór jest dla Was najlepszy. Jeśli macie jakieś śpiworowe wtopy albo super modele do polecenia – czekamy na komentarze!

 

✈️ 🇺🇸
Wyjazd do USA