1. Zrób zdjęcie odpowiednie do amerykańskiej wizy (musisz posiadać je w formie elektronicznej, aby prawidłowo wypełnić wniosek).
2. Przygotuj następujące informacje (będą one także potrzebne na spotkaniu z konsulem):
3. Wypełnij wniosek DS-160.
4. Dokonaj opłaty wizowej.
5. Umów się na spotkanie z Konsulem w Ambasadzie w Warszawie lub w Krakowie. Aktualny czas oczekiwania na spotkanie możecie sprawdzić tu.
6. Idź na spotkanie do ambasady. Najlepiej przyjdź sporym przed czasem. Zazwyczaj przed wejściem do ambasady (szczególnie zaraz przed sezonem) ustawia się spora kolejka. Pamiętaj, że na spotkanie nie możesz wnieść:
Lista ta nie jest zamknięta. Pracownicy ochrony mogą zabronić wniesienia również innych przedmiotów.
Na tym etapie dowiesz się, czy otrzymałeś tzw. promesę.
7. Odbierz paszport z wizą we wcześniej wybranym punkcie.
Wypełniamy wniosek, następnie umawiamy na rozmowę z konsulem na wolny termin. Zwykle jest to okres w zależności od sezonu od 1 do 3 tygodni. Decyzja o zgodzie na przyznanie wizy do USA jest podejmowana podczas rozmowy z konsulem. Jeśli decyzja jest pozytywna, paszport zostaje w konsulacie. Odsyłany jest zwykle do 5 dni roboczych od daty rozmowy – ambasada jednak nie daje gwarancji konkretnego terminu odsyłki paszportu.
Koszt wizy turystycznej (kategoria B) to obecnie $160, a koszt kuriera – 24 zł.
Zazwyczaj nie więcej niż 5 minut. W specjalnych przypadkach może potrwać dłużej.
Obecnie żadne oficjalne zaproszenie nie jest potrzebne, jeśli ma się zamiar polecieć na krótko
w odwiedziny do rodziny czy znajomych. W formularzu pojawi się za to pytanie o adres, pod którym mamy zamiar się zatrzymać, a i konsul z dużym prawdopodobieństwem zapyta o to samo.
Wiza do USA pozostaje ważna do momentu jej wygaśnięcia, nawet jeśli w tym czasie paszport zdążył już stracić ważność. W takiej sytuacji podróżuje się z dwoma paszportami – jednym starym
z wizą do USA i drugim nowym, bez wizy.
Zazwyczaj ok. 5 dni roboczych.
Oto lista przykładowych pytań, których możesz się spodziewać podczas rozmowy:
W przypadku starania się o wizę turystyczną w większości przypadków rozmowa odbywa się w języku polskim. Są bardzo małe szanse, że rozmowa będzie po angielsku. Konsul zna język polski jak nie bardzo dobrze, to minimum w stopniu komunikatywnym. Jeśli odezwiemy się po angielsku, to konsul będzie kontynuował w swoim ojczystym języku, bo tak mu zdecydowanie łatwiej. Jeśli zaś przywitamy się polskim dzień dobry, to dalsza rozmowa potoczy się również po polsku.
Wnioskodawcy najczęściej popełniają błędy podczas wypełniania formularza DS-160. Należy pamiętaj, że na pytania odpowiadamy w sposób prawdziwy i dokładny. Aby wyeliminować jak największą ilość błędów, warto poprosić kogoś doświadczonego o pomoc w wypełnianiu lub sprawdzeniu wypełnionego wniosku. Travel Architects również świadczy taką usługę.
→ Każda twoja odpowiedź będzie porównywana do kwestionariusza DS-160, który musiałaś wypełnić, by dostać się na rozmowę w konsulacie. Różnice w odpowiedzi pisemnej i ustnej mogą cię zdyskwalifikować, więc bądź konsekwentny.
→ Właściwie każde z pytań ma za zadanie sprawdzić, czy twoim zamiarem jest pozostanie na terenie Stanów na stałe, czy naprawdę lecisz tam w celach turystycznych. Nie pozostaw urzędnikowi żadnych wątpliwości, że wrócisz.